Případ smrti mladíka pod lavinou policie odložila, neshledala cizí zavinění

  10:04
Policisté ukončili vyšetřování pádu laviny v krkonošském Obřím dole, kde letos v únoru zemřel mladý skialpinista a další utrpěl zranění. Trutnovský vyšetřovatel ve věci neshledal cizí zavinění, případ se odkládá.

Snaha o záchranu mladšího skialpinisty (15. 2. 2021 – 14:15) | foto: Horská služba

„Z provedených šetření nevyplynuly žádné skutečnosti, na základě kterých by bylo možné učinit závěr, že k úmrtí mladého muže a ke zranění staršího muže došlo cizím zaviněním. Vyšetřovatel vydal usnesení o odložení, neboť se nejedná o podezření z trestného činu,“ vysvětlila mluvčí policie Iva Kormošová.

Lavina spadla 15. února po poledni od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. Starší ze skialpinistů nebyl zcela zasypaný a dokázal si přivolat pomoc přes linku 155.

Byl dezorientovaný a nedokázal určit přesnou polohu, ale po krátkém pátrání ho posádka nalezla a v lanovém podvěsu vrtulníku ho transportovala na základnu horské služby do Pece pod Sněžkou.

Muž utrpěl otřes mozku, zlomeniny končetin a četné pohmožděniny, byl podchlazený.

Když se zjistilo, že nebyl sám, horská služba začala pátrat pomocí lavinových vyhledávačů po druhém zavaleném. Po přibližně pěti minutách pátrání nalezli pod sněhem záchranáři i mladšího skialpinistu. Lékař vysazený vrtulníkem ale konstatoval zranění neslučitelná se životem.

Lavinu strhli při druhém výstupu

Později se ukázalo, že lavinu v Obřím dole strhl nejspíše sám sedmnáctiletý skialpinista, když si chtěl ještě jednou sjet žleb Úpičky a rozhodl se pro další výstup. Jeho čtyřicetiletý parťák zůstal dole, aby ho natočil.

Lyžaři se pohybovali v lavinovém katastru, byli mimo značené cesty a skialpové trasy. Lavina byla dlouhá 400 až 500 metrů, v odtrhové části měla délku asi 60 metrů a výšku 0,5 až 1,5 metru.

Podle horských záchranářů při prvním sjezdu do žlabu Úpičky nedošlo k prolomení nosné vrstvy směrem k nestabilní, vytvořené zatížení se totiž rozložilo do plochy lyží.

Při druhém stoupání se ale uvolnila nahoře lavina. Jak mladík stoupal vzhůru v lyžařských botách, zatížení bylo výrazně větší a na okraji sněhového polštáře se prolomila nosná vrstva.

„Mladší skialpinista byl stržen lavinou, která ho nesla přes strmý sněhem zakrytý ledový práh (cca 10m vysoký). Až kousek pod ním se lavina zastavila. Starší muž nejprve vidí padat svého mladého kamaráda v lavině a stihne na něj ještě nejspíš křiknout, ať ‚plave‘! Sám je ale stržen také, ale nakonec se po nějaké době zastaví a zůstane otřesen a zraněn na povrchu, nezasypán,“ popsali podrobně průběh nehody horští záchranáři.

Autor: