Hrošíci si oblíbili čerstvé klíčky, laboratoř jich produkuje 120 kilo denně

  8:32
Jako v kosmické lodi to vypadá v nové klíčicí laboratoři v královédvorském safari parku, kde se pěstují živinami nabité mikroklíčky s výhonky pro zvířata. Podle vedení zoo je pěstování klíčků mimořádně úsporné. Každý den sklidí 120 kilo zelené hmoty.

Klíčicí laboratoř Greentec BHT Technology v zoo ve Dvoře Králové vydá denně 120 kilogramů zelené hmoty ke krmení. | foto: Simona Jiřičková (SPDK)

Vana táhnoucí se podél stěny je plná pšenice a ječmene v různých fázích klíčení. Celou zimu je zde 19 až 22 stupňů Celsia a sedmdesátiprocentní vlhkost.

Provoz laboratoře je mimořádně úsporný. K produkci jednoho kilogramu klíčků stačí pouze pět litrů vody. Jen pro srovnání, pro vypěstování kilogramu obilí je třeba 1 600 litrů.

120 kilo každý den

Každý den pracovníci zoo sklidí 120 kilogramů zelené hmoty, která míří k hrochům, primátům, antilopám nebo štětkounům. Zvířata si tak mohou pochutnávat na nejčerstvější a nejvydatnější formě zeleného krmení po celou zimu.

Mikroklíčky s výhonky neboli microgreens, které jsou aktuálně hitem také v lidské kuchyni, jsou podle vedení dvorské zoo nejen mimořádně bohaté na živiny, ale také přinášejí velké úspory při nákupu krmení a jsou maximálně ohleduplné pro životní prostředí.

„Kvalita a výživové hodnoty prakticky všech druhů dostupné zeleniny v průběhu roku značně kolísají. Ve srovnání s tím jsou klíčky s výhonky naprosto stabilní. Máme tak perfektní kontrolu nad tím, co naše náročná zvířata žerou,“ říká vedoucí výživy zvířat Monika Ptáčková.

Krmení podporuje správné trávení a zvířata podle pracovníků zoo baví. Například hroši nebo hrošíci si klíčky okamžitě velmi oblíbili. Z naprosto „čistého“ krmení bez přidaných živin v roztoku či substrátu, hormonů nebo stop hnojiv či pesticidů budou profitovat i masožravci. Zelené klíčky totiž dostávají i krmná kuřata, která končí v žaludcích šelem.

Safari park je první zoo ve střední Evropě, která ke klíčení přistoupila v takovém rozsahu. Zelené krmení budou krmiváři vyrábět do konce dubna, pak zvířata zamíří ze stájí opět do venkovních výběhů.

Autor: