Senior si půjčil na investici do kryptoměn, přišel o půl milionu

  14:34
Sedmasedmdesátiletého seniora z Náchodska zlákala vidina investice a zhodnocení peněz na internetu, a přestože kryptoměnám nerozumí a nemá s nimi žádné zkušenosti, půjčil si u nebankovních společností kapitál a začal „obchodovat“. Podvodníci ho připravili o bezmála půl milionu korun.

„Na základě vyplněného formuláře se mu ozvala společnost a požádala ho o zaslání domluvené částky, kterou muž obratem zaslal. Muže nezarazily ani další požadavky pro ‚virtuální obchodování‘, jako například nainstalování speciálního programu, umožnění vzdáleného přístupu a podobně,“ popsala mluvčí policie Lucie Konečná, jak senior o peníze přišel.

Z účtu sedmasedmdesátiletému muži nakonec zmizelo více než 470 tisíc korun bez jakéhokoli zhodnocení. Vše proto nahlásil policistům.

Náchodští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli ve věci možného přečinu podvodu. Pachateli hrozí v případě dopadení a prokázání viny až pět let za mřížemi.

Obchodník musí být ověřený

„Virtuální měny jsou stále aktuálnější a nabízejí nový druh financí a investic. S nimi se čím dál častěji také pojí podvody. Obětí internetového podvodu se může stát skoro každý. Největším nebezpečím v online prostředí je bohužel velký dosah. Bonusem pro potenciálního internetového podvodníka je to, že s obětmi nepřichází do fyzického kontaktu,“ vysvětluje mluvčí policie.

Podvody podobného rázu jsou čím dál častější. Policisté doporučují najít si důvěryhodného a osvědčeného obchodníka, přes kterého lze transakce provádět. Bezpečnost transakcí například s bitcoiny zvýší kryptopeněženka, což je virtuální adresa, na které je nakoupená virtuální měna uložená.

„Při komunikaci na internetových sítích buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtu či platebních karet – žádné výše uvedené informace si volně neukládejte ve svém počítači,“ radí policisté.

Autor: