VIDEO: Turista natočil tragický pád dvou mužů ze zledovatělé Sněžky

  15:34
Tragický pád dvou polských turistů z vrcholu Sněžky v Krkonoších zachytil muž, který si na telefon zrovna natáčel poslední desítky metrů svého výstupu. Muži ve věku 23 a 47 let se z hory zřítili 30. ledna na polskou stranu takzvaným žlabem smrti do kotle Lomničky, na následky pádu dlouhého téměř kilometr zemřeli.

„Jezu...,“ říká šokovaně autor videa, když jeden člověk začal sjíždět svahem pod polskou observatoří a ztratil se z dohledu. Krátce nato jej však následoval další turista.

„A druhý...,“ ulekl se jiný z turistů na stezce. „Jezu, co se stalo?“ ptá se sám sebe autor videa, který stoupal řetězovou cestou a byl již těsně pod vrcholem hory. Záběry zveřejnil na síti X polský portál Remiza.pl.

Krkonošští záchranáři si videa na sociálních sítích všimli, komentovat ho však odmítli.

„Je to lidská tragédie a takové video by se šířit nemělo, není na tom co komentovat. To, že se jednalo o pád z vrcholu, se vědělo od počátku. Stalo se to před nástupem na cestu,“ uvedl mluvčí krkonošské horské služby Marek Fryš.

Na facebookovém profilu přitom horská služba sdílela už o víkendu záběry jiného turisty, kde je vidět jeden z řítících se lidí.

„Terén v hřebenových partiích je nadále ledovatý, místy leží vrstvička sněhu, hodně fouká. Výstupy mohou být dál nebezpečné, návštěvníci si musí zhodnotit předpověď počasí, své vybavení i zdatnost,“ řekl Fryš.

Portál Jelenia Góra Nasze Miasto v pátek citoval svědectví pana Wojtka z Białegostoku, který trávil prázdniny s rodinou v Karpaczi a v úterý šel na Sněžku za pěkného počasí, ale po zledovatělých cestách.

„Neviděl jsem, jak došlo k prvnímu pádu, slyšel jsem jen křik ženy, něco jako ‚Janek padá, volejte záchranáře‘, křičela. Poblíž mě stál muž, který to také slyšel, měl na sobě černou bundu. Po tom volání o pomoc rozrušeně přelezl řetězy a v tu chvíli také spadl. On tím reagoval na volání o pomoc. Stáli jsme tam paralyzovaní a nemohl jsem uvěřit, co se stalo, byl to zlomek sekundy,“ vyprávěl.

Padali 900 metrů

Záchranáři dostali hlášení o nehodě v úterý 30. ledna po 14. hodině. Do záchranné akce se zapojilo 22 členů polské horské služby a šest polských vojáků. Češi měli na místě čtyři záchranáře horské služby a dva vrtulníky zdravotnické záchranné služby. Poláci vyslali jeden vrtulník.

„Na místě záchranáři našli těla dvou lidí, zemřeli na následky pádu z přibližně 900 metrů,“ uvedla polská horská služba. Muži při pádu překonali i Jubilejní cestu, která vede po severním svahu Sněžky od Slezské boudy na vrchol hory. V zimě je zavřená, když ji zasype sníh, splyne s úbočím hory.

Za pomoci lan a českých kolegů polští záchranáři mrtvé vyprostili ze dna kotle a převezli do Karpacze. Pátrali dál, protože podle prvotních a zmatených informací z místa se mohlo zřítit z vrcholu více lidí. Nikoho dalšího ale záchranáři nenašli. Akci ukončili až mezi 18. a 19. hodinou.

„Nedají si říct.“ Na Sněžku vyrážejí turisté v teplácích, dolů jezdí na sáňkách

Na Sněžce dosud leží přes 150 centimetrů sněhu, polská záchranná služba GOPR varuje před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí nejnižší, tedy první stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Horská služba vydala dvě upozornění na ledovku a náledí po celých horách již v druhé půli ledna.

„Doporučujeme užití maček či nesmeků. Dále pozor na řetězové cestě vedoucí od Slezské boudy na vrchol Sněžky. V horní partii cesty jsou již řetězy pod sněhovou pokrývkou a neplní již tak svoji zádržnou funkci,“ varovala nedávno Horská služba Krkonoše.

V únoru 2022 se z vrcholu Sněžky zřítil na polskou stranu hory do kotle Lomničky mladý muž. Jeho pád po strmém zledovatělém svahu byl dlouhý téměř 400 metrů, muž ale přežil.

V lednu roku 1975 skončil obdobný pád turisty do údolí Lomničky smrtí tří lidí. Tehdy po pádu zledovatělým svahem zahynul turista i dva členové krkonošské horské služby, kteří se ho pokusili zachránit.

Autor: