Dvorský hrabáč se narodil jako podměrečný, ale mléko mu chutná

  14:26
V Safari Parku ve Dvoře Králové se narodilo mládě hrabáče kapského. Je sice nejmenší v historii zdejšího chovu, ale pravidelně pije od matky mléko a sílí. Podle ošetřovatelů jde nejspíš o samce. Je to dosud zdaleka nejprůbojnější mládě.

Samice hrabáče porodila mládě 14. února.

„Skyla je už zkušená matka, a tak odchov probíhá naprosto bez problémů. I když je mládě s porodní váhou 1,4 kilogramu na samé spodní hranici normy, je velmi aktivní a pravidelně se dožaduje krmení. Rychle sílí,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.

O víkendu již mládě dosáhlo váhy dvou kilogramů a dál zdárně roste.

Mláďata hrabáčů jsou náročná, pokud jde o podmínky. Potřebují prostředí co nejpodobnější tomu, jaké panují v podzemním doupěti, které si hrabáči budují. Malý samec proto nyní tráví čas ve zvláštní místnosti, kde mu infračervená lampa udržuje teplotu kolem 33 stupňů Celsia a vlhkost přes 70 procent.

V pavilonu sice mají hrabáči k dispozici noru vytvořenou člověkem, jenže v ní se nedají takto konstantní podmínky udržet.

Ošetřovatelé přinášejí mládě ve dne v noci za Skylou a ta ho trpělivě kojí. „V průměru je to asi sedmkrát denně od šesti ráno zhruba do půlnoci. Vše řídí Skyla svou aktivitou. Jakmile večer či v noci vstane a jde na svou pravidelnou obchůzku, čekáme, až ulehne,“ říká Gabriela Linhart.

Během krmení odebírají ošetřovatelé Skyle mléko i do zkumavek a mrazí ho. V případě nutnosti ho použijí k dokrmení dvorských mláďat, případně i odmítnutých hrabáčů jinde na světě.

Pár je velmi harmonický

Chov hrabáčů je velmi náročný. Hrabáči jsou totiž potravní specialisté: v přírodě se živí takřka výhradně termity. Ty je třeba v péči člověka nahrazovat speciálními kašemi a míchanicemi, které si každý chovatel připravuje sám. V té dvorské jsou kromě hmyzu zastoupeny také speciální granule, mrkev, banány, vejce nebo koktejl vitamínů a minerálů.

Hrabáči jsou také proslulí útěkáři, navzdory nemotornému vzhledu jsou neobyčejně pracovití a mohutnými drápy dovedou zakrátko prohrabat i beton. V přírodě se totiž musí zvládnout dostat i do podobně tvrdých termitišť.

Safari park chová hrabáče kapské od roku 2014, kdy dorazil z Jekatěrinburgu chovný samec Eka. V létě 2017 k němu do specializovaného zařízení v pavilonu Africká savana přibyla i samice Skyla. Pár je velmi harmonický a za pět let se stali jedněmi z nejúspěšnějších rodičů ve světových zoologických zahradách.

První mládě hrabáče se ve Dvore narodilo v roce 2017, další v roce 2019, nejnovější přírustek tak má pořadové číslo tři.

Safari park už v minulých letech umožňoval zájemcům při speciálních prohlídkách, že mohli sledovat noční aktivitu hrabáčů kapských.

Zvířata s nápadně dlouhým čumákem, lepkavým jazykem a mohutnými drápy na silných končetinách přes den spí v osvíceném doupěti, s příchodem tmy začínají rejdit a hledat při pochůzkách potravu. Ve volné přírodě dokáže hrabáč během jediné noci spořádat až 50 tisíc termitů.

Autor: