Jednání o nechtěném domě Pilot 1 se zadrhla, Hradec dělá „mrtvého brouka“

  11:14
Vedení Hradce Králové dělá v kauze nechtěného polyfunkčního domu Pilot 1 mrtvého brouka. Tvrdí, že se nelze s investorem spojit. Ten přitom telefony běžně zvedá.

Bude tu polyfunkční dům Pilot 1? Obyvatelé největšího hradeckého sídliště na Moravském Předměstí jsou obzvlášť citliví na poslední ostrůvky zeleně. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Buď jde o záměr, neschopnost, nebo jen o pohrdání nad požadavky opozice a veřejnosti. Tři možné pohledy na problém jménem Pilot 1 ilustrují fungování současného vedení Hradce Králové.

Jde o stavbu polyfunkčního domu vedle kulturního centra Medium na Moravském Předměstí, kterou soukromá společnost Tomas Invest plánuje od roku 2007.

Už před 11 lety vznikla proti záměru petice, vzbouřili se obyvatelé největšího hradeckého sídliště kolem Benešovy třídy i komise místní samosprávy (KMS). Projekt však zcela neusnul, jen se v čase posouval ještě pomaleji, než je v Hradci obvyklé.

Varování přišlo v loňském roce, kdy firma zažádala město o souhlas pro stavební povolení. To lidi tehdy znovu zburcovalo a vymohli si na městě, aby se pokusilo firmě Tomas Invest nabídnout jiné pozemky. Chtěli tak docílit, aby ze stavby definitivně sešlo.

„Už 23. června jsme měli schůzi se zástupci města, kde byla velká sešlost nejen opozice, ale i místních spolků a zástupců KMS. V zápise, který si udělala paní Pourová (tehdejší náměstkyně primátora pro majetek Věra Pourová z ANO, pozn. red.) stojí: Vstoupit v jednání s investorem s cílem výstavby v jiné lokalitě, případně ukončení smlouvy s náhradou,“ připomněl už na prosincovém zasedání zastupitelstva člen KMS Moravské Předměstí - sever a opoziční zastupitel Pavel Vacek (Piráti).

Ticho po pěšině

Jenže ani půl roku od zmiňované schůzky se město nehnulo z místa. Právě proto se začal Vacek dotazovat veřejně.

Opozice zve k jednání, rukavice leží před ODS

Po výzvě Pirátů k vytvoření nové radniční koalice v Hradci Králové se s podobným prohlášením ozvaly i další opoziční strany. Nabídku vytvoření nového vedení, které by město důstojně dovedlo do příštích komunálních voleb, zaslali nyní vládnoucí ODS také zástupci Hradeckého demokratického klubu (HDK), lidovecké Koalice pro Hradec a uskupení Změna a Zelení, které koncem roku z koalice vystoupilo, avšak stále má svého náměstka primátora Martina Hanouska.

Opoziční strany chtějí utvořit novou koalici „z demokratických stran“. Samy převzít otěže nemohou, protože bez ODS nemají potřebnou většinu. Tou však nedisponuje ani současné vedení ANO a ODS, což na minulém zasedání vyústilo v nezvolení nově navrhovaných náměstků.

Patovou situaci by mohli zastupitelé vyřešit už na zasedání zastupitelstva v pondělí 22. února, ač ODS dosud vždy odchod z koalice s ANO odmítala. Zřejmě by totiž musela obětovat post primátora.

„Jednatel společnosti se údajně zdržuje v zahraničí. Moje paní asistentka ho opakovaně shání, doposud jsem ho ke stolu nedostala. Jednání zatím neproběhlo,“ odmítla tehdy Pourová nevyslovené nařčení z nečinnosti, shodou okolností pár desítek minut poté, co ji zastupitelstvo z funkce odvolalo.

„Bylo to špatně a myslím, že to byl jeden z důvodů, proč byla odvolána, protože ten pocit, že nejedná a že se v podstatě pouze vymlouvá, tady byl,“ prohlásila opoziční zastupitelka Táňa Šormová (KSČM).

Agendu Věry Pourové od Nového roku převzal primátor Alexandr Hrabálek (ODS), jenže ani pod jeho vedením se situace nezměnila.

Vacek proto v lednu navrhl zastupitelům, aby hradeckému vedení uložili zahájit jednání s investorem. Návrh však kvůli hlasům ODS, ANO i lidovecké Koalice pro Hradec neprošel.

„Já tam bydlím a lidé se mě ptají. Zdá se nám, že je ticho po pěšině, je tu obava, aby to nevyšumělo a nestavělo se tam,“ řekl Vacek.

„S investorem jsme se snažili spojit během minulého roku několikrát a nepovedlo se. On prostě nereagoval, dvakrát slíbil, že se ozve, ale neozval se. Takže my ho budeme kontaktovat znovu,“ odmítl kritiku opozice primátor Hrabálek.

Bratr politika z ODS

Problémy v komunikaci by zřejmě nebyly nic výjimečného, kdyby společnost Tomas Invest nepatřila bratrovi bývalého poslance za ODS Pavla Staňka, který se na podzim ucházel i o post senátora. Ten je členem finančního výboru města, ve firmě svého bratra Tomáše sedí v čele dozorčí rady a s primátorem se potkal nejméně při podzimní volební kampani.

Zatímco radnici se už osm měsíců nedaří s Tomášem Staňkem spojit, redaktor MF DNES na něj prostřednictvím jedné z jeho firem získal kontakt v řádu minut.

„Mohu potvrdit, že mě z města za poslední půlrok nikdo nekontaktoval. Nikdo se mnou nejednal ani se nepokoušel jednat. Naposledy mi volali z odboru majetku města někdy loni v dubnu, když měla rada schvalovat naši žádost o souhlas pro stavební povolení. V každém e-mailu na mě je adresa i telefon, kontakt na mě rozhodně mají,“ odmítl argumenty radnice Tomáš Staněk.

Projekt polyfunkčního domu Pilot 1 se připravuje od roku 2007. V budově o zastavěné ploše 1 660 metrů čtverečních s dvěma podzemními a šesti nadzemními podlažími mají vzniknout byty, kanceláře i komerční plochy. Budova má být vysoká kolem 22 metrů. Místním vadí, že kvůli ní v lokalitě ubude už tak vzácná zeleň.

„Je to sice v takovém koutě, ale je to kus zelené plochy vedle dětského hřiště, který je poměrně hodně využívaný. Snaha udržet alespoň ty zbytky zeleně a raději z nich udělat parky tady je,“ vysvětlila záměr KMS Táňa Šormová.

Podle územního plánu je vše v pořádku, říká investor

Staněk tvrdí, že přistoupil na řadu podmínek a nechápe, proč mu město stále hází klacky pod nohy.

„Podle územního plánu je to v pořádku, má to územní rozhodnutí, ale hledají se problémy. Přitom než jsme začali dělat jednotlivé kroky, vždy jsme o nich s městem jednali a snažili se vyjít mu vstříc,“ řekl.

Společnost Tomas Invest má s městem už 13 let smlouvu na odkup pozemků. Právě o její zrušení lidem jde. Investor je však k případným nabídkám z radnice skeptický i kvůli zkušenostem z dřívějšího projektu Pilot 3.

„Rok jsme o tom jednali, přistupoval jsem na jejich podmínky, a pak město přestalo komunikovat. Netuším ani, s kým bych se tam měl bavit, abych se s ním mohl bavit i zítra,“ narážel investor na nestabilitu ve vedení města.