Sněžku pokryl první sníh, lanovka na vrchol kvůli větru nejede

  10:44
Na nejvyšší tuzemské hoře Sněžce napadl přes noc první sníh nadcházející zimy. Je to zatím jen poprašek, další sněžení se dá na hřebenech Krkonoš očekávat i v příštích dnech.

Na Sněžce napadl první sníh blížící se zimy (12. 10. 2021). | foto: Humlnet

Na hřebenech bylo ráno kolem nuly, v nejvyšších partiích ještě o něco méně. Na Sněžce ve výšce 1603 metrů nad mořem bylo dopoledne minus 1,7 stupně Celsia.

Na Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno v 7:00 teplota minus 2 stupně Celsia, skoro zataženo, slabá mlha a vál severozápadní vítr o rychlosti 7 m/s, s nárazy 10 m/s.

Kvůli silnému větru v horních partiích Sněžky nejezdí horní úsek lanovky, turisté se dostanou z Pece pod Sněžkou pouze na Růžovou horu.

„Víceméně se zatím jednalo o poprašek sněhu. Na Sněžce leží poprašek na vrcholu, například na níže položených Pomezních Boudách jsou zelené louky. Toto jsou jen první vlaštovky podzimního sněžení, chvíli se udrží jen v nejvyšších partiích nad 1000 metrů nad mořem,“ říká Tomáš Popelka, pracovník Českého hydrometeorologického ústavu v hradeckých Svobodných Dvorech.

„V tomto týdnu očekáváme další sněžení ve vrcholových partiích Krkonoš, na běžky to však zatím nebude,“ hodnotí meteorolog.

Na první sněžení upozorňují také polští horští záchranáři na sociálních sítích. Návštěvníci by podle toho měli plánovat výlety, vzít si teplé oblečení i nabitý telefon.

Loni nasněžilo v Krkonoších prvně v chladné druhé dekádě října. Nejvíce nového sněhu tehdy meteorologové zaznamenali 13. října na stanici Pomezní Boudy (30 cm), Luční bouda (35 cm) a Labská bouda (28 cm).

Meteorologové předpovídají, že odpoledne přijde déšť či přeháňky postupně na celé území kraje. Smíšené srážky nebo sněžení se objeví v polohách nad 1000 metrů, postupně nad 800 metrů. Nejvyšší denní teploty budou 9 až 12 stupňů Celsia, na horách 3 až 6 stupňů Celsia, v noci mohou klesnout i pod nulu.

Podobný ráz počasí ovlivněný studeným a vlhkým vzduchem od severozápadu bude pokračovat i v další dny.

Autor: