Z věznice obchodovali s fiktivní elektronikou, na síti podvedli stovky lidí

  17:32
Dva muži přímo z věznice prodávali fiktivní zboží po internetu. Venku jim pomáhala jedna žena. Za půl roku podvedli 650 lidí, kteří jim platili předem na různých bazarech a e-shopech. Dosud zjištěná škoda je téměř pět milionů korun. Podle policie však může být ještě vyšší.

Náročné prověřování uzavřeli po roce a půl kriminalisté z Královéhradeckého a Karlovarského kraje. Obvinili dva dvaatřicetileté muže a osmadvacetiletou ženu z podvodu a poškození cizích práv. Jeden z mužů čelí i obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí.

„Trojice v roce 2019 přes internetové bazary a fiktivní e-shopy, například ejabko.eu, imarketo.eu, gmzone.cz, techtronic.cz či best-elektro.cz, které sama založila, nabízela k prodeji elektroniku. Zájemci za objednané zboží zaplatili předem, ale nikdy zboží neobdrželi a peníze zpět samozřejmě také ne,“ sdělila mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Oba muži v té době přitom pobývali ve vězení, kde si odpykávali tresty za podvody. Potkali se náhodně. Mladší z nich byl odsouzen na 18 měsíců, devítiletý trest o pár měsíců staršího z mužů vyprší v roce 2026.

„Muži měli ve vězení mobilní telefon s přístupem na internet. S tím, co nezvládli zařídit sami, jim na svobodě pomáhala přítelkyně staršího z nich. Podíl na trestné činnosti však mají všichni tři,“ vysvětlila mluvčí.

Platby si nechali posílat buď na účty, které založili na jména různých lidí bez jejich vědomí, nebo využívali účty takzvaných bílých koní, které jim umožňovaly přijetí platby. Peníze pak převedli na kryptoměny do bitcoinových peněženek obviněných.

Další škodu, nehmotnou, způsobili firmám, na které fiktivně e-shopy založili.

„Tyto firmy tak vystavili nebezpečí vymáhání pohledávek vzniklých v souvislosti s provedením objednávek a poškození jejich dobrého jména,“ řekla mluvčí.

Jeden z mužů byl letos na jaře podmínečně propuštěn na svobodu. Tento týden jej policie společně se ženou po předběžném souhlasu státního zástupce v Praze zadržela. Muž v podmínce skončil krátce po obvinění ve vazbě, soudce uznal, že by mohl pokračovat v trestné činnosti nebo by se mohl vyhýbat trestnímu řízení.

Oba muži mají pestrou trestní minulost. Žena je dosud netrestaná, vyšetřují ji na svobodě. Trojici hrozí trest od 2 do 8 let vězení.

„Lze předpokládat, že v průběhu vyšetřování budou prokázány obviněným i další skutky a škoda bude průběžně narůstat,“ poznamenala mluvčí.

Policisté upozornili, že kdo přijme nabídku k přeposílání peněz za úplatu či zdarma, dopouští se trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti minimálně z nedbalosti, za což hrozí až pět let vězení.

Lidem, kteří nakupují přes internet, policie doporučuje neplatit u neprověřených prodejců zboží předem, ale spolehnout se na dobírku. Když to internetový obchod nenabízí a zákazníci s ním nemají zkušenost, měli by se nakoupit jinde.

Autor: