iDNES.cz

Policie hledá recidivistu, který s dalším mužem lákal peníze od seniorů

  16:40
Dvojice mužů na různých místech Česka okrádala důvěřivé seniory vymyšlenou zkazkou, že jim „vezou zboží pro syna“. Poškození přišli téměř o 240 tisíc korun. Policie nyní obvinila 19letého muže i 39letého recidivistu, po němž pátrá.

Alexander Daniel, rozený Peter | foto: Policie ČR

Podle kriminalistů oba muži během dvou měsíců na konci roku 2020 pod různými záminkami obelstili devět občanů ve věku od 71 do 91 let.

„Jezdili po vesnicích, kde si vytipovali dům, u kterého zaparkovali. Mladší z mužů zůstal v autě a druhý šel zkusit ‚štěstí‘. Pod smyšlenou záminkou, že veze jejich synovi zboží, většinou se jednalo o mobilní telefony, požadoval peníze,“ popsala mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Aby vzbudil důvěru, někdy předstíral telefonní hovor s penzistovým synem. Kromě vylákaných peněz pak z domů odnášel i mobilní telefony, peněženky i platební karty.

Senioři přišli skoro o 240 tisíc korun. Pouze jedna žena požadovaných 15 tisíc nevydala, protože neměla žádného syna. Nejvyšší škodu 100 tisíc korun způsobil muž nejstarší poškozené, která pár dní po okradení zemřela.

Poškození lidé popisovali podezřelou dvojici velmi podobně, což policisty dovedlo k 39letému muži, který si odpykal 3,5letý trest za trestnou činnost na seniorech a v červnu byl propuštěn. Ten měl povinnost navštěvovat probační a mediační službu, naposledy se však dostavil v listopadu.

Po muži je vyhlášeno celostátní pátrání. Jelikož policie předpokládá, že mohl opustit území České republiky, je na něho vydán i evropský zatýkací rozkaz. Hledaný Alexander Daniel má bydliště v Jihlavě, je vysoký 173 centimetrů, má obézní postavu, hnědé oči a krátké šedé vlasy.

Mladší z mužů je stíhán na svobodě.

Policie předpokládá, že v průběhu vyšetřování se prokáží obviněným i další skutky a škoda ještě vzroste.

„Vyzýváme občany, které navštívil hledaný muž, případně mají informaci o jeho pobytu, ať zavolají na linku 158, nebo se dostaví na jakoukoliv služebnu,“ uvedla mluvčí.

Vyšetřovatel z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje v těchto dnech obvinil oba muže z přečinů krádeže, podvodu a neoprávněné opatření platebního prostředku. Starší je navíc obviněn z dalšího přečinu, a to porušování domovní svobody.

Oběma mužům hrozí trest vězení od 1 roku do 5 let.

„Apelujeme zejména na starší občany: Nevpouštějte neznámé lidi do svého obydlí. Vždy si ověřte pravdivost jejich sdělení. Zavolejte svým příbuzným nebo sousedům. Nemanipulujte před cizími lidmi s penězi,“ doporučila Iva Kormošová.

Autor:
zpět na článek