Paraglidistu odnesl vítr na strom, dolů slezl po svázaných žebřících

  17:00
Paraglidistu startujícího z vrcholu Černé hory v Krkonoších odnesl poryv větru do sousedního lesa. Muž se zachytil na stromě asi ve výšce 12 metrů, aniž by se zranil. Křídlo zůstalo asi o pět metrů výš nad ním ve špičkách stromů. Muže dostali dolů hasiči.

Paraglidista na Černé hoře v Krkonoších se dostal ze stromu po žebřících hasičů, záchranáři pak sundali z vrcholku stromu i křídlo (24. 7. 2020). | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Hlášení o nehodě dostali hasiči i policie krátce před polednem. Už předem měli informaci, že sportovec se nezranil, ale nachází se v asi desetimetrové výšce  na stromě. Nehoda se stala poblíž místa, odkud paraglidisté na Černé hoře startují.

„Paraglidista měl problém při startu, kdy ho poryv větru odnesl mezi stromy. Křídlo se zachytilo ve špičkách stromů a muž nemohl dolů. Hasiči po příjezdu obhlédli situaci a pomocí žebříků muže dostali dolů,“ popsala mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Trutnova a dobrovolná jednotka z Horního Maršova. Mezi profesionály byli i tři hasiči - lezci vycvičení pro zákroky ve výškách a nad volnou hloubkou, ostatní pomáhali dole.

Záchranáři pospojovali šest žebříků a zajistili je. Pomocí lanové techniky pak lezci provedli jištění shora.

„Paraglidista se sám odpoutal od křídla a připojil se na jištění připravené hasiči. Poté sám sestoupil dolů. Nakonec hasiči sundali i křídlo, a to tak, že zůstalo neponičené,“ uvedla Martina Götzová.

„V pohotovosti jsme měli i policejní vrtulník, nakonec ale neletěl,“ uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Hasiči ukončili zásah asi po 90 minutách.

Autor: