Start sezony v Krkonoších je pozvolný, rozjedou se lanovky i půjčovny

  16:46
Turistická sezona v Krkonoších se rozjede velmi pozvolna. Tento týden po téměř čtyřech měsících vyrazí s turisty na kopce lanové dráhy, otevírají se půjčovny elektrokol a některé adrenalinové atrakce. Lanovky nesměly celou zimní sezonu vozit lyžaře, na konci ledna vláda zakázala i přepravu turistů.

Na Sněžce dosud leží sníh, v Hradci Králové už kvetou stromy (27. 4. 2021). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ve středu 12. května jako první zahájí sezonu lanovka na Sněžku, kabinka na Černou horu poprvé pojede o víkendu. Už před týdnem mohly otevřít muzea, galerie a památky.

Další omezení ve střediscích však zatím přetrvají, zavřené zůstávají restaurace i hotely. 

Součástí rozvolňovacího balíčku, který platí od pondělí, je kromě maloobchodu a služeb také provoz lanových drah. Covidová výluka lanovky na nejvyšší českou horu trvala tři a půl měsíce.

„Lanovka dlouho stála. Než ji pustíme do ostrého provozu, chtěli jsme ji vyzkoušet a udělat revize,“ vysvětluje náčelník lanové dráhy Jiří Martinec, proč zařízení spustí až ve středu.

Kromě povinných respirátorů nebudou ve čtyřmístných kabinkách platit žádná omezení. Jarní údržba byla už v březnu, od té doby se čekalo, až se uvolní vládní restrikce. „Lidé nám píší, kdy už pojedeme. Větší zájem očekáváme až o víkendu,“ dodává Martinec.

Modely zvířat jsou ještě pod sněhem

SkiResort Černá hora – Pec v pondělí otevřel půjčovnu horských elektrokol v Janských Lázních, kabinková lanovka na Černou horu začne jezdit v sobotu 15. května. V květnu pojede zatím o víkendech, od června už každý den.

Od soboty 22. května zahájí sezonu také sedačková lanovka ve Velké Úpě, která končí u boudy Portášky a herní krajiny Pecka s obřími modely krkonošských zvířat. Originální hřiště se otevře týž víkend, některé herní prvky jsou stále pod sněhem. Úpská lanová dráha bude jezdit o víkendech i v červnu.

V lanovkách platí stejná pravidla jako v autobuse nebo vlaku: zakrytá ústa a rozestupy. Lístky na lanovky SkiResortu Černá hora – Pec si lze koupit v internetovém obchodě. Stejně tak je možné online rezervovat elektrokola a koloběžky ve firemních půjčovnách.

„Kabinky jsou větrány po celou dobu jízdy a všechny lanovky pravidelně dezinfikovány. I toto léto platí, že v kabince nebo na sedačce spolu cestují pouze ti, kteří spolu na hory přijeli. Je jedno, zda jde o dvojici nebo malou rodinnou skupinku,“ říká mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Jízda na laně ve Špindlu o víkendech

V pátek 14. května by se měla rozjet sedačková lanovka Medvědín ve Špindlerově Mlýně. Sezonu už zahájila zdejší agentura Yellow Point. Kromě půjčoven s elektrokoly a koloběžkami spustila některé venkovní činnosti, zatím jen o víkendech.

Mezi ně patří 120metrová jízda na laně u hráze Labské přehrady, koloběžková dráha ze Špindlerovy boudy do centra a obří houpačka v Adventure parku.

„O víkendu byl zájem minimální, nejsou otevřené hotely a ve Špindlu jsou jen lidé ubytovaní v apartmánech. Myslím si, že spuštění lanovek tomu trochu pomůže a tento víkend to už bude lepší,“ uvádí obchodní ředitel Hynek Dvořák. Yellow Point připraví lezeckou stěnu a síť i bungee trampolínu.

V polovině dubna se otevřela stezka v korunách stromů na úpatí Černé hory. Podle Zdeňka Popa z marketingového oddělení poptávka roste pomalu. „I vzhledem k současnému počasí není návštěvnost srovnatelná s roky 2018 a 2019,“ říká Pop.

Klíčové turistické služby však na horách i nadále zůstávají v lockdownovém režimu. Restaurace mohou mít pouze výdejová okénka, turisté se nesmí ubytovat v hotelech a penzionech. Další rozvolnění vláda chystá na příští pondělí 17. května.

Bez restaurací a ubytování je to potíž

„Horský turismus je synergií mezi lanovkami, restauracemi a ubytováním. Pokud pojedou jen lanové dráhy, je to poloviční úspěch. Předpokládám ale, že alespoň zahrádky restaurací a v nějakém režimu ubytování se k tomu během týdne dvou přidají,“ poznamenává Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek (AHS).

Věří, že letní sezona v Krkonoších bude stejně vydařená jako ta loňská: „Řada podnikatelů nemá už několik měsíců žádné tržby a vyhlíží každý den provozu. Doufáme, že prázdniny budou podobně dobré a bude to pokračovat v září a říjnu, což vloni nebylo.“

Se sněhovými podmínkami, dostatkem vody i mrazivých dnů mohla krkonošská střediska zažít jednu z nejlepších sezon za poslední roky. Vleky a sjezdovky však byly v provozu jen devět dní a zima se pro skiareály proměnila v nejhorší černou můru. Podle AHS horské regiony v České republice v souhrnu přišly o 25 miliard korun.

„Střediska byla po celou sezonu udržována v naději, že budou moct otevřít. Průměr zasněžovacích dnů byl 28, což stoprocentně odpovídá průměru běžné sezony. Jen přímé náklady na zasněžování a přípravu tratí činily stovky milionů korun,“ upozorňuje Libor Knot.

Z kompenzačního programu střediska získala pouze 50 procent nákladů minulých let, největší skiareály však jen kompenzace odpovídající čtvrtině nákladů.