Nemocnice v hradeckém kraji jsou plné, pacienty už překládají jinam

  12:14
Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji se podle hejtmanství blíží kritickému stavu. V krajských zařízeních je už kapacita covidových lůžek téměř naplněná. Sanity záchranky proto převezly už několik pacientů do jiných regionů. Královéhradecký kraj se nachází v pátém stupni rizika PES.

V hradecké fakultní nemocnici zahájili antigenní testování na covid-19 (16. 12. 2020). | foto: Ondřej Littera

V kraji bylo aktuálně k 5. lednu 9:00 podle krajských hygieniků 7 102 lidí nemocných s covidem-19, z toho nejvíce v okresech Hradec Králové a Trutnov.

Ve složité situaci se proto ocitají špitály spravované krajem, ale i fakultní nemocnice.

„Situace v našich nemocnicích je velmi vážná. Neustále přibývají noví pacienti, kteří vyžadují neodkladnou hospitalizaci a naše zařízení už tento nárůst covid pozitivních pacientů v některých dnech kapacitně nezvládají. Už v pondělí proto krajští záchranáři převezli první dva pacienty mimo území Královéhradeckého kraje,“ řekl hradecký hejtman Martin Červíček (ODS).

„Bohužel predikce pro následující dny není lepší – jen za pondělní den hygienici potvrdili tisíc nových případů, a proto očekáváme, že čísla hospitalizovaných ještě porostou,“ uvedl hejtman.

Převoz se týkal jednoho pacienta z Oblastní nemocnice Trutnov do pardubické nemocnice. Také Fakultní nemocnice Hradec Králové přeložila během úterý jednoho pacienta s covid-19 na umělé plicní ventilaci do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, aby si uvolnila ventilované lůžko.

„V posledních dnech zaznamenáváme velký nápor na lůžka na covidových odděleních a pacientů bude podle predikcí ještě přibývat,“ uvedl ředitel hradecké fakultní nemocnice Vladimír Palička.

Ve fakultní nemocnici nyní leží zhruba 185 pacientů s covid-19, z toho zhruba pět desítek z nich vyžaduje umístění na jednotce intenzivní péče. Nemocnice má pro covidové pacienty ještě několik volných lůžek, ale situace se velmi rychle mění. Otevření dalších lůžek komplikuje nedostatek personálu, v práci nepřítomných je zhruba 250 zdravotníků.

Obdobná situace je v krajských nemocnicích, které hospitalizují 270 covidových pacientů.

Připravují co nejvíc dalších lůžek

Nemocnice připravují další navýšení kapacity lůžek a dovybavují běžná lůžka na standardních odděleních, lůžek bude potřeba co nejvíce.

„Už se neobejdeme bez pomoci dalších zařízení a musíme využít i lůžka mimo nemocnice. Například v Janských Lázních máme k dispozici kapacitu minimálně 30 lůžek pro pacienty s koronavirem, kteří už nevyžadují intenzivní péči v nemocnici. Tímto způsobem budeme hledat i další kapacity lůžek,“ doplnil hejtman.

Záchranáři v posledním týdnu zaznamenali zatím nejvyšší počet převozu covid pozitivních osob z domácí karantény. Celkem za týden do nemocnic přepravili 201 lidí, v jeden den padl dokonce rekord za celou dobu epidemie – čtyřicet pacientů přepravených z domácí karantény do nemocnic.

Nemocnice si v minulém týdnu také nejvíce vypomáhaly s hospitalizací covid pozitivních pacientů. „Nutnost převozu covidových pacientů mezi nemocnicemi v regionu byla minulý týden největší za celou dobu epidemie. Přepravili jsme takto mezi nemocnicemi 32 osob za týden,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Libor Seneta.

Autor: