Nemocnice v Královéhradeckém kraji už nemají lůžka, pacienty odvážejí

  18:44
Nemocnice v Královéhradeckém kraji jsou kvůli šíření nákazy covidu-19 zcela přeplněné. Region je druhý nejhorší v republice co do počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel. Krajský koordinátor akutní covidové péče řeší odvoz 15 pacientů z náchodské nemocnice do jiných krajů.

Vojáci zahájili antigenní testování v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku (9. 2. 2021). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Epidemická situace v Královéhradeckém kraji je dál vážná a špitály už nemají další kapacitu. V regionu za týden přibylo 5 489 nových případů nákazy covid-19.

Kvůli tomu je Královéhradecký kraj druhý nejhorší mezi ostatními kraji co do počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel, aktuálně zde platí nárůst 147,3 nakažených za týden na 100 tisíc obyvatel kraje.

„V nemocnicích v regionu jsme skoro na hraně kapacit lůžek a musíme už teď pacienty transportovat do okolních krajů. Zařízení už nárůst covid pozitivních pacientů kapacitně nezvládají a bohužel trend nárůstu nevypadá příznivě ani pro další dny. Velkým problémem stávající nepříznivé epidemické situace v našem kraji bude velmi pravděpodobně větší výskyt britské mutace virů,“ sdělil hejtman Martin Červíček (ODS).

Jen od 27. ledna do 6. února bylo v kraji zkušebně odebráno 696 vzorků na detekci mutace viru.

„Z těchto vzorků bylo 44 % covid-19 pozitivních. Z nich 72 % vykazovalo nějakou mutaci na zkoumaném genu. Proto stále netrpělivě čekáme nejen na potvrzené výsledky Státního zdravotního ústavu, ale i na vyhodnocení ministerstva zdravotnictví k případnému šíření v našem regionu. Považuji to za nezbytné především pro informovanost veřejnosti a k případným dalším opatření,“ řekl hejtman.

V nemocnicích v kraji je 663 covidových lůžek, z toho 131 určených pro intenzivní péči.

Situace je kritická, dodržujte opatření, apeluje kraj

„Situace v nemocniční péči napříč krajem je kritická. Lůžkové kapacity, které jsou na maximu možného, jsou skoro vyčerpané. Během úterního poledne byla například v krajských nemocnicích volná pouze tři intenzivní lůžka a devět standartních lůžek, která jsou lokalizována z větší části v jičínské nemocnici, kde je situace zatím relativně klidnější,“ doplnil radní Zdeněk Fink (HDK).

Přibyly možnosti testování na covid-19 v Královéhradeckém kraji

- sedm odběrových míst funguje v nemocnicích

- přibyla místa testování na hradeckém letišti a na univerzitním parkovišti Univerzity Hradec Králové

- náchodská nemocnice rozšířila odběrová místa do Opočna, Jaroměře a do Broumova

- od úterý 9. února začalo testování na Trutnovsku, které provádějí mobilní odběrové týmy předběžně do konce měsíce, kraj uvažuje o jejich posílení; harmonogram testů je zde

Počet příjmů nových pacientů přivezených do krajských nemocnic narostl za poslední týden o čtvrtinu. Zatímco v uplynulých týdnech to bylo zhruba 220 pacientů týdně, v uplynulých sedmi dnech se již jednalo o 280 pacientů.

Momentálně je v nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje hospitalizováno téměř 360 pacientů. Například v náchodské nemocnici se zdravotníci aktuálně starají o více než 130 pacientů s covid-19, z nichž téměř tři desítky vyžadují intenzivní péči.

Denně se povede přeložit na lůžka následné péče jen několik lidí, u nichž to zdravotní stav dovoluje.

Situace je o to náročnější, že přibývá pacientů v těžkém stavu. Nemocnice tak jsou nuceny poskytovat intenzivní péči i mimo jednotky intenzivní péče, na standartních lůžkách. Například v Oblastní nemocnici Náchod, kde bylo během pondělí 22 nových příjmů, je aktuálně 15 pacientům zajištěna intenzivní péče mimo JIP. Stále častěji jsou hospitalizováni pacienti i v mladším věku.

Krajský koordinátor akutní covidové péče aktuálně zajišťuje transport 15 pacientů z náchodské nemocnice jinam. Nutné to bude i v další dny.

„Jediným řešením, které pomůže nemocnicím v Královéhradeckém kraji situaci zvládnout, jsou převozy pacientů do nemocnic mimo kraj. Chtěl bych znovu veřejnost poprosit o obezřetnost a o rozumné dodržování aktuálních protiepidemických opatření,“ vyzval hejtman Červíček.

Autor: