Zdrogovaný řidič ujížděl policii i 150 km/h, nakonec naboural do plotu

  12:42
Dvojice mužů se na Jičínsku snažila ujet policejní hlídce. Řidič se místy řítil po silnici první třídy rychlostí přes 150 km/h, přes plnou čáru a také v protisměru. Po deseti kilometrech nezvládl zatáčku a havaroval.

Honička se udála 1. října kolem 23. hodiny. Policejní hlídka si všimla při běžné službě, že vůz Ford Focus projíždí Novou Pakou poněkud podezřele.

Auto jelo od Jičína a asi deset metrů před okružní křižovatkou u novopackého Lidlu zastavilo, několik sekund stálo, pak se rozjelo, ale kruhový objezd neobjelo. Když hlídka řidiče vyzvala světelným signálem k zastavení, začal ujíždět.

Projel městem, pokračoval po silnici I/16 směrem na Vrchovinu, Horka u Staré Paky a Studenec. Riskantní jízdou ohrožoval další účastníky silničního provozu. 

„Na konci Studence pro projetí levotočivé zatáčky ve velké rychlosti nezvládl řízení a havaroval nárazem do plotu. Po nárazu zůstalo vozidlo stát napříč v protisměru. Z auta vystoupili dva muži, kteří se chtěli od vozidla vzdálit. Až po použití donucovacího prostředku - hrozbě střelnou zbraní, muži výzvy uposlechli a policisté je zadrželi,“ popsala mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Záchranáři ošetřili třicetiletého řidiče a třiadvacetiletého spolujezdce, oba však převoz do nemocnice na vyšetření odmítli.

Dechová zkouška u řidiče vyloučila alkohol, test na drogy byl však pozitivní na amfetamin. Hlídka také zjistila z evidencí, že muž, který řídil, nikdy nevlastnil řidičské oprávnění a má již dva zákazy řízení. Ten druhý měl vypršet v červnu 2024.

Jelikož se nehoda stala na území Libereckého kraje, případ řeší semilští policisté, kteří muže v nejbližší době obviní z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu hrozí až dva roky vězení. Správní úřad se bude zabývat jeho přestupkem jízdy pod vlivem návykové látky.

Autor: