Přišla zbitá jako pes, líčil muž záchranářům. K umlácení družky se přiznal

  16:50
Františkovi A. hrozí u Krajského soudu v Hradci Králové až dvacet let vězení nebo výjimečný trest za to, že letos v dubnu v obci na Jičínsku umlátil svou družku. Zavolal jí záchranku a podílel se na oživování, kriminalisté si však všimli, že žena má na těle i starší rány.

Podle obžaloby třiadvacetiletý muž svou o čtyři roky starší partnerku napadl ve večerních hodinách 5. dubna v rodinném domě, kde bydleli ještě se sedmiměsíční dcerkou. Vyšetřovatelé tvrdí, že ženu bil pěstí a pravděpodobně i trubkovým nástrčným klíčem, což však u soudu odmítl. Při útoku utržila oběť desítky ran na hlavě, trupu i končetinách.

„Svým jednáním poškozené způsobil krevní výrony do podkoží a svaloviny, oděrky a tržné rány. Poškozená v důsledku mnohočetných poranění zkolabovala a následně zemřela,“ píše se v obžalobě.

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové byl útok velmi surový. I proto u soudu odmítla návrh obhajoby na uzavření dohody o vině a trestu, který by znamenal pro agresora kratší pobyt ve vězení.

„Obžalovaný měl dostatek času tento návrh učinit v průběhu přípravného řízení. Navíc se domnívám, že o skutečné prohlášení viny nešlo. Navržený trest s ohledem na stupeň společenské škodlivosti jednání je naprosto přiměřený,“ řekla Faltusová, podle níž znalec potvrdil, že poškozená trpěla mučivými útrapami.

Obžalovaný u soudu útok přiznal, avšak tvrdil, že družku bil pouze pěstmi. „Útok trval pět až deset minut. Ztratil jsem nad sebou kontrolu. Nevím, kolikrát jsem ji udeřil,“ vypověděl u soudu muž, který je od činu ve vazbě.

Ze záznamů tísňové linky vyplynulo, že obžalovaný zavolal záchranku ve 21:21 a hovor trval přes 13 minut, než na místo dorazili nejprve first respondeři a pak i zdravotníci. Z přepisu nahrávky je patrné, že v době činu bylo v domě i sedmiměsíční dítě. Muž nejprve napadené poskytoval masáž hrudníku, pak si ji převzali záchranáři.

„Obžalovaný operátorce uvádí, že žena přišla zvenčí pomlácená, nereaguje, vypadá, jako by byla zbitá jako pes,“ četl předseda senátu Petr Mráka z přepisu nahrávky.

Choval se jako rapl, řekli kolegové

Partneři se potkali před sedmi lety. V té době bylo obžalovanému teprve patnáct let, i když svému okolí tvrdil, že je starší. Přistěhoval se k rodině poškozené domů a už u ní zůstal.

Soud četl dřívější výpovědi matky obžalovaného i matky poškozené, která u soudu odmítla vypovídat. Policii během vyšetřování sdělila, že v prvních letech soužití byl mladík bezproblémový. Hádky a údajné útoky měly začít zhruba po dvou letech vztahu.

„Po osmnáctém roce se začal projevovat. Dvakrát nebo třikrát jsem ho vyhodila, ale dcera ho vzala zpátky. Jednou jsem na něj volala policii. Dcera se ho bála. Když jsem jí sáhla na záda, bylo vidět, že ji to bolí,“ citoval soud z její výpovědi, podle které mělo k napadením docházet až pětkrát do měsíce.

Muž zasadil partnerce desítky úderů kovovým nástrojem, je obviněný z vraždy

To obžalovaný odmítl. „Lhala, pokud tvrdila, že jsem ji napadal. Poškozená byla schopná mi hodit kámen po autě. V zápalu emocí se mi pověsila za auto,“ vysvětloval muž, proč u nich doma docházelo k hádkám.

Že se hádali, potvrdili svědci z místa bydliště i ze zaměstnání obžalovaného. Z výpovědi jeho matky vyplynulo, že mladík byl kvůli problémům dvakrát ve výchovných ústavech, ze kterých utíkal. Policisté ho později několikrát řešili kvůli přestupku.

„S kolegy jsme se shodli, že se choval jako hrozný rapl,“ potvrdil u soudu jeho bývalý kolega.

Družka byla psychicky nemocná

Soud se zabýval také duševním stavem poškozené. Podle dřívějších rozsudků Okresního soudu v Jičíně měla omezenou svéprávnost kvůli vážné psychické poruše. Trpěla emoční nestabilitou, měla omezené rozpoznávací schopnosti a nebyla schopná se trvale o dítě starat. Obžalovaný tím vysvětloval, proč ji neustále telefonicky kontroloval, na což upozornili někteří svědci.

„Je vám jasné, že jste utloukl nemocného člověka, který za své jednání vlastně nemůže?“ obrátil se po provedení důkazu předseda senátu na obžalovaného.

„Bál jsem se o život dcery,“ odvětil muž. Dítě po činu převzala do péče matka poškozené. Dívence je nyní více než rok.

Soud bude pokračovat v úterý výpověďmi znalců. Není vyloučené, že padne i rozsudek.