iDNES.cz

Za ubodání krajana dostal cizinec pět let. Soud uvěřil, že jednal ze strachu

  13:44
Královéhradecký krajský soud poslal na pět let do vězení Ukrajince Dmytra D. za to, že na ubytovně zabil svého krajana. Muži se pohádali kvůli válce, jeden druhého ubodal. Soud uvěřil obžalovanému, že jednal ze strachu.

Dmytro D. obžalovaný z vraždy před Krajským soudem v Hradci Králové. (15. 11. 2022) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Letos v dubnu po vzájemné hádce a rvačce ubodal Dmytro D. nožem svého krajana Sergeje P., který na něj zaútočil.

Čin, který byl původně žalovaný jako vražda, nakonec krajský soud vyhodnotil jako zabití. Nezvykle mírný trest padl i proto, že obžalovaný předtím čelil napadení.

Rozsudek však zatím není pravomocný, Dmytro D. se vůči němu odvolal k Vrchnímu soudu v Praze.

„Podstatné pro posouzení činu je fakt, že iniciátorem útoku byl pan poškozený. Lze věřit obžalovanému, že z něj měl strach. Kdyby se Sergej P. nevrátil zpět a dál neútočil, skutek by se nestal,“ zdůvodnil soudce Jiří Vacek.

Narážel při tom na průběh incidentu, který se odehrál na ubytovně v královéhradecké čtvrti Kukleny letos 3. dubna. Dvaačtyřicetiletý Dmytro D. tam spolu s dalšími Ukrajinci popíjel alkohol, přitom četli novinový článek o tom, jak Rusové na Ukrajině znásilňují ženy. Přišla řeč na to, jak se dotyční zachovají. Jeden z jeho spolubydlících Dmytrovi vyčetl, že nechce jet bojovat a myslí pouze na svou rodinu.

„Řekl jsem mu, že nejdříve bych odvezl svoji rodinu a pak vozil další lidi. Obvinil mě, že nejsem dostatečný patriot. Prali jsme se a spadli na postel. Dostal jsem několik úderů do obličeje, zlomil mi nos, krvácel jsem,“ vypověděl už dříve před soudem obžalovaný. Jeho zranění potvrdila lékařská zpráva.

Konflikt obou mužů pokračoval v koupelně, kde ležel nůž s dvaceticentimetrovou čepelí. Klíčové bylo to, že Sergej P. se po prvním útoku vrátil a svého krajana opět napadl. Ten se bál o život a začal bodat.

Sedmkrát se na nůž sám napíchnout nemohl

Dmytro D. před soudem tvrdil, že jeho sok vzal nůž do ruky první a on mu jej vytrhl, poté se pak druhý muž na nůž napíchl sám.

Pitva zavražděného Ukrajince však prokázala, že bodných ran bylo sedm, vedených na hranici zad a krku, hrudník a ruku. Těžko by se Ukrajinec na nůž nabodl sedmkrát sám. Smrtelná byla ta rána, při které skončila čepel nože v pravé srdeční komoře.

Soud obhajobě Dmytra D. neuvěřil a návrhu jeho právníka, aby čin posuzoval jako nutnou sebeobranu, nevyhověl. Připustil však, že bez předchozího útoku pěstmi by k použití nože nedošlo.

„Muž poraněním na místě podlehl. Zranění byla natolik vážná, že jeho smrt nebyla odvratitelná ani poskytnutím kvalifikované lékařské pomoci a péče na úrovni současné medicínské vědy,“ stojí v obžalobě.

Příbuzní: byla to chladnokrevná vražda

Příbuzní zabitého Ukrajince u soudu vyjádřili nespokojenost nad rozsudkem. Incident se podle nich odehrál trochu jinak.

„To nebylo tak, že Sergej by za ním do koupelny přišel sám. Dmytro tam stál ve dveřích a ještě ho tam zval. Říkal: ´Tak pojď, Serjožo.´ Přece kdyby z něj měl strach, tak se v koupelně zamkne, uteče z bytu nebo přivolá policii. Ale on tam měl připravený nůž. Byla to pomsta a chladnokrevná vražda,“ řekl MF DNES svědek události Yurii Kochetov, přítel zavražděného.

Státní zástupce Milan Vacek ale poukázal na fakt, že smrt nastala v koupelně za zavřenými dveřmi a nelze tak přesně určit, jestli útok nožem byla reakce na napadení, anebo zjevný úmysl.

„Pokud existují pochybnosti o tom, jestli jednal úmyslně, nebo ze strachu, zákon nařizuje, aby byl čin posuzován ve variantě pro obžalovaného příznivější,“ podotkl žalobce.

Dmytro D. i jeho sok přijeli do Česka těsně před vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině, nešlo tedy o uprchlíky. V Česku Dmytro D. pobýval nelegálně.

zpět na článek