Po hádce v kuchyni žena vzala na přítele sekáček, za útok dostala pět let

  17:58
Krajský soud v Hradci Králové poslal Miroslavu Š. na pět let do vězení za to, že loni v listopadu v garsonce zaútočila sekáčkem na svého partnera. Hrozil jí až dvanáctiletý trest, soudce však přihlédl k tomu, že se přiznala. K násilí se neuchýlila poprvé, za pobodání dřívějšího přítele strávila ve vězení sedm let.

Sekáček na maso, kterým útočila recidivistka v Hradci Králové. | foto: PČR

Pětapadesátiletou ženu přivedli k soudu z vazební věznice, na hlavě měla kapuci a na ústech respirátor.

Předseda senátu Miroslav Veselský poslal ženu za pokus těžkého ublížení na zdraví do věznice s ostrahou. Musí také podstoupit ochranné protialkoholní léčení v ambulantní formě a zaplatit poškozenému 48 tisíc korun. S dalšími nároky však soudce odkázal zraněného muže i zdravotní pojišťovnu do civilního řízení.

Rozsudek je pravomocný, státní zástupkyně i obhájce se vzdali práva na odvolání.

V násilí vyústila podvečerní hádka přiopilých partnerů v kuchyni v panelovém domě 8. listopadu 2023. Žena uštědřila muži, který je o čtyři roky mladší, několik ran sekáčkem na maso. Přestala, až když přijeli policisté. Nadýchala 0,6 promile alkoholu, muž o jednu desetinu víc.

Z kuchyňské linky vytáhla sekáček a šermovala jím demonstrativně proti jeho krku a horní polovině těla se slovy, že „se ho nebojí a zabije ho“. On se jí snažil sekáček vzít, jenže se mu to nepodařilo.

„Opakovaně jej zasáhla s malou až střední kontaktní intenzitou násilí do hlavy, hrudníku, obou horních končetin a levé dolní končetiny a způsobila mu tak sečná poranění hlavy, levé horní a levé dolní končetiny, tupý úraz hlavy, trupu a končetin a kousnuté rány na levé horní a pravé dolní končetině,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Muž utrpěl středně závažná poranění, s nimiž se ambulantně léčil patnáct dnů na hradecké klinice urgentní medicíny.

Obviněná žena již byla v minulosti trestána. V roce 2003 dostala dvouletou podmínku za těžké ublížení na zdraví, když zranila jinou ženu. V roce 2014 byla odsouzena za pokus o vraždu, v opilosti totiž pobodala o dva roky staršího muže bez domova, který u ní bydlel. Soud ji tehdy poslal na sedm let do vězení a nařídil protialkoholní léčení. Kuriózní bylo, že žena coby obžalovaná požádala tehdejšího přítele, zda si ji vezme. V červnu 2021 byla z vězení propuštěna.

Partner byl pětkrát trestaný

Žalobkyně navrhla podle serveru Deník.cz trest ve výši 5,5 roku, protože obžalovaná odvracela útok, byť se nejednalo o nutnou obranu. Obhájce připomněl, že žena činu lituje, bránila se útoku a přiznala vinu. Její partner byl pětkrát trestaný, mimo jiné za těžké ublížení či nebezpečné vyhrožování.

„Proboha, zkuste se nad sebou zamyslet, abyste neskočila na lep podobnému individuu. Nikdy se s chlapem nehádejte v kuchyni. Zkuste sekat latinu,“ citoval Deník.cz soudce Miroslava Veselského, podle nějž se žena dopustila násilí loni i před deseti lety vůči partnerům, kteří ji trápili.

Obžalovaná před soudem činu několikrát litovala a kladla si otázku, proč s takovým mužem vůbec byla. Hrozil jí až dvanáctiletý trest.

„Trest na spodní hranici sazby jsme udělili s přihlédnutím k okolnostem případu, zejména byly naplněny polehčující okolnosti a chyběly přitěžující okolnosti. Obžalovaná také prohlásila vinu,“ shrnul pro iDNES.cz předseda senátu Veselský.

Autor: