Hradecký kraj míří ke středopravé koalici ODS, strany už si rozdělují radní

  17:30
Královéhradecký kraj s největší pravděpodobností povede obměněná koalice. Dohodli se na tom předběžně politici z vítězné kandidátky ODS, STAN a Východočechů se středopravými stranami. Staronovými členy jsou TOP 09 a KDU-ČSL s dalšími partnery, nově přibyli Piráti. Z koalice odpadne ČSSD, nedostane se ani na druhé ANO. Hejtmanem bude Martin Červíček.

Lídři pravděpodobné nové koalice Královéhradeckého kraje předstoupili před novináře, aby představili prohlášení, ve kterém se zavazují, že další jednání povedou k podpisu koaliční smlouvy. Na snímku zleva Aleš Cabicar (TOP09), Martin Červíček (ODS), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Pavel Bulíček (Piráti). (5.10.2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na tiskové konferenci v pondělí odpoledne zástupci stran novinářům řekli, že už si rozdělili posty radních. Koalice okolo ODS bude mít čtyři radní, Piráti získají tři posty, koalice okolo TOP09 a lidovců každá po jednom.

Za ODS před novináře předstoupil pravděpodobný nový hejtman Martin Červíček, lídr kandidátky Pirátů Pavel Bulíček, lidovců Pavel Bělobrádek a „topky“ Aleš Cabicar, který se však paradoxně do zastupitelstva nedostal, protože ho přeskočili s preferenčními hlasy níže postavení kandidáti.

V prohlášení, které ukázali, stojí, že „mají vůli a budou jednat o vytvoření stabilní koalice“. Ve stejném duchu mluvil i Červíček: „Shodli jsme se po několika jednáních, že máme společnou vůli a budeme jednat o vytvoření stabilní koalice pro další rozvoj Královéhradeckého kraje,“ prohlásil.

Čtyřkoalice bude mít v 45členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 27 hlasů. Rozhodující slovo ve prospěch sestavení této koalice měli Piráti. Jejich volební lídr Pavel Bulíček totiž odmítl post hejtmana, respektive koncept vládnoucí koalice s hnutím ANO a ČSSD.

Přestože Bulíček diplomaticky odpověděl, že Pirátům je bližší koncept včera oznámené koalice, podle informací MF DNES strana se sedmi mandáty nabídku předloženou končícím hejtmanem Jiřím Štěpánem (ČSSD) jednoznačně odmítla.

„Předpokládám, že tento týden budeme mít závěry a budeme vědět, jestli jsme připraveni podepsat koaliční dohodu,“ dodal Červíček.

Volby do zastupitelstva Královéhradeckého kraje o víkendu těsně vyhrál dosavadní náměstek hejtmana Martin Červíček s koalicí ODS, STAN a Východočechů, která získala 23,53 % hlasů a dvanáct mandátů, stejně jako druhé ANO. Třetí byli Piráti se sedmi zastupiteli, další tři partaje drží po čtyřech křeslech, SPD má dva zastupitele.

Před čtyřmi roky menší strany uzavřely koalici velmi záhy ještě ve chvíli, kdy politici hnutí ANO oslavovali vítězství, a obešli je. Teď se však koalice rodila pozvolněji.

Spěch o víkendu mírnil Martin Červíček (ODS): „Myslím, že každý partner nabízí spolupráci. Určitě všude najdete možnost, abyste se shodli, a teď je podle mě nejdůležitější připravit případně koalici, která opravdu bude mít ambici kraj řídit a dosáhnout výsledků, vydrží čtyři roky a bude pro kraj prospěšná. Myslím, že z jednoho oťukávacího setkání nelze takový pocit nabýt.“

Ve hře bylo více možností

Kdyby se dohodla ODS, STAN a Východočeši s Piráty a koaličním uskupením KDU-ČSL, VPM a Nestraníky, nová vláda kraje by pobrala nejtěsnější většinu 23 mandátů.

Pokud by přibrali i čtvrtého partnera - nejčastěji se mluvilo o spojencích HDK a TOP 09 - už by šlo o velmi pohodlnou většinu 27 mandátů proti zbývajícím 18, tedy ANO (12), koalice ČSSD a Zelení (4) a SPD (2).

Hnutí ANO zkoušelo dojednat koalici po předběžné domluvě s ČSSD, nutně k tomu však potřebovalo i Piráty.

„Chtěli bychom být v koalici, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že budeme opět v opozici. S Piráty jsme se sešli a řekli nám, že se chtějí sejít se všemi a rozhodnout se. Každopádně je to ODS, kdo tahá za delší konec,“ řekl o víkendu krajský lídr hnutí ANO Jaromír Dědeček.

Autoři: , ,