V Kostelci nad Orlicí se dodávka srazila s vlakem, řidič zemřel

  13:42,  aktualizováno  19:47
Na železničním přejezdu poblíž nádraží v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku se odpoledne střetla s vlakem dodávka. Záchranáři se pokoušeli oživit zraněného řidiče, ten ale krátce po nehodě zemřel. Nehoda blokovala provoz na trati šest hodin.

Nehoda se stala po poledni v kostelecké ulici Za Nádražím, kudy se jede po silnici třetí třídy na Suchou Rybnou. Tamní přejezd není osazen závorami, je chráněn výstražným křížem a zvukovou a světelnou signalizací.

U nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, místo je uzavřeno.

Hasiči vyprostili zraněného čtyřiapadesátiletého řidiče dodávky i bez hydraulického nářadí a začali ho oživovat. V resuscitaci pak pokračovala i posádka vrtulníku letecké záchranné služby, pozemní záchranáři s lékařem vyslaní z Rychnova nad Kněžnou i inspektor provozu záchranky.

„Muž z dodávky utrpěl vážná zranění a jeho stav si vyžádal okamžitou rozšířenou resuscitaci. I když ho všichni zdravotníci oživovali zhruba půl hodiny, zraněním podlehl,“ sdělil mluvčí krajských záchranářů Ivo Novák.

„Příčina nehody je předmětem vyšetřování, které je teprve na začátku. Drážní inspekce je již na místě,“ doplnila policejní mluvčí Eliška Majerová.

Hasiči zajistili místo nehody a dodávku zabezpečili proti požáru.

„Ve vlaku cestovalo 19 lidí včetně personálu, nikdo z nich se nezranil. Hasiči provedli evakuaci cestujících, lidem pomohli ven po nastavovacích žebřících a doprovodili je na blízké nádraží,“ řekla mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

Profesionální jednotka z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolníci z Kostelce ukončili zásah ve 13:40. Místo zásahu předali drážní jednotce hasičů z České Třebové, zůstali ještě policisté a strážníci.

Vlak po nárazu dotlačil auto až na sloup elektrického osvětlení, poškozena byla i výhybka.

Ke střetu došlo na trati z Týniště nad Orlicí do Letohradu. Šlo o spěšný vlak z Letohradu do Hradce Králové.

České dráhy na webu oznámily, že zastavily provoz v úseku Doudleby nad Orlicí - Kostelec nad Orlicí. V úseku Častolovice - Doudleby nad Orlicí pojede náhradní autobusová doprava.

Provoz na silnici i na trati se pak povedlo obnovit po 18. hodině.

Autor: