iDNES.cz

V kontejnerech na šaty končí jehly i štěňata, stýská si diakonie

  9:44
Řada lidí považuje kontejnery na sběr oděvů za odpadkové koše. Končí v nich tak nepoužitelné věci z půdy, plesnivé jídlo, ba dokonce i zvířata. Sociální družstvo Diakonie Broumov, které po Hradeckém kraji provozuje dvě desítky sběrných kontejnerů, s tím má velké problémy.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle ředitele družstva Pavla Hendrichovského se situace zhoršuje.

„Do kontejneru se hází odpad, lahve, nedopalky cigaret nebo zbytky jídla. Také se zhoršila kvalita vloženého oblečení, bývá staré, zatuchlé, plesnivé, roztrhané či poškozené. Nacházíme použité hygienické potřeby, výjimečně i použité jehly od narkomanů, živá štěňata, půlku prasete nebo vykydané zbytky z králíkárny,“ tvrdí ředitel.

Oblečení z kontejneru Diakonie rozděluje sociálně slabším nebo těm, kteří o něj požádají. Prodává ho také ve svých bazarech, oděvy putují i do zahraničí. Než věci předají potřebným, musí je přetřídit a vyprat. To je podle Hendrichovského stále pracnější a zdlouhavější, obzvlášť pokud pracovníci najdou v kontejnerech špinavé kusy.

„Lepší je, když je oblečení v igelitu, tím nenačichne a nepoškodí se,“ upozorňuje.

Diakonii práci nejvíce komplikuje to, že odpad poškodí čisté a použitelné oblečení. „Některé věci se dají opravit, jiné už nezachráníme,“ stěžuje si ředitel, jehož družstvo se snaží informovat a dělat osvětu, ale není to jednoduché.

„Máme informační letáky, na každém z nich je upozornění, co do sbírky nepatří,“ podotýká.

Osvědčila se i každodenní komunikace s obcemi, které pořádávají sbírky a darované věci kontrolují. Nepoužitelné věci posílají k likvidaci, což ale také stojí peníze. „Tyto věci odvážíme na skládku, jenže náklady na likvidaci jsou až 100 tisíc korun,“ potvrzuje.

Diakonie bojuje i s tím, že lidé kontejnery ničí. Někteří se do nich snaží dostat různými kovovými předměty, zničí dveře a zámky, utrhnou výklopy. Měli i několik vyhořelých kontejnerů, jak si stěžuje ředitel.

Diakonie Broumov vznikla v roce 1993. Kromě sbírek oblečení organizuje další sociální projekty. Družstvo zaměstnává 140 pracovníků.

Autor:
zpět na článek