29 tipů, proč jít na Regiony: nabídnou Oidipa, Váchala i soud o znásilnění

  10:46
Divadelní festival Regiony rozžije od 21. do 28. června Hradec Králové. Klicperovo divadlo, Drak a neziskovka kontrapunkt pozvaly umělce z celé Evropy. Letos je 29. ročník, a tak MF DNES vybrala 29 tipů či důvodů, proč na přehlídce nechybět. Sahají od činohry přes loutky a experimenty až po muziku.

Divadelní festival Regiony se odehrává na mnoha scénách i v hradeckých Žižkových a Šimkových sadech. (24. června 2022) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kolik už dostal přívlastků od „hradecký Avignon“ přes „hlavní město českého divadla“ až po ukřičený „bierfest“! Kolik už na něm hrálo hvězd od Annie Giradotové po Milana Lasicu!

Mezinárodní divadelní festival, jemuž se dnes říká Regiony, je stále tím, jakým ho před třiceti lety jeho zakladatel, dlouholetý ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman, zamýšlel: živelnou slavností na závěr sezony, přehlídkou toho nejzvučnějšího doma i Evropě a hlavně oslavou všech podob komedie i tragédie, hereckého stavu i údělu a režisérského hledání.

A ještě k tomu na osm dní promění ospalý historický Hradec v bzučící úl plný lokálů a stánků. Téma letošního ročníku spontánní divadelní fiesty zní Chvění. Tekutost. Rovnováha.

1 Shakespeare a cirkus

Nejslavnější dramatik všech dob vydrží mnohé, silným lákadlem je proto i úvodní festivalové představení na hlavní scéně Klicperova divadla, které přiveze Dramatichen teatür Plovdiv. Jejich Zkrocení zlé ženy je v režii Staiko Murdjeva „hravá a dynamická inscenace plná převleků, omylů a lásky a hlavně „jeden obří, barevný a energií překypující cirkus“.

2 Oidipus z Lisabonu

Zůstaňme ještě u klasiky. Lisabonský SillySeason je umělecký kolektiv, který v roce 2012 založili Cátia Tomé, Ivo Saraiva e Silva a Ricardo Teixeira s cílem hledat nové modely tvorby a scénického umění. V Hradci uvedou svou verzi Sofoklova Krále Oidipa. S českými titulky, samozřejmě, a v půldruhé hodině.

3 Koncert padajících babiček

Do Draku se vrací znamenitý loutkář, herec a hudebník Matija Solce. V inscenaci Charms je vinen! s ním vstupte do nelogického stroje, vynálezu, který rozbíjí sklo, hraje symfonie a spouští příběhy, příhody nebo motivy. Jemná animace loutek, groteska i kabaret a hlavně absurdní situační komedie jednoho z posledních představitelů ruské avantgardy Daniila Charmse.

4 Festival, kam se podíváš

Kultury si lze užít až do sebezničení. Na třiceti místech se uskuteční 303 představení a koncertů. Program se bude odehrávat v historickém centru a okolí, kromě scén Klicperova divadla a Draku ožijí Žižkovy sady, stará radnice, Městská hudební síň, Jižní terasy, Gočárovo schodiště i Letní kino Širák.

5 Hadrián

O každodenní zpravodajství se postará tradiční festivalový deník Hadrián. Členy redakce jsou renomovaní kritici a divadelní teoretici. Každý den si diváci budou moci přečíst rozhovory s hosty, recenze i programové tipy. Bezplatný Hadrián bude distribuován na festivalová místa a také bude ke stažení na webových stránkách Regionů.

6 Peklo v kuchyni

Milovníkům britského humoru nejvyšší kvality by neměla utéct domácí inscenace hry Torbena Bettse S Caroline v kuchyni v překladu Michala Zahálky a režii Jana Holce. Výkon Kamily Sedlárové v titulní roli je vskutku heroický. Po Levínského vlastivědné seanci Celý život nestačí má hradecká činohra další skvostnou – a skvostně zahranou – komedii, která když už se zdá, že se propadá k laskavé smířlivosti, naštěstí jen klame tělem.

7 Hemžení a Ke zdi

Pořadatelé z kontrapunktu zvou na náhodné performance v ulicích, které doprovodí výtvarnou instalaci Hemžení vznikající speciálně pro Regiony. A také na pohybovou inscenaci s prvky nového cirkusu souboru Cirkus TeTy s názvem Ke zdi, která „přináší opravdu novou perspektivu uměleckého zážitku“.

8 Muzika na rozjezd

Jeden z prvních koncertů bude mít v Lodivadle na Kavčím plácku v pátek od 17.30 hodin funková kapela Simplex. Kdo by chtěl v muzice pokračovat, v 18 hodin vystoupí ve vnitrobloku na Velkém náměstí v Klenotu Na Terase heavymetalová parta Tinnitus a v 19.30 znovu v Lodivadle crossoverová kapela Wait z Pardubic. Ve 20 hodin se lze znovu vrátit do Klenotu, kde zahraje Lewis Creaven Band.

9 Válka světů

K vrcholným dílům současného Draku patří novinka, strhující mnohovrstevnatá rozhlasově pojatá Válka světů. Dramaturg Tomáš Jarkovský a režisér Jakub Vašíček ji vystavěli na motivy slavného sci-firománu H. G. Wellse. Drak varuje a kouzelně baví.

10 Jak zabavit potěr

Výtvarný koutek víly Elišky s hlídáním dětí ocení ti, kteří si chtějí odpočinout od dětí. Zábavný a kreativní umělecký koutek v Lodivadle se otevírá po celý festival. Už v pátek to bude od 14 hodin, v sobotu od 9 hodin, v neděli taktéž. Více o víle Elišce na webu.

11 Koncerty Na Dvorku

Dvorek, do něhož se vchází z Tomkovy ulice, nabízí muziku. V pátek ve 20 hodin zahraje Vyhoukaná Sowa, v sobotu Razam a Iva Marešová, v neděli Charlie Slavík Revue. Dále vystoupí Ametyst, Snaha a Vosto5, The BandA Liberec, Vladimír Javorský a Jazz Police.

12 Rock z Hradce

Rockově-alternativní či metalcorová kapela Glad For Today má za sebou turné po Kanadě, album Melting Youth a účinkování na Rocku for People i Mighty Sounds. „Melodie, pozitivní vibrace, energie a hromada lásky,“ láká festival na hradeckou partu, která vystoupí v pátek ve 21.30 v Hudebním šapitó.

13 Křehká a s humorem

Skladatelka, pianistka a zpěvačka s nezaměnitelným projevem pohybující se mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou se nebojí experimentu. To je Bára Zmeková. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem. V Hudebním šapitó má koncert v neděli ve 22.45 hodin.

14 Na otočku do Sudet

Ve středu zajíždí Regiony s poutním představením Slunce, seno, Pavlišov na Broumovsko. A studio Rubín s Chemickým divadlem, režisérem Vojtěchem Bártou a lokálními silami uskuteční jedinečné putování, jehož cílem se stane Chata pod Korunou v Martínkovicích. Festival zajišťuje autobusovou dopravu. Předpokládaný odjezd je v 17.30 a návrat před půlnocí.

15 Péče o životní prostředí

Festival pokračuje v minimalizaci ekologické stopy. „Při plánování automaticky zvažujeme dopad na životní prostředí a snažíme se ho rok od roku zmenšovat. Vratné kelímky ve všech barech zastřešených pořadateli jsou základ. Neopomíjíme ani třídění odpadu a úklid města obecně, s čímž nám významně pomáhají Hradecké služby. Už několikátým rokem spolupracujeme s partnerem Nextbike, jehož stanoviště sdílených kol najdete v epicentru festivalu Žižkových sadech. Festivalová scénografie vzniká v maximální míře z recyklovaných materiálů,” říká Barbora Hodonická z neziskovky kontrapunkt.

16 Noční beaty

Leoš Hort alias HRTL, zakladatel brněnského kazetového vydavatelství Bükko Tapes, je špičkový performer na modulární syntezátory. Ušpiněný house, temné beaty a techno zazní v sobotu před půlnocí v Hudebním šapitó.

17 Váchalovský horor

Liberecké Naivní divadlo uvede Horror vacui. Imaginativní inscenace se volně inspiruje motivy ze života Josefa Váchala v jeho dobrovolném exilu ve Studeňanech na Jičínsku a z jeho dopisů adresovaných Josefu Hodkovi či Jakubu Demlovi. A také z Váchalovy knihy Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel.

18 Baroko

Cenění Geisslers Hofcomoedianten do festivalu vstupují s kusem Simply Simplicius aneb Svatá prostoto! Jde o nově-barokní adaptaci románu Hanse Jacoba Christoffela von Grimmelshausena z let 1668 a 1669, který platí za nejvýznamnější prozaické dílo baroka.

19 Emily

Hra Emily z Divadla Nude v Besedě bude popovou mozaikou volně inspirovanou životem a smrtí nejradikálnější postavy britského feministického ženského hnutí Emily Davison, která se v roce 1913 na závodišti v Epsomu vrhla pod cválajícího koně ve jménu boje za volební právo žen.

20 Na první pohled

Herečky Marie Štípková a Markéta Ptáčníková ze Švandova divadla uvedou dynamické soudní drama, které připomíná dokonale odsýpající sportovní zápas, nechává nahlédnout do právnické taktiky a techniky kladení otázek, jež často vedou k ospravedlnění mužů nařčených ze znásilnění.

21 Loutky a muzika

Letní scéna u Klicperova divadla náleží tradičně v 15.30 pohádkám a po představení na hlavní scéně muzice. Vystřídají se tam loutkář Jiří Polehňa, Divadlo Sluníčko, herecký Mastix a Sépie z hor, loutkářský Kozlíček, dívčí kapela K2, Bílkovo kratochvilné divadlo a elecroswingový Mr. Moss.

22 Pan Polštář

Postmoderní detektivku Martina McDonagha o hranici mezi snem a realitou připravil ceněný Tomáš Ráliš v Městských divadlech pražských. Elektrizující výpověď o násilí, za které odmítáme nést odpovědnost, má čtyři herce a tři hodiny.

23 Vyjít z lesa

Vizuální objektové divadlo inspirované dálničními scénami i holandskými vanitas z 18. století hostí Drak. Stolní road-trip originálně hledá roli zvířete, divočiny a našeho vztahu k zemi. Francouzský soubor Compagnie Kislorod s herečkou Morien Nolot si rád hraje s hranicemi.

24 Tichohoří Gumák

Drak se pochlubí novou nenarativní inscenací inspirovanou výtvarnou a grafickou poezií, tvorbou absurdní, surrealistickou, dadaistickou, výtvarným art brutem, nonsensem i dětskými říkankami. Pro nemluvňata to má být prvotní setkání s uměním.

25 Mikrosvěty

Dvě pozoruhodné herečky a performerky Jazmína Piktorová & Sabina Bočková tvrdí, že naše Země je plná světů ve světech a každý žije svým jedinečným životem. Hravá a poetická inscenace prozkoumává křehkost naší existence.

26 Písničkář z Eurovize

Rodan s tváří kluka a vášní pro fotbal je introvert v extrovertním světě, suverénní busker i přemýšlivý skladatel. Dostane vás esencí ryzího písničkářství s tím nejlepším ze současné pop music. Se singlem Introvert Party Club získal třetí nejvyšší počet hlasů v loňském národním finále Eurovision Song Contest a na podzim se ucházel o titul Objev roku v anketě popularity Český slavík. Přesvědčit se o tom lze v neděli ve 21.30 v Hudebním šapitó.

27 Tíha duše

Company WoW s Chiarou Marchese uvede loutkově-cirkusovou inscenaci Tíha duše – Vše je dočasné. „Je to dílo o mně, protože je o vás. Je o nás všech. Vypovídá o naší neustálé nerovnováze, o naší iluzi nehybnosti a stability, fyzické, materiální, psychické i intelektuální. Je o našem vztahu k úspěchu a fiasku. O našich vzestupech a pádech. O naší potřebě čelit tomu, kým jsme: svým nejhorším nepřítelem i nejlepším spojencem.

28 Prodaná nevěsta

Smetanovo a Sabinovo veledílo z Divadla Pod Palmovkou se v režii Jakuba Krofty ptá: Jak to nakonec dopadne, když všichni pořád tak trochu lžou a myslí jenom na sebe? Je Jeník skutečně lepší ženich než Vašek? Dobrá věc se podařila? Opravdu?

29 Podnik s lampionem

Azylem všem festivalovým nočním duším je tradičně rok co rok Antikvariát na Rynku, který svým lampionem nad vchodem dává najevo, že přes divadelní fiestu má otevřeno, dokud je třeba. I tam se leccos při venkovním sezení probere, místo k setkávání má svou atmosféru i trpělivý personál.

Více na festivalovém webu.

22. června 2023