V Broumově chystají operu s dětmi a pro děti, režie se ujme Matěj Forman

  16:46
Jazzová operka věnovaná okolním lesům vzniká v klášteře v Broumově. Skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová ji nazvala O ztracené vodě, premiéra bude v červnu. Broumovští usilují o titul Evropského hlavního města kultury 2028, nedávno postoupili do republikového finále.

Ilustrace k operce O ztracené vodě | foto: Matěj Forman

Na představení, které připravuje Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, se podílí místní základní umělecká škola, jazzoví sólisté i desetičlenný orchestr. Režie, choreografie i celkového vizuálního obrazu operky se ujme Matěj Forman se svým týmem z Divadla bratří Formanů.

„Jde o bezmála hodinové dílko, Štěpánka Balcarová se rozhodla převážně jazzově zhudebnit libreto s lehkým, vtipným i trochu kousavým až satirickým příběhem. Operka je ale od začátku míněna pro dětské interprety, a tak se na jazzových rytmech, feelingu a harmonii klenou jednodušší, dobře zapamatovatelné melodie,“ říká Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska.

„Chtěla jsem napsat hudbu, kterou si děti zamilují. Hudbu, která je sice určena pro ty nejmenší, ale není hloupá ani prvoplánová a neztratí nic na své umělecké kvalitě. Která nenásilně spojuje dětský svět se světem soudobé moderní hudby. Troufám si říct, že se mi to povedlo!“ míní Štěpánka Balcarová.

Malí zpěváci a zpěvačky se tak přirozenou formou setkají s jiným žánrem než s hudbou vážnou nebo populární, která se vyučuje na většině hudebních škol.

Do představení se zapojí především dětský sbor ZUŠ Broumov a tři profesionální jazzoví zpěváci: Andrea Šulcová v roli Žabky, Martin Růža v roli Jelena a Barbora Mochowá jako Sova.

Zpěváky doprovodí desetičlenný orchestr sestavený z místních hudebníků a rytmická sekce, která představí klavíristu Vítka Křišťana, kontrabasistu Jaromíra Honzáka a bubeníka Kamila Slezáka. Návrh a výrobu dekorací, kostýmu a masek zajistí tým Divadla bratří Formanů v čele s Jitkou Barnetovou. Děti rozpohybuje Dora Sulženko Hoštová. Velkým přínosem pro děti bude spolupráce s režisérem Matějem Formanem.

„Malý drahokam hudby, příslib zkušených a neopotřebovaných hudebníků, opora a podpora osvícených podporovatelů i důvěra tvůrců v setkání s dětmi a jejich světem přinese novinky, které kolem vyprávění O ztracené vodě s velkou pravděpodobností zažijeme. Stejně jako v krajině nám blízké hledáme životadárné prameny na divadelní scéně. Radost z divadla, muzicírování a společná tvorba jsou stejně osvěžující a opojné jako chladná voda z tůně ukryté v kapradí uprostřed lesa. A to hledáme,“ říká Forman, který v Broumově již dříve strávil měsíc na rezidenčním pobytu.

Prase v soukromém aquaparku

Texty jsou dílem Zdeňka Havlíčka. Jednoduchý příběh se odvíjí od aktuálního tématu globálního oteplování, úbytku vody i arogance moci.

„Hamižné prase odvede lesním zvířátkům veškerou vodu do svého soukromého aquaparku. Zvířátka bloudí lesem jako těla bez duší a snaží se ztracenou vodu najít. Nejprve si myslí, že voda zmizela kvůli velkým suchům, která všude panují. Nakonec je ale Stará moudrá sova přivede na správnou cestu a zvířátka objevují soukromý prasečí bazén s tobogánem. Vodu svedou zpět do svých potůčků a tůněk a nenasytnému praseti se po svém patřičně pomstí,“ vysvětlují tvůrci.

Mladí muzikanti budou zkoušet hudební materiál na podzim a v zimě, týden před červnovou premiérou naberou přípravy na intenzitě.

Premiéra bude 14. června v multifunkčním sále Dřevník v broumovském klášteře, 15. června dojde na dvě reprízy. „V jednání je uvedení v Praze na Lodi Tajemství při festivalu Arena 2023,“ uvádí Ostradecká.

Autor: