iDNES.cz

Východní Krkonoše testují kartu hosta, láká na slevy a uleví nejen Sněžce

  17:28
Ubytovatelé v Trutnově, Žacléři a Mladých Bukách začali testovat novou kartu hosta, která má podpořit cestovní ruch ve východních Krkonoších. Držitelé budou mít výhodnější vstupné do hornického skanzenu nebo levnější jízdné lanovkou na Sněžku. Karta se pokusí nasměrovat turisty i do méně vytížených míst.

Turisté v Krkonoších (1. 9. 2019) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na podzim se karta rozšíří do devíti obcí ve východních Krkonoších a díky ní půjde koupit zmíněné vstupenky online a navíc rezervovat termín prohlídky.

Destinační společnost Krajina pod Sněžkou, která projekt vymyslela, chce motivovat návštěvníky k prodloužení pobytu a nasměrovat je i do méně vytížených lokalit.

Nový systém ubytovatelům sjednotí reporty pro cizineckou policii, statistický úřad a obecní úřady do jednoho online formuláře. Zjednoduší administrativu spojenou s vybíráním ubytovacího poplatku.

Černohorské rašeliniště se rozkládá v sedle mezi Černou a Světlou horou, je největším lesním rašeliništěm v Krkonoších (15. 7. 2020).

Každý turista ubytovaný alespoň na jednu noc dostane od ubytovatele zdarma kartu sloužící k čerpání výhod v podobě slev na jízdném nebo vstupném.

„Není to jen slevová karta. Jednak motivuje ubytovatele k placení ubytovacího poplatku, pro turisty je důležité, že bude napojená na internetový obchod s online vstupným,“ uvádí Jakub Rus, ředitel Krajiny pod Sněžkou. Organizace vznikla loni a sdružuje 15 obcí a podnikatelských subjektů.

Není to jen slevová karta

Zkušební provoz potrvá od června do konce srpna, karty budou nabízet majitelé penzionů a hotelů v Trutnově, Žacléři a Mladých Bukách. Lidé zatím mohou čerpat slevy, od podzimu, kdy se projekt rozšíří do dalších východokrkonošských obcí včetně Pece nebo Janských Lázní, přibude internetový obchod s rezervačním systémem.

Výčet turistických atrakcí zahrnuje areál Mladé Buky, Retropark Sejfy, hornický skanzen v Žacléři, trutnovskou Galerii Draka, ale také janskolázeňskou Stezku korunami stromů nebo peckou lanovku na Sněžku.

„Slevy se pohybují od 10 do 50 procent. Například Stezka v korunách stromů do karty vkládá zadarmo jízdu toboganem,“ podotýká Jakub Rus.

Náklady na rozjezd systému jsou podle něj v řádech milionů korun. Z třetiny je zaplatí členské obce, zbytek dotace.

„Myslíme si, že to je budoucnost cestovního ruchu. Koncept má už teď poměrně velký ohlas. Východní Krkonoše jsou jednou z padesáti turistických destinací v Evropě, které byly zařazeny do projektu zaměřeného na rozvoj moderních trendů v cestovním ruchu,“ uvádí místostarosta Trutnova Tomáš Eichler (Piráti). Okresní město patří mezi zakládající členy Krajiny pod Sněžkou.

„Díky dobře shromážděným datům a znalosti preferencí turistů jim budeme schopni nabízet produkty přímo na míru,“ dodává Eichler.

Konec front na lanovku či Stachelberg?

Karta hosta má být nástrojem pro efektivní rozmístění výletníků v souladu se zásadami udržitelného cestovního ruchu.

Jejich přílišná koncentrace v několika málo lokalitách je dlouhodobým problémem, který se nedaří řešit.

Krkonošský národní park (KRNAP) patří k nejnavštěvovanějším chráněným územím v Evropě. Nejvytíženější jsou Sněžka, pramen Labe a Úpské rašeliniště. Přitom návštěvnost tam každým rokem stoupá.

23. srpna 2019

Loňský podzim podle sčítačů Správy KRNAP trhal rekordy. Od července do října na hřebenech zaznamenaly milion průchodů. Podíl podzimních návštěvníků vůči letním byl loni nejvyšší od začátku měření v roce 2012. Na Sněžku v nejexponovanějších dnech mířilo až deset tisíc výletníků denně.

„Častěji než v předchozích letech jsme se na vrcholu Sněžky, ale i v jejím okolí mohli setkat s projevy takzvaného overturismu,“ upozornil mluvčí správy Radek Drahný na problémy s odpadky či chozením mimo vyznačené stezky.

17. června 2020

Slevy na vstupném se budou flexibilně měnit podle obsazenosti jednotlivých míst.

„Hlavním cílem je distribuovat návštěvníky během dne. Pokud třeba pevnost Stachelberg má ráno a večer na prohlídkách prázdno a přes den se čeká dvouhodinová fronta, bude možno přes rezervační systém nabídnout výhodnější vstupné,“ poznamenává Jakub Rus.

Podle předsedy spolku Stachelberg Pavla Holzknechta systém umožní nabídnout speciální prohlídky pro objednané držitele karty:

„Budeme dopředu vědět, jestli se prohlídka naplní a bude se moci vůbec uskutečnit. Myslím si, že karta hosta by pro návštěvníky Krkonoš mohla být významným pomocníkem. Turisté si díky tomu budou moci naplánovat celou dovolenou. Věřím, že to bude možné od začátku příštího roku.“

Inspirace Muttichovými značkami

Stejným způsobem umožní systém regulovat několikahodinové fronty u lanovky na Sněžku, které se u dolní stanice každé léto tvoří. Držitelům karty hosta umožní rezervovat konkrétní čas a zakoupit jízdné online. Nárok na kartu budou mít také lidé s trvalým pobytem v obcích zapojených do projektu.

Karta hosta bude mít vlastní webové stránky, profily na sociálních sítích a propagační materiály.

Vizuální identita, kterou Krajina pod Sněžkou vybrala v soutěži, vychází z Muttichových němých značek. Červené plechové symboly označující hřebenové boudy, luční enklávy i přírodní útvary usnadňují turistům v Krkonoších orientaci už sto let a jsou světovým unikátem. Svaz lyžařů je zavedl v roce 1921, letos Správa KRNAP značky ve velkém obměňuje.

„Máme podporu obcí i soukromníků“

V horských střediscích v současnosti fungují lokální karty, například v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně nebo Harrachově.

V minulosti se objevily pokusy o vytvoření celoregionální karty inspirované alpskými zeměmi. V roce 2013 po pouhých dvou letech zkrachoval projekt Krkonoše Regioncard podnikatele Matěje Dunky, podle iniciátorů kvůli nedostatečné podpoře horských obcí a sdružení.

O vlastní kartě s desítkami slev uvažoval Svazek měst a obcí Krkonoše, ale zůstalo jen u plánu. Velké plány s turistickou kartou měl SkiResort Černá hora-Pec, dnes však letní „skipas“ zahrnuje pouze jízdné na třech lanovkách.

Podle ředitele Krajiny pod Sněžkou Jakuba Ruse je nová karta postavená na mnohem pevnějších základech a podobný osud jí nehrozí:

„Tři roky se setkávám s krkonošskými ubytovateli a provozovateli, od začátku se bavíme o tom, aby pro ně systém byl prospěšný a smysluplný. Podstatné je, že máme podporu jak obcí, tak soukromého sektoru.“

zpět na článek