Jiráskův Hronov bude po covidu plnokrevný, nabízí Háchu i Racka

  10:28
Vyhlášený festival amatérského divadla Jiráskův Hronov slibuje 74 představení a přes dvacet koncertů. Novinkou bude letní kino. Dnes vpodvečer začne 92. ročník konverzační komedií Oscara Wilda Jak je důležité míti Filipa, pořadem Lucerna přátelství a koncertem zábavového Nanovoru. Festival trvá do 6. srpna.

Pouliční divadlo Kvelb na festivalu Jiráskův Hronov (5. 8. 2020) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Po covidové pandemii bude letošní program nejstarší divadelní přehlídky v Evropě znovu plnohodnotný. Už dnes večer v Hronově vztyčí festivalovou vlajku a v sobotu od 14:15 bude na náměstí Československé armády slavnostní zahájení.

„V hlavním programu festivalového týdne se představí 37 souborů, které odehrají 74 představení,“ říká programový ředitel Jiráskova Hronova Jan Julínek.

Lze zajít na amatérská vystoupení, ale také na tři představení profesionálních souborů a dva slovenské hosty. Doprovodný program slibuje 26 souborů a 25 hudebních produkcí. Jednou z novinek je letní kino ZaŠkolou, které od pondělí do pátku ve dvoře základní školy vždy od 21:45 bude promítat amatérské filmy či dvoudílný dokument Rok českých tradic aneb Co nám svět může závidět.

Oceněný kus i klasika

Divadelní představení budou tradičně v Jiráskově divadle, v Sále Josefa Čapka, v sokolovně a na dětském hřišti v Divadelní ulici, další akce na náměstí, ve dvoře základní školy a na dvou pódiích v parku Aloise Jiráska.

92. Jiráskův Hronov

Koná se od pátku 29. července do soboty 6. srpna. Hlavní i doprovodný program včetně vstupenek je na webu jiraskuvhronov.info.

Tahákem hlavního programu je inscenace pražského Divadla D21 Emil čili O Háchovi v režii Jakuba Vašíčka, která získala Cenu Marka Ravenhilla. Hradecké Divadlo Drak přiveze úspěšnou grotesku Jiřího Havelky Poslední trik Georgese Méliese, divadelný súbor DISK Trnava představí hru Obolus.

Viktorka, představení souboru Convivium jaroměřské základní umělecké školy, je inspirováno příběhem z Babičky a korespondencí Boženy Němcové. Pražské Divadlo Radar/Hrobeso nastudovalo Čechovovu klasiku Racek.

Divadlo v Řeznické se v představení NordOst vrací k osudovým okamžikům ze života tří žen během rusko-čečenského válečného konfliktu před dvaceti lety. Dílo Před sebou neutečeš aneb Nehodící se škrtněte! pražského souboru Láhor/Soundsystem je o kandidátce na senátorku, která kromě lásky k opeře má i další méně i více záviděníhodného vlastnosti.

Rock, jazz, ohně

Živo bude v ulicích. V Jiráskově parku dnes ve 21 hodin vystoupí kapela Nanovor, v sobotu večer Cimbálová muzika Aleše Smutného, Prima Jazz Band a Hoblues. Další koncerty jsou v pondělí, třeba Junior Big Bandu ZUŠ Červený Kostelec nebo Slaveňáků. Adaptaci slavné novely Williama Saroyana Tracyho tygr odehraje na malém pódiu Herecké studio Divadla Procity.

Úterý bude hlavně rockové, vystoupí Organic Rust, Warování, Heebie Jeebies, ODS, ale i divadelní improvizační soubor Experiment s představením Herodex. Ve středu lze do parku pozvat na Dvě komedie v komedii souboru Geisslers Hofcomoedianten a na Svatou Jenovéfu pražské Společnosti Dr. Krásy.

Vrcholem závěrečného dne bude průvod komediantů doprovázený taneční skupinou Sahar a Dechovým orchestrem mladých při Základní škole Hronov, ohňová show Infrerno a koncert kapely Good Work.

Grafik na balkoně, o Čapcích ve mlýně

Součástí 92. ročníku jsou výstavy, například výstava fotografií Ivo Mičkala nazvaná 91. Jiráskův Hronov byl již loni, a to ve foyer Sálu Josefa Čapka. Další výstava Nositelé Zlatého odznaku J. K. Tyla za rok 2021 bude k vidění v předsálí Jiráskova divadla.

Na stejném místě bude i výstava Cena Pavla Dostála – oceněný soubor Divadlo Radar/Hrobeso Praha. Na balkoně Jiráskova divadla bude výstava Made in Jackalap - autorská práce grafika a ilustrátora Vojtěcha Holase.

Výstavu k 60. výročí Šrámkova Písku, celostátní přehlídky experimentujícího divadla, najdou zájemci v malém sálu Jiráskova divadla. Vernisáž bude v neděli v 19:00. Poslední výstava se nazývá Setkání a skládá se z obrazů Boženy Jelínkové–Jiráskové a z písemností Heleny Čapkové v Čapkově mlýně.

Semináře o pohybu, řeči, světle

Chybět nebudou semináře s odbornými lektory, které se zaměřují na hlas, řeč, pohyb, loutky, světlo i na úplné základy divadla.

„Rád bych pozval na seminář vedený uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče Janem Holcem, který se zaměří na spolupráci mezi hercem a režisérem. Seminář herecké abecedy dramaturga Městského divadla Brno Miroslava Ondry je určen pro začátečníky a pro ty, kteří se chtějí naučit základy divadla i veřejného vystupování,“ říká Jan Julínek.

Oblíbené jsou semináře lektorky Evy Spoustové zaměřené na hlas a řeč. Inspirativní bude Světlo a Tma pod vedením světelného designéra Martina Špetlíka. Dílna je určena osvětlovačům, scénografům, režisérům či hercům. Tématem bude světlo jako nástroj výtvarníka. Dětský seminář povede lektorka Eva Suková.

Od neděle do příští soboty se vždy ve 14:00 uskuteční v malém sále Jiráskova divadla volně přístupné diskusní fórum PC – Problémový club. Půjde o diskusi členů lektorského týmu složeného z divadelních odborníků, jejich hosta a účastníků z pléna.

„Odrazovým můstkem pro diskusi budou inscenace uvedené v hlavním i volném programu,“ říkají pořadatelé.

Hovořit zde bude například dramaturgyně a spisovatelka Alena Zemančíková, režisér a učitel na DAMU Milan Schejbal, šéf Centra dramaturgie dětské tvorby v České televizi Luděk Horký a učitel na JAMU Jan Šotkovský.