O Havlovi i násilí v Palestině. Jeden svět zve do Hradce na dokumentární hity

  9:12
Festival Jeden svět se mění, letos poprvé uvede kromě dokumentů i několik hraných titulů. Lidskoprávní filmový maraton zavítá do Hradce Králové do Bia Central, kde promítne třináct celovečerních filmů s lidskoprávní tematikou.

Šestadvacátý ročník startuje v úterý 19. března a potrvá do soboty. Diváci uvidí 13 celovečerních filmů a v kavárně kina šest snímků ve virtuální realitě. Festival tradičně nabídne debatní program s hosty.

V úterý v 19 hodin bude mít ve velkém sále českou premiéru snímek Hranice Evropy, osobní výpověď o ekonomické nerovnosti a novodobých formách vykořisťování v západní Evropě. Protagonistkou je novinářka Saša Uhlová, která pracuje na německé farmě či v irském hotelu a ve Francii pečuje o seniory. Pro zaměstnavatele je levnou pracovní silou, ale síly jí rychle docházejí. Po projekci bude debata s režisérkou snímku, novinářkou Apolenou Rychlíkovou.

Ve středečním českém filmu Moje nová tvář (v 18 hodin) hrdinka snímku Martina bojuje po násilném útoku v nemocnici o život. Žena, pro kterou byla vždy velmi důležitá fyzická atraktivita, po četných operacích přehodnocuje priority a vypořádává se s novou identitou.

To filmařka Ana Ramón Rubio se stala natolik posedlou obchodováním s kryptoměnami, že si o ni blízcí dělají starosti. Léčbou se má stát práce na novém filmu. Snímek Bull Run dávají ve středu od 19:30 hodin. Po projekci snímku Žal v Lodu o bludném kruhu násilí v izraelsko-palestinském konfliktu budou ve čtvrtek od 19 hodin debatovat psycholožka Kateřina Šrahůlková a producentka filmu Rot Heyman.

Tady Havel, slyšíte mě?

Pro Michaela a Annu je ve snímku Namasté Himálaj cestování největším bohatstvím. Jenže když dorazí do Nepálu, svět ochromí pandemie koronaviru a hranice se uzavřou. Dvojice turistů se v nucené izolaci stává součástí místní komunity.

Jeden svět v Hradci Králové


Kde: Bio Central
Kdy: úterý 19.3 – sobota 23.3.

Výběr z programu:
úterý
17:00 Bílý Anděl
19:00 Hranice Evropy
středa
18:00 Moje nová tvář
19:30 Bull Run
čtvrtek
17:45 Domov Chagrin Valley
19:00 Žal v Lodu
pátek
14:30 Útěk z Utopie
17:00 Namasté Himálaj
18:30 GMU: Hong Kong Mixtape
20:00 Tady Havel, slyšíte mě?
20:30 Já, kapitán
sobota
15:00 Jiříkovo vidění
15:15 Virtuální ostrov
Každý den od 17 hodin: projekce ve virtuální realitě.
Program na biocentral.cz.

Zásadním bodem programu je český snímek Tady Havel, slyšíte mě?, který ukazuje poslední roky života dramatika a bývalého českého prezidenta.

„Dokument je příběhem o odcházení velkého muže, jenž neztrácí nadhled ani smysl pro humor. Na sklonku života se Václav Havel zamýšlí nad vlastním odkazem, hodnotami lidství a přemítá o demokracii v 21. století,“ stojí v anotaci.

Po sobotním promítání filmu Virtuální ostrov o online komunitách promluví novinářka Alžběta Trojanová. Debaty budou každý den, ale seznam dalších hostů teprve vzniká. Vtipný dokument Jiříkovo vidění, který je na programu v sobotu, zachycuje společný sen vědce a jeho dcery umělkyně o efektivním řešení na záchranu planety. S nadsázkou nahlíží do různých světů, kde s nimi nikdo nepočítá, a zároveň se snaží porozumět jeden druhému.

Do sekce Projekce mimo kino, která se letos uskuteční v hradecké Galerii moderního umění v pátek od 18:30 hodin, vybrali film Hong Kong Mixtape, který přibližuje osudy undergroundových umělců v Hong Kongu, kde obyvatelstvo utlačuje režim totalitní komunistické Číny. Umělecká tvorba je zde tvrdě postihována státním aparátem. V nezáviděníhodné situaci jsou také mladí queer umělci a aktivisté na Slovensku. Festival pozval několik představitelů scény do rozsáhlé debaty.

Školní část festivalu bude od 3. do 19. dubna. Seznam snímků pro školní projekce je na webu jsns.cz.

Jeden svět 2024 se koná v 48 městech. V kraji zavítá ještě do Police nad Metují. V termínu od 22. do 24. března lze do Kollárova divadla zajít na 11 projekcí.