Vzácná hyenka porodila ve Dvoře mladé, po týdnu už opouštějí boudu

  12:58
V Safari Parku ve Dvoře Králové se narodila mláďata hyenek hřivnatých. Je jim týden, jsou nejspíš tři a už opouštějí porodní boudu, kde o ně pečuje matka. V českých zahradách se to podařilo poprvé. Zoo získala dospělý pár loni z Jihoafrické republiky. Hyenky se živí hmyzem, odchov tak může mít četná úskalí.

Mláďata se narodila na Květnou neděli 24. března. Jak zatím mohli pozorovat chovatelé, malé hyenky jsou zdravé, silné a ve srovnání s dalšími druhy šelem i neobyčejně pohyblivé. S matkou prvorodičkou zůstávají v absolutním klidu v zázemí.

„Porod jsme předpokládali a zajistili v ubikaci i přilehlém okolí naprostý klid. V současnosti tam má přístup jen velmi úzký okruh lidí. I k těm se samice zatím chová velmi ostražitě. O mláďata se ale dobře stará a opouští je jen výjimečně,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.

„Při porovnání s mláďaty ostatních šelem jsou ta hyenčí velká, silná a dobře vyvinutá. Již čtvrtý den po narození k našemu překvapení opustilo jedno z nich porodní boudu. Matka ho do ní ale záhy přenesla zpět,“ říká zooložka. Z porodní boudy postupně vylézala i další mláďata, vždy jen na krátkou dobu.

Safari park získal hyenky, kterým jsou nyní necelé dva roky, v květnu 2023 ze specializovaného chovného centra v JAR, jejž finančně podpořil. Centrum se věnuje chovu, výzkumu a ochraně hyenek i dalších druhů.

Už získání zvířat z JAR bylo velice náročné. Zooložka tam vyjela na několikatýdenní stáž, během které získávala veškeré potřebné informace. Jednat o možnosti obnovy záchovné populace v evropských zahradách byl v JAR i ředitel zoo Přemysl Rabas.

„Měl jsem možnost zúčastnit se preventivní prohlídky tehdy poměrně čerstvě narozených mláďat, která jsme toužili získat pro safari park. Osobně jsem se zaručil za kvalitu zázemí, které pro tato mimořádná zvířata máme,“ říká Přemysl Rabas. Rozmnožení chovatelsky náročných hyenek přičítá profesionalitě dvorských chovatelů, zoologů, veterinářů i krmivářů.

Jen dva druhy termitů

Podle dostupných informací hyenky chová ani ne deset zoologických zahrad na světě. Rozmnožení se podařilo jen ve třech z nich.

Hyenka hřivnatá

Je to šelma z polopouštních a pouštních oblastí jižní, střední a východní Afriky. Je nejmenší ze všech hyen, od kterých se značně odlišuje vzhledem i způsobem života.

Jde o výrazného potravního specialistu: živí se takřka výhradně všekazy a hmyzem. Tomu je uzpůsobený i chrup hyenek, který je korálkovitý – evolučně se postupně redukoval a měnila se jeho podoba. Slouží k snadnému drcení těl hmyzu. Mají také dlouhý, velmi pohyblivý jazyk a značně lepkavé sliny sloužící k chytání kořisti.

Žije v párech; teritoria samce a samice se překrývají. Samec může obcházet teritoria více samic a pářit se s nimi. Pokud samice vyvádí mladé, hlídá samec noru, v níž samice o mladé pečuje. V lidské péči se dožívá kolem 15 let a může vážit až 14 kilogramů, samci jsou větší než samice.

Ve světové databázi ZIMS jsou v současnosti uvedeny kromě těch českých ještě dvě hyenky – solitéři jiných poddruhů v Novosibirsku a Cincinnati. Do českých zoo se hyenky vrací po 65 letech. Jedno zvíře se krátce objevilo v Zoo Praha.

V lidské péči byly hyenky vždy extrémně vzácné, jelikož jde o významné potravní specialisty.

„Živí se nejspíš jen dvěma druhy termitů. Naši odborníci na výživu zvířat sestavili zvláštní jídelníček šitý na míru každému z našich zvířat. Vycházeli z podkladů kolegů z JAR i vlastních zkušeností s chovem dalších potravních specialistů i šelem v safari parku,“ přibližuje Přemysl Rabas.

V krmení hyenek kromě sušeného i čerstvého hmyzu figurují i různé granuláty pro hmyzožravce a šelmy, masové směsi a podobně.

Všechny druhy hyen

Safari park v současnosti chová všechny zástupce hyenovitých: hyeny skvrnité, žíhané a čabrakové i hyenky hřivnaté. Kolekce nemá ve světě obdobu.

„Hyenky obsadily expozici, kterou dosud obývaly hyeny skvrnité. Ty ovšem nedávno přesídlily do obrovského výběhu v areálu West Cape. Prostorově je stávající pavilon ideální pro menší druhy šelem, například právě pro hyenky,“ upozorňuje Přemysl Rabas.

Oproti minulosti se nároky na chov zvířat mění. Expozice se zvětšují a dostávají co nejvíce přírodní ráz. Proto se zoo rozhodla pro odchod tygrů ussurijských, kteří jsou z Asie a mají zcela odlišné životní nároky.

Do bývalého tygřího výběhu se nastěhovaly hyeny skvrnité, které si pak vybudováním areálu West Cape polepšily a získaly víc než dvojnásobný výběh. Tím vzniklo místo vhodné pro chov drobných a vzácných hyenek. Stejná myšlenka provázela i stěhování lvů do rozsáhlého lvího safari v roce 2015, větší v tuzemsku není.

23. června 2023

Autor: