Vězeň z Valdic zaútočil na vychovatele příborovým nožem, dostal 6,5 roku

  16:50
Krajský soud v Hradci Králové potrestal valdického vězně Gabriela Nagyho dalšími 6,5 roky vězení. Muž posílal vychovatelům výhrůžné vzkazy a jednoho se pokusil bodnout příborovým nožem zbroušeným do ostré špice. Jeho tresty tak v součtu vyprší až v roce 2039.

Gabriel Nagy u Krajského soudu v Hradci Králové na archivním snímku z února 2017. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Předseda senátu Miroslav Veselský poslal třicetiletého Gabriela Nagyho za pokus o ublížení na zdraví a za vyhrožování vůči úřední osobě do věznice s ostrahou.

Rozsudek je pravomocný. Obhájkyně se po poradě s obžalovaným vzdala práva na odvolání, stejně tak i státní zástupkyně.

Podle obžaloby Nagy ve výkonu trestu v květnu 2020 vyhrožoval třem vychovatelům z valdické věznice. V jednom dopise psal, že vyrobí oštěp a napíchne na něj prvního z nich.

Když dostal kázeňský trest a měl se k němu vyjádřit, napsal vulgárně o druhém vychovateli, že dostal trest kvůli němu a příště ho polije vařicí vodou. Tak ostatně v minulosti už napadl svého spoluvězně, jehož polil vroucí vodou z konvice.

Když měl Nagy pocit, že věznice neřeší jeden incident se zbraní, v několika vzkazech vyhrožoval třetímu vychovateli. Psal, že mu chtěl probodnout jeho „shnilej ksicht“ a skončí v pracovní neschopnosti: „Já se budu inspirovat krevní mstou podle Cosa nostry!... Vystřelím Vám mozky z hlavy!!!“

„Toužím tě polít vařící vodou, abys odjel si odpočinout do Prahy na V. na popáleninové centrum…,“ napsal mimo jiné obžalovaný, který v té době poslal na 1. oddělení pražské policie dopis s oznámením, že na dva vychovatele pošle profesionálního zabijáka. 

V případě třetího z vychovatelů však Nagy nezůstal jen u slov. Když za ním muž přišel na celu kvůli korespondenci, Nagy mu vyhrožoval s improvizovanou zbraní v ruce, kterou si vyrobil z kusu dřevěného rámu, do něhož upevnil střepy z rozbitého zrcadla.

Naostřený příborový nůž

„Jestli mně nedáš televizi nebo nezařídíš přemístění do jiné věznice, tak tě napadnu a uříznu ti hlavu,“ řekl Nagy podle obžaloby. Tehdy však dal na vychovatelovu výzvu a zbraň odložil.

Nejvážnější incident se podle spisu stal v polovině června 2020, když po poledni tento vychovatel přišel za Nagym, aby mu dal podepsat měsíční výpis osobního konta. Jak se přiblížil k vytěsňovacímu katru, recidivista na něj prudce zaútočil příborovým nožem s plastovou rukojetí, jehož čepel dlouhá 7,7 centimetru byla zbroušená do ostré špice. Přitom mu hrozil zabitím.

Jen shodou okolností a díky rychlé reakci vychovatel uskočil, jinak by ho vězeň bodl do břicha.

Za stejný čin, tedy těžké ublížení na zdraví, už byl přitom muž odsouzen v roce 2014 k šestiletému vězení. Tento trest vykonal loni.

Ocelovou tyčí mlátil spoluvězně

Mezitím mu však kvůli násilnostem ve valdickém vězení Krajský soud v Hradci Králové uložil v únoru 2018 třináctiletý trest za pokus o vraždu, protože Nagy zbil v cele svého spoluvězně ocelovou tyčí.

Tehdy se před soudem k činu přiznal a zároveň vyjádřil lítost nad svým chováním. Hájil se tím, že ho spoluvězeň nutil k pohlavnímu styku.

Soudní znalec Petr Weiss tehdy uvedl, že Nagy trpí vážnou poruchou osobnosti: „Vykazuje známky sadistického jednání. Určitě soudu doporučuji nařízení ústavní psychiatrické a sexuologické léčby. Resocializace je málo nadějná, ale měl by to udělat pro sebe a pro společnost.“

Už před třemi lety soudce Veselský upozornil, že obžalovaný zasílal dopisy na ministerstvo vnitra a také soudnímu senátu, který případ projednával.

„V dopise stálo, že mě označujete za Gandalfa a státní zástupkyni za Elfí královnu. Rovněž jste státní zástupkyni vyhrožoval, že ji zabijete a uříznete hlavu. Také nechápu, proč jste psal na ministerstvo vnitra, ať vymění porotu v SuperStar,“ podivoval se tehdy předseda senátu Veselský.

Nagy se to poněkud nelogicky snažil vysvětlit tím, že píše knížky a státní zástupkyni nemá rád. Tehdy mu hrozil až dvacetiletý trest. Protože se doznal a spolupracoval, soudce mu i přes rozsáhlou trestní minulost uložil trest na zvýšené spodní hranici.

Autor: