V Adršpachu spadli dva horolezci do nepřístupné rokle, letěl pro ně vrtulník

  10:20
Dva horolezci, muž a žena, spadli v neděli odpoledne z několikametrové výšky ze skalní stěny v Adršpachu na Náchodsku. Z těžko přístupné Řeřichové rokle jim pomáhali hasiči i záchranáři. Po ošetření je dva vrtulníky přepravily do královéhradecké fakultní nemocnice.

Zásah hasičů a zdravotnických záchranářů v Řeřichové rokli v Adršpachu (14. května 2023) | foto: ZZS Královéhradeckého kraje

Záchranáři vyrazili do pískovcových Adršpašsko-teplických skal před půl třetí odpoledne. Oba zranění zůstali ve svahu, zasahující se k nim museli dostat pěšky od bodu záchrany číslo 126 nedaleko skalního útvaru Milenci.

„Po pádu v nepřístupném terénu utrpěla třicetiletá žena vícečetná poranění. Zasahující lékařka ji při ošetření uvedla do umělého spánku. Po stabilizaci stavu byla zraněná žena vyzvednuta vrtulníkem s využitím lanového podvěsu a následně transportována do královéhradeckého traumacentra,“ sdělil mluvčí zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

Jejího jedenapadesátiletého kolegu, který utrpěl obdobná zranění, vyzvedla Letecká záchranné služby Liberec. „Následně byl také transportován do Fakultní nemocnice Hradec Králové,“ řekl mluvčí s tím, že muž byl celou dobu při vědomí.

Záchranářům s ošetřením pomáhali profesionální a dobrovolní hasiči, ti pak také zajistili horolezce do transportního lehátka do podvěsu pod vrtulníkem.

Autor: