iDNES.cz

Muž ujížděl policii s nepřipoutaným dítětem v autě, při honičce naboural

  15:22
Jedenáctileté dítě a další pasažéry vezl v autě pětatřicetiletý muž, který ve středu večer ujížděl strážníkům v centru Hradce Králové. Honičku nezvládl a naboural. Ukázalo se, že byl pod vlivem drog a nemá ani řidičský průkaz.

„Pozornost hlídky městské policie upoutal řidič, který na Riegrově náměstí nerespektoval zákaz odbočení a vjel do pěší zóny. Navíc mu nesvítila zadní světla. Strážníci dali muži pokyn k zastavení. Ten neuposlechl, naopak začal zrychlovat a ujíždět ven z města směrem k dálnici D11,“ popsala začátek honičky mluvčí Městské Policie v Hradci Králové Eva Kněžourová. 

Audi A3 stále zvyšovalo rychlost. Na výjezdu z města na Pražské třídě směrem na Chlumec nad Cidlinou řidič nezvládl řízení a naboural do kamenného kruhového objezdu. S autem přelétl a skončil ve svodidlech.

„Muž nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a při vjíždění na kruhový objezd přejel čtyři vyvýšené betonové ostrůvky, porazil dopravní značku a jeho jízdu zastavila až svodidla, do kterých narazil,“ upřesnila  mluvčí státních policistů Iva Kormošová.

„Když muž za volantem zjistil, že je vozidlo nepojízdné, pokusil se z něho utéci. Teprve za použití donucovacího prostředku, hrozby namířenou služební zbraní, uposlechl zákonné výzvy strážníků. Lehl si na zem, kde mu byla nasazena pouta,“ popsala Kněžourová. 

Dívka musela na vyšetření do nemocnice

Hlídka zjistila, že se ve voze nachází ještě jedenáctiletá dívka a muž se ženou.

„Dítě sedělo nepřipoutaný vzadu, borec dostal airbagem, potřebujeme, aby se na ně podívala rychlá, viditelné zranění není žádný,“ hlásí na záznamu z případu operačnímu důstojníkovi zasahující policista.

Dívku strážníci posadili do služebního auta a požádali ženu, aby se o ni postarala. Další spolujezdec nejdříve odmítal vystoupit. Teprve poté, co mu policisté pohrozili zbraní, vystoupil a také dostal pouta.

Dívka se podrobila vyšetření v nemocnici. Lékaři u ní nezjistili žádné zranění, stejně jako u další spolujezdkyně a obou mužů. Řidič měl dechovou zkoušku s negativním výsledkem, orientační test na drogy byl však pozitivní na amfetamin a metanfetamin. 

„Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu muž odmítl. Policisté z evidencí zjistili, že 35letý muž není držitelem žádného řidičského průkazu a ani nikdy nebyl a na svém kontě má již dva zákazy řízení všech motorových vozidel. U vozidla má propadlou technickou kontrolu a registrační značky patřící jinému vozidlu,“ vyjmenovala mluvčí hradeckých policistů.

Policisté u vozidla odhadli škodu na sedm tisíc korun a na ostatních věcech 20 tisíc korun. Přestupek odmítnutí se podrobit vyšetření následně předají správnímu úřadu, kde muži hrozí pokuta 25 až 50 tisíc korun a zákaz řízení na jeden až dva roky.

Autor:
zpět na článek