Muzeum zpřístupnilo fotoarchiv, ukazuje Rychnov v éře páry a fiakrů

  8:02
Rozsáhlý archiv digitalizovaných historických fotografií spustily na svém webu Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Zpřístupněná databáze čítá tisíce snímků. Jako základ posloužila sbírka místního fotografa Františka Šmiky.

Rychnovské nádraží z negativu fotografa Františka Šmiky | foto: fotoarchiv, Muzeum a galerie Orlických hor

Zájemci najdou v elektronickém fotoarchivu záběry z období od 2. poloviny 19. století do roku 1960. Zveřejnění novějších fotografií brání zákon na ochranu osobních údajů.

„Rok 1960 je pro nás aktuálně hraniční. Zveřejňujeme pouze snímky starší 60 let, každý rok však bude možné na našem digitálním archivu nalézt nové fotografie,“ vysvětluje ředitel muzea Tomáš Zelenka.

Na digitalizaci fotografické sbírky se několik let podíleli zaměstnanci i spolupracovníci muzea. Čítá přes 15 tisíc negativů a více než 8 tisíc pozitivů.

Základ archivu tvoří obsáhlý soubor skleněných negativů rychnovského fotografa Františka Šmiky, od jehož smrti 24. prosince uplynulo 65 let.

Šmikovy snímky mají velkou uměleckou i dokumentární hodnotu. Zachytil především starý Rychnov nad Kněžnou od přelomu staletí po 40. léta. Přestože se fotografování věnoval pouze ve svém volnu, je považován za významného fotografa rychnovského regionu.

Pocházel ze soukenické rodiny a pracoval jako úředník u soudu. Jeho snímky se objevovaly na většině pohlednic starého Rychnova. Používal na nich razítko „fotograf amateur“.

Svého koníčka objevil těsně na začátku nového století a zůstal mu věrný až do vysokého věku. Patřil k osobnostem regionu a byl členem řady spolků, například ochotnického, pěveckého nebo Sokola.

Novější snímky vznikaly cíleně

V digitálním archivu však nechybí ani mladší poválečné snímky, které jsou již povětšinou dílem zaměstnanců a spolupracovníků muzea a byly pořizovány cíleně. Dokumentují například lidovou architekturu, sakrální památky, přírodu či významné události.

„Věříme, že zpřístupněním fotoarchivu online zásadním způsobem usnadníme veřejnosti přístup k našemu společnému dědictví,“ míní ředitel.

Muzeum archiv spustilo už před časem v testovacím provozu. Nyní je dostupný oficiálně. Část sbírky je od roku 2003 k vidění v budově bývalých kasáren v expozici Rychnovsko na historických fotografiích. Ta zahrnuje snímky ze všech devíti měst bývalého okresu. Některé srovnávají jejich někdejší stav se současným. Lze tak vidět, jak se města v čase měnila.

Online archiv je na webu fotoarchiv.moh.cz.

Autor: