Herní krajina Pecka se otevírá, začíná jezdit lanovka na Portášky

  9:10
Areál se sochami krkonošských zvířat Pecka ve Velké Úpě je po velkém úklidu připravený na sobotní zahájení sezony. V pondělí se otevřou horské hotely, ale rezervační knihy se plní jen velmi pomalu.

Do třetí úplné sezony vstoupí herní krajina Pecka ve Velké Úpě. Ještě před několika dny přitom dřevěné sochy zvířat, které jsou zároveň originálními prolézačkami, ležely pod sněhem.

První návštěvníky přivítá areál v sobotu, ve stejný den se také rozjede lanová dráha z Velké Úpy na Portášky.

Připravit hřiště s obřími modely krkonošských zvířat na sezonu zabere týmu lidí několik dní. Finální úklid provedli ve čtvrtek.

Po lanovkách a zahrádkách restaurací se v pondělí budou moci otevřít také krkonošské hotely a penziony. Žádný nával se ale konat nebude, zájem hostů je zkraje letní sezony vlažný.

Zmije pod plachtou

Obří model zmije až do čtvrtka chránila plachta a schodiště vedoucí na vrchol paroží jelena, které je zároveň rozhlednou, bylo osazeno kovovou brankou se zámkem.

Kolem všech herních prvků byla natažena páska s piktogramy, které mají zabránit vstupu. To všechno je potřeba před startem sezony sundat.

Herní krajina Pecka

Venkovní hřiště u boudy Portášky se poprvé otevřelo 21. července 2018. Koncept areálu vymysleli architekti Matěj Hájek a Tereza Kučerová.

Modely typických krkonošských zvířat, jako je jelen, zmije nebo rys, jsou jednak sochami a jednak herními prvky s prolézačkami, tobogany, úkryty a šplhacími sítěmi. Součástí herní krajiny je vodní svět s mlokem a lanový park z napodobenin hnízda čápa černého.

Dominantou je osm metrů vysoké paroží padlého jelena a trup. K herní krajině je možné z Velké Úpy vyjít pěšky či vyjet na kole, od soboty začne na Portášky jezdit sedačková lanovka. U horní stanice je půjčovna koloběžek. Hřiště zahajuje provoz během května, jakmile to umožní klimatické podmínky. Otevřené bývá do října.

„Ještě před dvěma týdny tady byly třímetrové hromady sněhu, herní prvky byly namrzlé a na hřebenech sněžilo,“ říká David Kirnig ze společnosti Skiresort Live, která má provoz herní krajiny na starost. S přípravami a úklidem mu pomáhají dva kolegové.

Otevření závisí na počasí a stavu přírodního areálu. Například v roce 2019 Pecka zahajovala sezonu o týden později než letos. „Areál se otevírá, jakmile to dovolí klimatické podmínky: když sleze sníh, půda není podmáčená a nemá už mrznout,“ upřesňuje Kirning. Většinou je to na konci května.

S parťáky kontroluje stovky až tisíce kovových spojů, jestli jsou dotažené, ochranné sítě a také stav dřevěných konstrukcí ze sibiřského modřínu. V nadmořské výšce 1 062 metrů jsou vystaveny drsné zimě a velkým teplotním výkyvům. Ani v létě nejsou výjimkou mrazy a odpoledne bývá naopak 30 stupňů nad nulou. Praskliny nebo poškození fotí a zaznamenávají do provozního deníku.

Když jsou pásky a plachty odstraněny, úklidová četa vymete nepořádek a vyčistí jednotlivé herní prvky, hlavně nadživotní modely zmije a plže vřetenovky, které malé děti prolézají po čtyřech.

Uklízí také celý prostor herní krajiny rozkládající se v lese a na louce, na celkové ploše s rozlohou přibližně dva tisíce čtverečních metrů. Sbírají šišky i popadané větve.

„Děti by se mohly poranit, navíc chceme, aby to tady k něčemu vypadalo,“ podotýká David Kirnig. Zabrat dostává také podloží, v červnu proto kolem jednotlivých prvků dosypou dřevěné štěpky.

Koše plné odpadků

Předsezonní úklid zahrnuje také vysypání košů s tříděným odpadem. Na první pohled je zřejmé, že s tříděním si někteří návštěvníci při jarních výletech na Portášky velkou hlavu nedělali.

V boxech na papír jsou plechovky, na plasty zase papírové kelímky, z koše trčí rozlámané dětské boby. V letní sezoně se koše zaplní během pár hodin a odpadky bývají rozházené i v lesním areálu. Lidé u dřevěných prolézaček nezřídka zapomenou části oblečení.

„Chodíme to každé ráno kontrolovat, aby herní krajina byla čistá. Úklid nám denně zabere i dvě hodiny,“ poznamenává Kirnig. Když je pěkné počasí, v letní sezoně se tu denně zastaví stovky rodin s dětmi.

Město Pec pod Sněžkou, které před třemi lety do herní krajiny i díky dotaci investovalo přes 40 milionů korun, dělá každoroční revize a menší opravy. Letos se práce kvůli dlouhé zimě a deštivému jaru zbrzdily.

„Každý rok herní prvky kontrolujeme. Zatím jsme dělali spíš drobné opravy. Herní prvky jsou vyrobené z kvalitního materiálu, který něco vydrží. Stane se však, že když praskne kousek dřeva, vyměníme ho. Dotahujeme spoje a šrouby,“ popisuje stavební technik Městského úřadu v Peci Libor Vodseďálek.

V současnosti připravují opravu koryt ve vodním světě s dřevěným mlokem v dolní části areálu. Po třech letech provozu jsou modely zvířat v dobrém stavu.

„Musím říct, že se návštěvníci chovají ohleduplně a váží si toho. Zatím jsem se nesetkali s tím, že by někdo prvky úmyslně poškodil,“ oceňuje David Kirnig.

Davy na horách nikdo nečeká

Kromě herní krajiny se v pondělí rozjede lanová dráha z Velké Úpy na Portášky, v provozu bude zatím jen o víkendech. Na Černé hoře se otevře dětský park Kabinka s půjčovnou koloběžek. Ty si budou moci zájemci od soboty půjčit také na Portáškách.

Už před týdnem se rozjely lanovky na Sněžku, na Černou horu a ve Špindlerově Mlýně na Medvědín.

V pondělí vláda povolila otevření maloobchodních prodejen a venkovních zahrádek restaurací. Začátkem příštího týdne se po dlouhých měsících budou moci otevřít také ubytovací zařízení, což je pro turistický ruch v Krkonoších klíčové.

Platí stejná pravidla jako při návštěvě zahrádek nebo kulturních akcí, hosté musí prokázat bezinfekčnost. Pro ubytované hosty mohou ve zpřísněném režimu sloužit také hotelové restaurace.

Rezervační knihy horských penzionů se zatím plní velmi pozvolna. „Většina hotelů zvažuje, že otevře až v pátek na víkend. Nikdo nepředpokládá, že by v pondělí přijely davy,“ míní majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Květnovou obsazenost ubytovacích zařízení zajišťovali návštěvníci z Polska a Německa. Ti letos nepřijedou.

Červen patří v cestovním ruchu k nejslabším měsícům v roce. „Někdo bude mít otevřeno jen o víkendech, o které by mohl být zájem. Rezervace ale chodí strašně pomalu, lidé zatím spíš vyčkávají a sondují možnosti,“ přiznává podnikatel. Mnohem víc si hoteliéři slibují od prázdninových měsíců.

„Pokud se nestane něco špatně, letní prázdniny by mohly být podobně famózní jako loni,“ naznačuje Martin Jandura. Prázdninové termíny jsou zamluveny zatím minimálně, podle něj budou lidé stejně jako v loňském roce řešit dovolenou až na poslední chvíli.

Stejná situace je také v hlavním středisku východních Krkonoš v Peci pod Sněžkou. Žádný nával hoteliéři v následujících dnech neočekávají.

„Lidé začali lehce poptávat prázdninové termíny. Myslím si, že teď mají úplně jiné starosti. Jsou po dlouhé době v práci, děti jsou konečně ve škole. Dokud nezačnou letní prázdniny, bude tady pusto prázdno jako doteď,“ tvrdí majitelka infocentra Turista Eva Krejčí.

Loni výrazně stoupl zájem o dovolené po uvolnění koronavirových opatření v červenci. V létě meziročně vzrostl počet ubytovaných hostů v Královéhradeckém kraji o 9 procent na 550 tisíc lidí.