Požár v Broumovských skalách hasil vrtulník, ve spáleném lese našli ohniště

  18:56,  aktualizováno  22. července 9:38
Několik jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek u lesního požáru ve skalách nad Božanovem na Broumovsku. Hořelo ve velmi těžko přístupné oblasti. Na místě hasiči objevili ohniště, za požár zřejmě mohla nedbalost.

„Je to velmi členitý terén,“ uvedla večer pro iDNES.cz mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Götzová. Událost byla podle ní nahlášena ve čtvrtek chvíli před 15. hodinou. Na místě zasahovaly i polské jednotky dobrovolných hasičů.

Požár se šířil v prudkém stoupání mezi skalami. „To vše v kombinaci s tropickými teplotami nám zásah velmi ztěžovalo. V místě jsme nalezli ohniště, tedy vše zřejmě kvůli nedbalosti,“ uvedli v pátek ráno na Twitteru hasiči z Královéhradeckého kraje.

V hašení požáru pomáhal i policejní vrtulník. „Požár byl lokalizován, vrtulník provedl celkem 16 shozů, vrací se na základnu. Hlavně díky jeho pomoci se podařilo zabránit dalšímu šíření požáru. V terénu pracujeme dál s ženijním nářadím. Nataženy máme tři D proudy, které ponecháme do zítra, kdy bude provedena kontrola,“ popisovali zásah hasiči.

Plocha požáru nebyla příliš velká. „Odhadujeme ji asi na 20x30 metrů, šířil se ale v prudkém stoupání mezi skalami. Zásah pro dnešek ukončíme. Ráno požářiště zkontrolujeme, zda nedochází ke skrytému šíření i mezi skalními průrvami,“ doplnili hasiči ve čtvrtek večer na Twitteru.

Současně upozornili, že požár se šířil v okolí státní hranice a částečně zasahoval i do Polska. „Plnění bambivaku zajistili dobrovolné jednotky na české straně,“ doplnili hasiči s tím, že hašení pomocí letecké techniky pomohlo dostat větší množství vody i do těch jen velmi těžko přístupných míst.

Požár vypukl v CHKO Broumovsko v blízkosti Broumovských stěn, které se táhnou v délce asi 12 kilometrů mezi Broumovem a Policí nad Metují a jsou protkány sítí turistických stezek. Broumovské stěny, spolu s nedalekými a známějšími Adršpašsko-teplickými skalami, patří mezi oblíbené turistické cíle v Královéhradeckém kraji.

Před vysokými teplotami a možností požárů varovali meteorologové již na začátku týdne. Slunečné počasí totiž vydrží i v pátek, kdy bude jasno až polojasno, přechodně zvětšená oblačnost a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 18 až 14 stupňů Celsia, na západě a severu až 12 stupňů Celsia. Nejvyšší denní teploty 25 až 30 stupňů Celsia. Mírný severozápadní až severní vítr 2 až 5 m/s.

Autoři: , ,