Plyn to nebyl. Vybuchl obchod v Hradci Králové, dva muži se popálili

  15:44,  aktualizováno  16. května 9:19
Hasiči v pondělí odpoledne zasahovali v nebytových prostorách domu na Dukelské třídě v Hradci Králové. Obchod s léčebným konopím poničil výbuch, uvnitř hořelo. Hasiči vyloučili, že by šlo o výbuch plynu. Dva muži utrpěli popáleniny, preventivně evakuováno bylo osm lidí. Policie případ řeší jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Hasiči zasahovali na hradecké Dukelské třídě, kde došlo k explozi v nebytovém prostoru v přízemí objektu. | foto: HZS Královéhradeckého kraje

K události v přízemí rohového domu mezi Dukelskou třídou a Střeleckou ulicí, kde sídlí provozovna obchodu, hasiči vyjeli po oznámení ve 14:18.

„Při našem příjezdu jsme rychle uhasili požár uvnitř zasažených prostor. Vyloučili jsme, že by došlo k výbuchu plynu. Budovu jsme odpojili od přívodu plynu a energií, nejbližší okolí je nyní uzavřeno. Konkrétní příčinu výbuchu budou zjišťovat vyšetřovatelé,“ sdělila mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

Dva zraněné muže zhruba ve věku čtyřiceti let si převzali do péče zdravotničtí záchranáři.

„Oba utrpěli popáleniny různého stupně a závažnosti. Jednoho transportujeme vrtulníkem do popáleninového centra v Praze, druhého po zaléčení převezla naše posádka do hradecké fakultní nemocnice,“ uvedl mluvčí zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

Podle hodnocení statika je budova stabilní, a tak se evakuovaní lidé mohli v podvečer vrátit domů.

Výbuchem se zabývá i policie. Policejní komisař v pondělí zahájil úkony trestního řízení ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti. Zatím neznámému pachateli hrozí až pět let vězení.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Exploze poškodila nejen provozovnu, ale i dvě osobní auta zaparkovaná přede dveřmi a také skleněné výlohy vzdálené dvacet metrů. Škoda se bude upřesňovat, zřejmě se však bude jednat o statisíce korun.

„Příčiny a okolnosti výbuchu a následného požáru v provozovně jsou předmětem dalšího šetření. V současné době však můžeme vyloučit, že v objektu docházelo k nelegální činnosti,“ řekla mluvčí hradecké policie Šárka Pižlová.

Autoři: ,