Atmosféře Berlína, skrz naskrz pomalovaného a svobodomyslného velkoměsta, se Hradec asi nikdy nepřiblíží, přesto si tu street art pomalu buduje své místo pod sluncem.
„Bylo to skvělé odpoledne, lidé se bavili a atmosféra byla opravdu uvolněná. Jsme nadšení, jaký zájem akce vzbudila. Všichni objevovali kouzlo graffiti. Účast širokého spektra návštěvníků nás potěšila a ukázala, že street art oslovuje opravdu všechny věkové kategorie,“ uvedl Matyáš Vondra z pořadatelského týmu kavárny Mokka Oda.
Už teď plánují další ročník. „Doufáme, že to pomůže rozvíjet tvůrčí činnost a podnítí to rozšíření legálních ploch v Hradci. Chceme vytvořit tradici a podpořit street art jako součást kulturního života města,“ pokračoval Vondra.
Do happeningu Spray´n´chill se zapojilo na deset sprejerů z celé země včetně několika místních umělců. Děti si vyzkoušely sprejování na sololitových deskách a z obou stran pomalovaly čtyři velké plochy. Výsledná díla organizátoři rozřežou a vytvoří z nich výstavu v hradecké kavárně Mokka Oda. K vidění bude od soboty 5. října.
„Lidé oceňují, že podobné akce oživují město a dávají prostor k tvůrčímu vyjádření. Myslíme si, že vybudování legálních ploch pro graffiti nebo legalizace vytipovaných míst by mohly pomoci jako prevence proti sprejování na historické či obytné budovy,“ prohlásil další z pořadatelů Jan Krejčí.
Dva umělci pokračují po povodni
V Hradci Králové nadále pokračují na svých dílech dva zahraniční umělci, kteří museli práci před dvěma týdny kvůli dešti a hrozícím povodním přerušit. Francouzský malíř Takir dostal velkou stěnu v ulici Na Rozhraní na Moravském Předměstí. Soihe, švýcarský umělec žijící v Berlíně, má plátno z vodojemu v dopravním podniku.
Takir bude pokračovat od neděle do čtvrtka. „Malujeme na zem i na stěnu a pokusíme se tu vytvořit velké dílo,“ zdravil nedávno Takir fanoušky na facebookovém profilu putovního Street art festivalu, jenž se letos poprvé objevil právě v Hradci.
Ze zdi mostu u soutoku už definitivně zmizela nahá žena. Malba sprejera s pseudonymem JW Mind Strike se tu poprvé objevila loni v dubnu, způsobila pozdvižení a posléze i malou hradeckou graffiti horečku. Dílo nazvané Swimming vydrželo na mostě jen pár dnů, než jej přemalovaly aktivistky ze skupiny Kozysvět.