Před smrtí zažila mučivé útrapy, za umlácení družky dostal muž 19 let vězení

  11:32,  aktualizováno  12:37
Krajský soud v Hradci Králové poslal na 19 let do vězení Františka A., který podle obžaloby letos v dubnu v obci na Jičínsku umlátil svou družku. Zavolal jí záchranku a podílel se na oživování. Záchranářům tvrdil, že žena přišla takto zmlácená z venku. Později přiznal, že ji zbil. Podle znalce poškozená zažila před smrtí mučivé útrapy.

František A. u Krajského soudu v Hradci Králové (20. listopadu 2023) | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Obžalovanému, který se ocitl krátce po činu ve vazbě, hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Podle žalobkyně šlo o brutální způsob vraždy.

Předseda senátu Petr Mráka uložil obžalovanému za vraždu trest ve věznici se zvýšenou ostrahou. Muž také musí zaplatit matce, sestře a dvěma babičkám poškozené 2,72 milionu korun a dále 1,2 milionu nezletilé dcerce, jejímž opatrovníkem je matka poškozené.

„Trest byl uložen s ohledem na charakter trestné činnosti, délku trvání útoku i chování pachatele po dobu celého jeho života. Byl si vědom své agresivity, přesto s tímto svým chováním nic nedělal. Trestného činu se dopustil vůči osobě, která na něm byla finančně závislá, nadto s ohledem na její zdravotní stav se jednalo o oběť zvlášť zranitelnou. Ve světle výše uvedeného trestní senát v plném rozsahu akceptoval návrh státní zástupkyně stran výše trestu,“ shrnul Mráka.

Rozsudek není pravomocný, lhůtu pro odvolání si ponechala státní zástupkyně i obhájkyně.

„Uložený trest je nepřiměřeně vysoký s ohledem na množství polehčujících okolností, které soud nevzal v úvahu. Jde o věk pachatele, trestní bezúhonnost a další. Proto jsme si ponechali lhůtu a s klientem se poradíme, zda se budeme odvolávat,“ řekla obhájkyně Tereza Bařtipánová.

Ohledně odvolání se rozhodne i státní zástupkyně Lenka Faltusová. Ta už v pondělí u soudu odmítla návrh obhajoby na uzavření dohody o vině a trestu, která by znamenala mírnější trest pro obžalovaného.

Přišla zbitá jako pes, líčil muž záchranářům. K umlácení družky se přiznal

Podle spisu třiadvacetiletý muž svou o čtyři roky starší partnerku napadl večer 5. dubna v rodinném domě, kde bydleli se sedmiměsíční dcerkou. Vyšetřovatelé tvrdí, že ženu bil pěstí a pravděpodobně i trubkovým nástrčným klíčem, což však u soudu odmítl. Při útoku utržila oběť desítky ran na hlavě, trupu i končetinách.

„Svým jednáním poškozené způsobil krevní výrony do podkoží a svaloviny, oděrky a tržné rány. Poškozená v důsledku mnohočetných poranění zkolabovala a následně zemřela,“ píše se v obžalobě.

Podle státní zástupkyně byl útok velmi surový. Poukázala i na závěr znalce, že napadená žena zažila před smrtí mučivé útrapy.

20. listopadu 2023

Obžalovaný u soudu útok přiznal, avšak tvrdil, že družku bil „pouze pěstmi“. „Útok trval pět až deset minut. Ztratil jsem nad sebou kontrolu. Nevím, kolikrát jsem ji udeřil,“ vypověděl muž.

Partneři se potkali před sedmi lety. V té době bylo obžalovanému teprve patnáct let, i když svému okolí tvrdil, že je starší. Přistěhoval se k rodině poškozené a už u ní zůstal. Její matka na policii během vyšetřování sdělila, že v prvních letech soužití byl mladík bezproblémový. Hádky a údajné útoky začaly zhruba po dvou letech vztahu.

Poškozená byla duševně nemocná. Podle dřívějších rozsudků Okresního soudu v Jičíně měla omezenou svéprávnost kvůli vážné psychické poruše. Trpěla emoční nestabilitou, měla omezené rozpoznávací schopnosti a nebyla schopná se trvale o dítě starat. O víc než roční dceru se nyní stará matka zemřelé ženy.

Autoři: ,