Tady si rádi zvykneme. Malšovická aréna hnala lvíčata i mexickou vlnou

  10:02
Fantastickou atmosféru vytvořili diváci při kvalifikačním zápase české reprezentace do 21 let o evropský šampionát s Islandem. K vítězství 4:1 hnalo lvíčata v úterý večer v nové a vyprodané Malšovické aréně v Hradci Králové 9126 fanoušků. České týmy i nadále těží z hradecké fotbalové horečky.

Bubny, vlajky, mexická vlna a skandování po celý zápas. Důležitému reprezentačnímu zápasu v Hradci nechybělo skoro nic.

Výborná atmosféra tu na fotbale panuje už od loňského léta, kdy hradečtí Votroci poprvé nastoupili v nejvyšší Fortuně lize proti Budějovicím a krajské město nový stadion slavnostně otevřelo.

Ze zdejší fotbalové horečky začínají těžit i reprezentační výběry. Své utkání tu odehrál už výběr žen. Týmu fotbalistek k zápasu Ligy národů s Bosnou a Hercegovinou aplaudovalo v listopadu téměř 7 500 diváků. Víc se jich na zápase ženské fotbalové reprezentace v Česku nikdy nesešlo.

Včera se pod lízátka vrátili po přátelském utkání se Slováky muži v kategorii do jednadvaceti let. Brzy si tu zahraje i A mužstvo, které se v Hradci představí v červnu v generálce před Eurem v přátelském utkání proti Severní Makedonii. Stadion má kapacitu 9 300 diváků, je zařazen do kategorie 4 v rámci stupnice UEFA a mohou se na něm hrát mezinárodní utkání.

Značnou část diváků tvořily v zápase proti islandským mladíkům děti, lístky na zápas dostala řada fotbalových klubů v širokém okolí.

„Stadion je super, zápas se taky povedl, kluky to bavilo až do konce, což považuju za malý zázrak. Parkování bylo v pohodě bez kolon, stojím 5 minut od stadionu. K dokonalosti chybělo snad jen 50 stánků s klobásami a 60 okýnek na pivo,“ řekl v nadsázce fanoušek Kryštof, který přijel na fotbal se dvěma syny. Před začátkem zápasu i o poločase se u občerstvení skutečně čekaly dlouhé fronty.

Rekord s rodinou v hledišti. Fotbalistka Khýrová si návrat do Hradce užila

Průběžné vedení českého výběru a pěkné góly přály fandění, stadion mnohokrát obíhala mexická vlna. „Byla trochu zima, ale jinak super. Viděla jsem čtyři góly, co víc si přát,“ řekla jedna z hradeckých návštěvnic. V závěru, když už bylo rozhodnuto, létaly z tribun ke hřišti papírové vlaštovky ze vstupenek.

Vydařený „hradecký“ večer si chválil i trenér jednadvacítky a někdejší vynikající reprezentační obránce Jan Suchopárek. „Na Hradec si rádi zvykneme, diváci byli skvělí,“ prohlásil po zápase a děkoval přes mikrofon celému stadionu.

Ze včerejšího večera byl Suchopárek nadšený. „Jedním slovem perfektní. Takhle by měla vypadat motivace pro hráče. U mládežnických reprezentací se pohybuji s nějakou pauzou asi 15 let a poprvé jsem zažil doma vyprodaný stadion. Prostě paráda. Ale také celková spolupráce tady byla skvělá: minulý pátek jsme se zúčastnili galavečera Královéhradeckého fotbalového svazu a také tam byla úžasná atmosféra,“ poznamenal.

I on si všiml, že na stadionu bylo hodně dětí. „Křičí, mají své idoly. Když třeba vidí Christopha Kabonga s míčem, začnou vřískat. Protože je to baví a chtěli by to umět také. Je to úžasné, další krok pro propagaci fotbalu. Ten je teď v Česku velmi sledovaný, diváci chodí na stadiony, což je skvělé. Reprezentační áčko postoupilo na Euro, v úterý se to samé povedlo naší sedmnáctce, velká gratulace trenérovi Jirkovi Žilákovi… Máme se na co těšit a musíme dělat maximum, abychom takové výsledky dokázali opakovat. Všichni si přejeme, aby měl fotbal ještě větší popularitu a přitáhl i zájem dětí,“ podotkl trenér.

Krátce po zápase ocenil na sociálních sítích fanoušky už zmíněný český reprezentant Christophe Kabongo, autor jednoho z gólů. „Ahoj Hradečáci, děkuju za fantastickou atmosféru při dnešním zápase,“ pronesl do kamery mobilu.

„Přišlo opravdu hodně lidí, hnalo nás to k tomuto výsledku a dohnalo k tomu, že jsme to takhle zvládli,“ uvedl po zápase v rozhovoru pro iDNES.cz dvougólový fotbalista Daniel Fila.

Autoři: ,