Unikátní festival slaví, představí symfonickou Americkou krásu i Lucifera

  13:00
V Hradci Králové začíná jedinečný festival Hudební fórum Hradec Králové. Přehlídka, k níž patří i osobitý světelný design, od 12. do 21. listopadu opět královéhradeckému publiku i posluchačům přímých přenosů Českého rozhlasu přinese díla současných skladatelů ze světových pódií. Začínala jako nejistý risk, ale za dvě dekády si vybudovala pozici jedinečné události nejen na české scéně.

Festival Hudební fórum Hradec Králové | foto: Patrick Marek

Že jsme kulturní zemí, dokládá nejen bezpočet festivalů, divadel, klubů, koncertních síní a operních domů, ale také přehlídek hudby, pro niž se vžilo podivné označení vážná. Od Pražského jara v samém centru až po Za poklady Broumovska v baroku bývalých Sudet. Muzikou se slaví světové osobnosti české hudby podle jejich výročí, zní velké symfonie, komorní kousky i árie. Jeden festival mezi všemi je však unikátem, pojetím i dramaturgií, neboť patří výsostně soudobé a nedávno oceněné orchestrální muzice. Hudební forum Hradec Králové, které pořádá zdejší Filharmonie a které díky stanici Vltava proniká i do éteru, letos čeká jubilejní 20. ročník.

Kolik už v Hradci vystoupilo mezinárodně významných osobností, dirigentů, sólistů i skladatelů, jejichž díla většinou zazněla v českých i evropských premiérách! Za všechny jmenujme polského velikána Krzysztofa Pendereckého, dále Davida Geringase, Taťjanu Grinděnko, Vladimira Tarasova či Lauren Flanigan.

Hudební fórum si drží svou dramaturgickou odvahu včetně boření předsudků i snahu o reflexi aktuálního kulturního a společenského dění. Letošní ročník se zaměřuje na vyváženost lidského ega, na hledání rovnosti v genderových či rasových otázkách nebo na pojetí domova a vlasti.

„Můžete poznat díla vynikajících tvůrců, kteří si nedělají iluze o světě, ale neztrácejí ideály, umí najít rovnováhu mezi zábavou a opravdovostí, vyváženost i v tak citlivých otázkách, jako je vztah mezi ženou a mužem nebo přírodou a průmyslem,“ říká dramaturg festivalu Marek Hrubecký.

Zahajovací koncert v úterý 12. listopadu slibuje hudební i vizuální zážitek. Pod vedením Ondreje Olose uvede Filharmonie Hradec Králové 1. část baletu Dante nazvanou Inferno, který napsal Thomas Ades. Následovat bude světová premiéra suity z baletu Lucifer od francouzského skladatele Guillauma Connessona. Zážitkem bude zapojení osmi sólových kontrabasů v koncertu Čarodějnická hodina od australské skladatelky Eleny Kats-Chernin.

„Jde o první takové použití kontrabasové skupiny v hudební historii. Podle uváděných titulů by se mohlo zdát, že se koncert ponese v duchu halloweenského strašení, ale opak je pravdou a pozorný posluchač zjistí, že navzdory prvním dojmům vede poselství koncertu k vítězství člověka nad přízraky, dobra nad zlem,“ vysvětluje mluvčí Filharmonie Alois Neruda.

Mnohá vlast i Americká krása

Druhý koncert ve čtvrtek 14. listopadu má název Mnohá vlast. „Už podle titulu hledá odpovědi v úvahách o domově, vlasti, ukotvenosti člověka ve světě, kulturní identitě a jejích kořenech, vycházejících zde z národních tradic podhalanských a balkánských, bavorských a rakousko-uherských,“ podotýká dramaturg.

Hostující Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí pod vedením šéfdirigenta hradecké Filharmonie Kaspara Zehndera a provede díla Heinze Karla Grubera, Jörga Widmanna, Olgy Neuwirth a Wojciecha Kilara.

Třetí koncert s názvem Fantastická filharmonie má v rukou v úterý 19. listopadu zdejší orchestr, tentokrát pod taktovkou španělského dirigenta José Miguela Rodilly, který královéhradeckému publiku není neznámý. Zazní dvě skladby černošských skladatelů, a sice Bluesová symfonie od jazzmana Wyntona Marsalise a Čtyři černošské americké tance od Carlose Simona.

Závěrečnou Fantastickou filharmonii napsal americký skladatel, původně dýdžej Mason Bates. Poselstvím populární hudbou inspirovaného koncertu je hledání jednoty a rovnováhy v rozmanitosti lidských ras a národů.

Festival Hudební fórum Hradec Králové

Festival vyvrcholí závěrečným koncertem ve čtvrtek 21. listopadu. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera ovládne večer s příznačným názvem Americká krása.

„Koncert patří kompozicím žen skladatelek, čímž poukáže na hledání genderové rovnováhy v oblasti, která je historicky doménou mužů. Zazní díla amerických skladatelek Ellen Reid, Gabrielly Smith, Missy Mazzoli a Julie Wolfe. V Koncertu pro violoncello a orchestr s názvem Lost Coast od Gabrielly Smith se jako sólista představí vynikající americký violoncellista Gabriel Cabezas, jenž tentýž koncert představí jen o týden dříve s newyorskou filharmonií,“ říká Neruda.

„Návštěva jakéhokoli živého koncertu, to jsou jedinečné chvíle propojení hudebního umění s lidskými emocemi a prožitkem okamžiku. A orchestrální hudba má velkou schopnost probouzet emoce, evokovat představivost a spojovat posluchače skrze společný hudební zážitek,“ míní Vladimír Šrámek, ředitel Filharmonie Hradec Králové. „Hudební fórum si klade za cíl nejen uvádět inovativní kompozice, ale také inspirovat publikum a rozvíjet zájem o současnou orchestrální hudbu. Každý koncert festivalu představuje nové hudební směry a osobité přístupy, které reflektují aktuální dění v hudebním světě i společnosti jako celku.“

Partnerem festivalu zůstává od jeho počátků Český rozhlas Vltava a v posledních ročnících také jiná stanice Českého rozhlasu D-dur, které koncerty živě přenášejí po celé České republice. Záznamy vybraných koncertů navíc přebírá Evropská vysílací unie.

Podrobnosti jsou na webových stránkách www.fhk.cz/hfhk a na facebooku Filharmonie Hradec Králové, vstupenky na portálu HKpoint.cz.

Autor: