Někdejší promotér napadl festivaly v Hradci. Konat se budou, ujišťuje město

  10:46
Na trojici velkých festivalů pro desetitisíce lidí v Hradci Králové zaútočil z Německa bývalý promotér. Podle něj přehlídkám chybí kolaudace, a tak se nemohou konat. Město i pořadatelé ubezpečují, že festivaly nejsou ohroženy.

Rock for People 2018 | foto: Martin Veselý, MAFRA

Do začátku jubilejního 25. ročníku festivalu Rock for People zbývá jeden měsíc, předprodej vstupenek hlásí velmi dobrý odbyt, hlavní hvězdy už studují cestu do hradeckého Festivalparku, ale na adresu pořadatelů, magistrátu i novinářů dorazilo úřední „Sdělení“, které tvrdí, že z akce nic nebude.

A nejen z ní: rozsudek konce padá rovněž na další dva hradecké hudební podniky - Hip Hop Kemp (15.-17. srpna), Air Festival (26.-27. srpna), potažmo na další české festivaly. Letní zábavu pro desítky tisíc lidí mají mít na svědomí prostory, kterým pro tento účel chybí kolaudace.

„Stavební úřad je přesvědčen o tom, že dotčené osoby jsou si vědomy toho, že jsou povinny respektovat opatření zdejšího stavebního úřadu, pročež pro ně vyplývá, že do vyřešení předběžné otázky, odstranění dalších možných překážek v řízení, do realizace příslušných opatření a do účinnosti kolaudačního souhlasu nebo pravomocného výkonu kolaudačního rozhodnutí nebudou hudební festival pořádat ani provozovat,“ stojí ve sdělení referenta Stavebního úřadu v Jaroměři.

Sice nejde o žert ani o fake opatřený hodnověrným vysvětlením i razítkem stavebního úřadu, avšak nejen pořadatelé všech tří festivalů, ale i magistrát města, pro klid ubezpečují, že Rock for People, Hip Hop Kemp i Air Festival se v Hradci Králové zcela určitě uskuteční.

Fotogalerie

Zprávu o kolaudačním problému včetně vyjádření úřadu rozeslal Borek Jiřík, který se zaštiťuje projektem www.czevent.eu.

Jiřík se patrně nejvíce proslavil v červnu 2012, kdy jeho agentura jen pár dnů před konáním Prague City Festivalu vyhlásila insolvenci, akce byla zrušena a peníze z prodeje zhruba šesti tisíc vstupenek - tedy sedmimístná suma - zmizely.

Promotér se odstěhoval do Berlína a podle zdrojů redakce MF DNES se snaží znepříjemňovat konání českých festivalů již několik let. Loni krátce před začátkem festivalů Rock for People a Colours of Ostrava na organizátory poslal podle jejich tvrzení kontrolu živnostenského úřadu kvůli podezření z neoprávněného podnikání v cestovním ruchu a pořadatelé mají i podezření, že jeho udání stojí rovněž za dalšími prověrkami z finančního či stavebního úřadu.

Naposledy o sobě dal vědět nyní s tvrzením, že festivalovým prostorám i stavbám v Hradci Králové, Dolních Vítkovicích i Letňanech, kde například loni vystupovali Rolling Stones, chybí kolaudace.

„Na českém trhu s živou hudbou by bylo možné poukazovat na dlouhodobou podporu zájmů vybraných pořadatelů ze strany místních samospráv,“ upozorňuje Jiřík a připojuje i kritickou připomínku, že je ve veřejném zájmu, aby své stanovisko zveřejnilo i město.

Hradec jej však svým vyjádřením patrně zklame. „Město tento dokument obdrželo a zabývalo se jím, i když se nejedná o rozhodnutí ve správním řízení. Konání letošního festivalu Rock for People ohrožené není, město je s organizátory v kontaktu a vše by mělo být podle platných předpisů,“ říká mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Chce se pomstít branži, dohadují se pořadatelé

Pořadatelé tradičních prázdninových festivalů nejen v Hradci Králové přiznávají, že netuší, o co přesně Jiříkovi jde. „Možná jde i o podnikatelský záměr, ale šťourá do všech. My za tím vidíme snahu pomstít se branži, když jemu se v ní nedařilo,“ míní Michal Thomes, zakladatel a šéf festivalu Rock for People.

„Vytáhl do boje za bezpečnost všech návštěvníků festivalů a koncertů, pasoval se do role spasitele a rozhodl se, že nám ukáže, jak nás postaví do latě. Ty komplikace jsou ale každopádně bizarní,“ přidává se rovněž Radek Maliník, pořadatel Air Festivalu i přehlídky Hip Hop Kemp.

Oba se pak shodují, že kdyby Jiříkův apel měl najít zastání v legislativě, znamenalo by to konec nejen pro většinu festivalů, ale i pro vesnické tancovačky nebo poutě.

„Kdybychom měli být dogmatičtí, musely by se zrušit tisíce akcí. Ani hasiči by nemohli v sokolovnách uspořádat ples, protože sokolovna je určená pro sportování,“ pokračuje Thomes.

Hradecké festivaly a vybrané hvězdy

Rock for People, 4. - 6. 7.: Bring Me the Horizon, Manic Street Preachers, Rudimental Live, Franz Ferdinand, In Flames, Kodaline

Hip Hop Kemp, 15. - 17. 8.: Tech N9ne, Masego, Earthgang, Hocus Pocus, Kontrafakt, Token

Air Festival, 26. - 27. 8.: Blinders, Dr. Phunk, Mesto, Seth Hills, Sikdope

Jiný oslovený pořadatel festivalu, který nechtěl být jmenován, sice o Jiříkovi mluví velmi kriticky, avšak má pochopení pro úředníka jaroměřského stavebního úřadu.

„Jiřík utekl před věřiteli do Německa a my jen koukáme, jak na nás zdálky útočí a udává nás úřadům. Já ale vyjádření úředníka chápu, on potřebuje mít čisté ruce, takže odpovědnost přesune dál, aby mu nebylo možné vyčíst, že pochybil,“ říká pořadatel.

„Každopádně kdyby se v tomto smyslu měla upravit legislativa, staly by se dvě věci: úřad by zkolaboval a všichni pořadatelé festivalů by fungovali dál a kdyby nebylo vyhnutí, nesli by následky, tedy sankce. Věřím však, že k tomu nedojde. Borek Jiřík vytvořil práci pro naše zákonodárce a hrozí, že se budeme zasekávat zbytečnou administrativou a balastem. Asi dostal pocit, že je důležitý. I to je však demokracie,“ tvrdí jeden z pořadatelů.

Odvádíte pozornost od předpisů a spekulujete, vzkázal promotér

Borek Jiřík vysvětluje, že se problematice bezpečnosti na shromažďovacích akcí věnuje zhruba od roku 2009, a to včetně vystoupení na vysokých školách i účasti na mezinárodních konferencích. V projektu www.czevent.eu, který inicioval a editoval, se popisuje zhruba 200 předpisů a norem vzhledem k pořádání akcí pro veřejnost. Přispěli do něj docenti českých vysokých škol i zahraniční experti.

„Závěry se ověřovaly v praxi v režimu zákona o svobodném přístupu k informacím. V případě Hradce Králové místní stavební úřad vyhodnotil o své vůli podanou žádost jako podnět a inicioval místní šetření, kterým byl pověřen stavební úřad v Jaroměři,“ poznamenává Jiřík.

Výhrady promotérů, že se po svých profesních neúspěších uchýlil do Německa kvůli dluhům a odtud jim škodí, odmítl Jiřík jako „vtipné spekulace“. Uvádí, že v Berlíně žije nepřetržitě patnáct let, odešel tam z rodinných důvodů, žádné závazky, ale ani obchodní zájmy v České republice podle svých slov nemá.

„Spekulování ohledně nějakých postranních úmyslů je z mého pohledu poněkud hloupá snaha o odvádění pozornosti od závažných problémů, které, zdá se, spočívají v dlouhodobém opomíjení platných předpisů,“ namítá Borek Jiřík a odkazuje, že má za sebou úspěšné turné se ZZ Top nebo Red Hot Chilli Peppers.

„Situace v Hradci Králové je pak zajímavá i tím, že se zdá, že by nemusely být dodržovány předpisy vydané městem Hradec Králové,
které podmiňují konání shromažďovacích akcí ve venkovních prostorech tím, aby se tyto akce konaly pouze v místech pro to určených na základě stavebních předpisů, tedy podle vyhlášky 2/2011. Tedy v takových místech, pro které bylo vydáno územní rozhodnutí a kde byla provedena kolaudace. To se, zdá se, v případě asi nejen Hradce nedělo, a to včetně staveb, které pro potřeby shromažďovacích akcí pronajímal magistrát Hradce,“ tvrdí Jiřík.

Dovozuje, že pak by se obci či kraje mohly samy ocitnout v protiprávním postavení a nést třeba i odpovědnost za škody.

„Domnívám se, že se jedná o závažný systémový problém, které není možné zamést pouhým poukazováním na údajnou ‚kampaň‘ nebo podobné nesmysly, jak bývá v České republice zvykem,“ poznamenává Jiřík.

Dotaz, zda je to on, kdo posílal podněty na úřady ke kontrolám festivalů, nechal bez odpovědi.

Autoři: ,