Pod dálnicí se ukrývaly pravěké nástroje i kostry krav, ukáže je archeopark

  16:52
Archeopark pravěku ve Všestarech na Královéhradecku se do tří let rozroste o stálou expozici, v níž představí sbírkové archeologické předměty Muzea a galerie Orlických hor, výsledky průzkumů z dálnice D11 či expedici Monoxylon. Rozšíří také stávající kinosál. Celkové náklady přesáhnou 32 milionů korun.

Neolitický dům vyrostl hned vedle muzea pravěku ve Všestarech. (15. ledna 2013) | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Výstava nabídne naprosto unikátní archeologické nálezy pořízené při výstavbě dálnice D11, což byla v kraji jedna z vůbec největších sond tohoto druhu do krajiny,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Martina Berdychová (Východočeši).

Pod dálnicí objevili archeologové pravěké nástroje i kostry krav. Nejvíc se našlo keramických zlomků a také pravěkých pazourkových nástrojů - nože, škrabky, kamenné broušené sekery z mladší doby kamenné nebo sekeromlaty používané k boji.

Expedice Monoxylon, která tam také najde místo, je zase jedním z nejzajímavějších projektů experimentální či živé archeologie v Česku. Rozšíření archeoparku má ambice posílit turistický ruch,“ dodala Berdychová.

Vzniknou i dílny pro školáky

Kvůli nové výstavě archeologických sbírek se promění budova bývalého skladu archeologického materiálu. Kromě většího kinosálu v ní vzniknou dvě dílny s programem pro školy.

Hlavních staveb parku se přestavba nedotkne. Práce by měly začít letos. Většinu nákladů pokryjí evropské dotace, zbytek zaplatí kraj, což už schválili krajští zastupitelé.

Zdejší archeologové se zároveň chystají na další letošní misi v replice pravěkého člunu Monoxylon IV po Egejském moři. Nadšenci ho vydlabali ze 400 let starého stromu.

Plán počítá s cestou z tureckého pobřeží k řeckému. Na jaře účastníky čeká několik cvičení, vlastní expedice se má uskutečnit v červnu. Experimentální plavby přinášejí důkazy, že pravěcí předci cestovali po moři i na velké vzdálenosti.

Autor: