Dvoru chybí hřiště. Dohoda s firmou se nedaří, poslouží bývalá skládka

  17:58
Velké plány na nová sportoviště má radnice Dvora Králové na Trutnovsku. Vzniká studie na rekonstrukci tribuny na stadionu pod Hankovým domem. Radní schválili projekční přípravu areálu u Tyršova koupaliště se skateparkem a pumptrackem. Rozebíhají se i přípravy na budování tréninkového centra mládeže na bývalé skládce.

Centrum v Seifertově ulici má zahrnovat dvě fotbalová hřiště s přírodním a umělým trávníkem, několik pro volejbal a další míčové sporty a třípodlažní správní budovu se šatnami a klubovnou. Součástí je malý běžecký okruh pro školy a 600metrová asfaltová inline dráha.

Tréninkové centrum inicioval radní a předseda komise pro územní plánování a rozvoj města Nasik Kiriakovský (nestraník, Síla Dvora). Záměr je podle něj vyústěním dlouhodobé neochoty textilní společnosti Juta jednat o prodeji nebo pronájmu sportovišť, která ve Dvoře Králové dlouhé roky vlastní, ale nevyužívá.

Kromě zarůstajícího fotbalového hřiště v Alešově ulici je firma podnikatele Jiřího Hlavatého majoritním vlastníkem bývalého stadionu v městské části Podharti. Areál s fotbalovým hřištěm, tenisovými kurty a dalšími sportovišti o rozloze 17 tisíc metrů čtverečných je z velké části prázdný.

„Juta s městem komunikovat nechce, nemá zájem pozemky prodat ani pronajmout. Jsme nuceni hledat vhodné plochy, které jsou ve vlastnictví města. Ve Dvoře je dnes absolutní nedostatek tréninkových ploch pro fotbalové, volejbalové a další oddíly, ale i pro školy i veřejnost,“ vysvětlil Kiriakovský.

Juta odmítá, že nechce jednat

Generální ředitel a majitel Juty Jiří Hlavatý odmítl, že by s městem odmítal jednat.

„Není pravda, že Juta nechce s městem jednat. Dál k tomu nebudu nic říkat,“ odpověděl Jiří Hlavatý na dotaz redaktora MF DNES. Juta další podrobnosti sdělí v oficiálním stanovisku, které připravuje.

Radnici se nedaří s Jutou dohodnout ohledně pozemků na kdysi slavném fotbalovém stadionu v Podharti (červená značka), proto zvažuje tréninkové centrum v místě někdejší skládky v Seifertově ulici (modrá značka). Sportuje se v areálu pod Hankovým domem (šedá značka):

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Rozpočet tréninkového centra by se podle Kiriakovského měl vejít do 65 milionů korun bez DPH.

„Jsou to reálné ceny, konzultoval jsem to s městy, kde podobné záměry v nejbližší době připravují nebo už realizují,“ řekl radní. Za příklad dává Trutnov, který kompletně rekonstruuje budovy se zázemím pro sportovce u stadionu v Horním Starém Městě za 38 milionů korun.

Jediné hřiště na fotbal

Na městském stadionu pod Hankovým domem je jediné fotbalové hřiště s parametry pro soutěžní utkání. Kolem vede běžecký tartanový ovál, vedle je menší hřiště s umělým trávníkem. Žádné další vhodné sportoviště fotbalový oddíl, který sdružuje 200 hráčů všech věkových kategorií, ve městě pro přípravu a zápasy nemá.

V minulosti přitom byla v šestnáctitisícovém Dvoře Králové čtyři fotbalová hřiště. Fotbalisté se navíc o areál pod Hankovým domem dělí s atlety, konají se tu závody v požárním sportu, v létě areál slouží pro přípravu hokejistů.

Podobný problém jako fotbalisty, tedy zoufalý nedostatek kvalitních tréninkových sportovišť, trápí volejbalový oddíl. Ve Dvoře Králové není jediné antukové hřiště na volejbal. Stejně tak schází venkovní hřiště pro házenou.

Záměr už projednala rada a zastupitelé. Na poslední schůzi přípravu projektu podpořila i většina opozičních zastupitelů.

„Množství a kvalita stávajících sportovišť je určitě nedostatečná a neodpovídá zájmu veřejnosti o sportování. Je dobře, že se uvažuje o vybudování nového sportovního areálu. Negativní světlo na celý záměr však vrhá jeho nekoncepční příprava a utajování před sportovní i širokou veřejností,“ uvedl Dušan Kubica (SOCDEM, Sportovci pro Dvůr).

Podle Kubici by město nemělo zapomínat ani na dostatečnou péči o stávající sportoviště.

Radnice vyčlenila milion korun na pořízení územní studie a analýzy ekologických dopadů rizik, která vznikne jako první a prověří, zda pozemky na sanované skládce jsou pro sportoviště vhodné.

V minulosti se zde těžila hlína pro bývalou Elišákovu cihelnu. V 80. letech minulého století tu vznikla městská skládka komunálního odpadu, skládkování skončilo kolem roku 1988. Území je monitorováno, kontrolní vrty za více než tři desetiletí neprokázaly negativní dopad na životní prostředí.