Dvorské safari odchovalo smrtelně jedovaté bojgy. Uštknutí vyvolá krvácení

  17:54
V Safari Parku ve Dvoře Králové se vylíhla dvě mláďata bojgy africké neboli boomslanga. Zdejší skupina smrtelně jedovatých hadů nyní čítá pět jedinců. Pro zoo je to velký úspěch. Jako jediná instituce na světě tyto plazy za poslední rok rozmnožila. Bojgy chovají ještě dvě zařízení v Africe.

Ve dvorské zoo se vylíhly dvě bojgy africké. | foto: Safari Park Dvůr Králové, Martin Smrček

Safari park vůbec poprvé rozmnožil bojgy africké v roce 2017. Mláďata jsou dosud v zázemí expozice Jedovatá Afrika.

„Boomslang je bystrý had. Jeho zvídavému vzhledu ještě dodávají velké oči, vůbec největší v poměru k tělu ze všech hadů. Pomocí nich a čichu boomslang hledá kořist, což bývají malí ptáci nebo gekoni,“ popisuje mluvčí dvorského safari parku Michal Šťastný.

„Mláďata vylíhlá u nás začala ochotně přijímat potravu náhradní – malé žabky, které si safari park sám odchovává,“ doplňuje.

Chov boomslangů je velmi složitý a nebezpečný, a proto i tak zřídkavý. Boomslangové jsou totiž velmi rychlí hadi s velmi silným jedem, který rozkládá cévní stěny a krevní buňky.

„Jed je velmi zákeřný. Na přirozenou kořist funguje mnohem rychleji, kousnutý člověk ovšem nemusí i několik dnů vědět o tom, že se otrava šíří tělem. Následně vnitřní krvácení přejde do vnějšího: kousnutý začne prudce krvácet z nosu, očí i dalších míst a většinou umírá. Poskytnutí protijedu bývá v tu chvíli už zbytečné,“ říká Michal Šťastný.

Samotný protijed vyvinutý právě proti uštknutí boomslanga stojí kolem 6 tisíc dolarů a podle dvorských chovatelů je prakticky nedostupný. Práce s boomslangy proto vyžaduje ty nejzkušenější chovatele.

Dvorští chovatelé zaznamenali úspěchy i u dalších jedovatých hadů. V Česku prvně odchovali zmije Nitscheiovy, jako jediní na světě odchovali liánovce kapské a nedávno se tam vylíhlo první mládě kobry kapské.

Autor: