Máme dost peněz i zaměstnanců, lhal muž v žádostech o dotace. Dostal 15 milionů

  15:50
Devětašedesátiletý muž se svou firmou čelí obvinění, že podváděl s dotacemi například na pěstování zemědělských plodin. Ve vědeckých a výzkumných projektech uváděl nepravdivé údaje, kriminalisté vyčíslili škodu na téměř 19 milionů korun.

Obvinění z dotačního podvodu padlo po téměř dvou letech, kdy hradečtí kriminalisté případ prověřovali.

„Muž jako jediný jednatel obchodní společnosti zabývající se různými obory podnikání měl v podvodném úmyslu na podkladě uvedení nepravdivých údajů neoprávněně vylákat od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR dotace ve výši téměř 15 milionů korun a o dalších více než 3,6 milionu se pokusit. Převážnou část získaných peněz měl pak použít k jinému než určenému účelu,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Během tří let podal muž za společnost tři projekty týkající se výzkumu a vývoje v oblasti pěstování zemědělských plodin, využívání rostlinných látek ke zvýšení odolnosti lidského organismu a získávání léčivých látek z přírodních extraktů. V žádostech uváděl nepravdivé údaje o řešitelských týmech, organizačním a finančním zabezpečení projektů či ekonomickém stavu obviněné obchodní společnosti.

Organizátoři čerpali neprávem dotace na turnaj pro děti, hrozí jim až pět let

„Například uvedl jako vedoucího výzkumu a osobu odpovědnou za vědecké řešení projektu univerzitního profesora z jedné vysoké školy, který o existenci těchto projektů vůbec nevěděl ani nebyl o účast v nich požádán, natož aby se na nich nějak podílel,“ řekla mluvčí.

Jednatel společnosti také tvrdil, že firma má dost peněz na spolufinancování výzkumných projektů v řádu několika milionů korun, přestože firemní účet byl prázdný, případně na něm bylo pár tisíc korun. Také uváděl, že společnost má 4 až 5 zaměstnanců se zkušeností z přípravy i vedení projektů na národní i mezinárodní úrovni, ačkoliv v té době v pracovním či obdobném poměru žádné pracovníky neměla.

Obviněný je stíhán na svobodě, hrozí mu trest 5 až 10 let vězení.

Autor: