Na ploty, jež ochrání stáda před vlky, dostanou chovatelé první půlmilion

  14:38
První dvě dotace ve výši přes půl milionu korun vyplatí chovatelům Královéhradecký kraj, aby mohli vybudovat ploty a ochránili svá stáda před hladovými vlky. Kraj tak kompenzuje výpadek státních peněz, celkem vyčlenil na stavbu plotů a ohrad tři miliony korun. Jinou možnost příspěvku v současné chvíli chovatelé nemají.

Obětí posledního vlčího útoku se stalo osm ovcí chovatele Jana Šefce z Lachova. Dalších minimálně 10 až 15 jehňat musí být utraceno (17. října 2020). | foto: Lesnicko dřevařský vzdělávací institut

„V srpnu letošního roku přestal stát chovatelům kompenzovat náklady na ochranu stád před vlky a nový dotační program začne fungovat pravděpodobně až v prvním čtvrtletí příštího roku. Královéhradecký kraj proto vyčlenil tři miliony korun, aby chovatelům kompenzoval náklady na budování pasivní ochrany proti vlkům. Nyní vyplatíme dvěma žadatelům částku 515 tisíc korun,“ vysvětlil náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Bělobrádek.

Krajské peníze pomohou s vybudováním téměř kilometrového plotu z poplastovaného pletiva okolo pastviny na svazích u Janovic na Trutnovsku. Druhá dotace podpoří stavbu ohrady u farmy na Broumovsku, kam chovatelé budou zahánět ovce na noc.

Upozornění: fotky jsou drastické

Stále platí, že stát na základě zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy kompenzuje chovatelům ztráty. Od začátku tohoto roku do poloviny letních prázdnin vyplatil na náhradách za škody způsobené vlkem přes jeden milion korun. 

Během srpna a první poloviny září nahlásili chovatelé další čtyři útoky. Škoda za usmrcení čtyř ovcí a jednoho berana vyšplhala na 31 tisíc korun.

První pár vlků zaznamenaly fotopasti v roce 2015, nyní v česko-polském pohraničí operuje nejméně 20 vlků. Útoky šelem jsou čím dál častější a škody ničivější. V roce 2016 zaútočili vlci v Královéhradeckém kraji devatenáctkrát a majitelé zabitých zvířat žádali náhradu 186 tisíc korun. Vloni už vlci na stáda útočili dvaasedmdesátkrát a způsobili škodu skoro desetinásobně vyšší - 1,6 milionu korun.

Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o zvířata již opakovaně. Chová několik tisíc ovcí a třeba jeden noční útok loni v říjnu nepřežilo osm z nich, dalších minimálně deset až patnáct jehňat musel nechat utratit.

6. října 2020

Rekordní škoda při jednom vlčím zátahu vznikla v červnu 2019 v Šonově, kdy na louce zůstaly pouhé tři ovce a majitel musel utratit později skoro 40 dalších. Škodu pak spočítal na 884 tisíc korun.

Čtyři obce na Broumovsku, které na podzim loňského roku požádaly stát o odlov problematických vlků, s žádostí neuspěly. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko po nich chtěla, ať své žádosti do konce roku ještě dodatečně odůvodní, to se však nestalo. 

Kraj letos zřídil speciální komisi, v níž zasedají ochranáři, myslivci i chovatelé ovcí. Oponenti, kteří ještě nedávno nenacházeli společnou řeč, již potvrdili, že v komisi se pokusí najít východisko.