Hradci hrozí ztráta dvacetimilionové dotace na školky, nevypsal včas soutěž

  8:48
Projekt rekonstrukce tří hradeckých mateřských školek se dostal ro problémů. Podle náměstka primátora pro oblast školství Martina Hanouska (Změna a Zelení) totiž kvůli pochybení na magistrátu hrozí, že město přijde o dotaci ve výši 20 milionů korun.

Mateřská škola v Třebechovické ulici v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

O opravách mateřských škol (MŠ) Lužická, Třebechovická a Sluníčko se mluví roky. Až se současným vedením města se problémem podařilo pohnout. Rada města v září loňského roku odsouhlasila přijetí dotace od ministerstva životního prostředí.

Podmínkou bylo, že Hradec do půl roku doloží kompletní finanční podklady vzešlé z výběrového řízení na zhotovitele prací. Místo přípravy se však zdá, že projekt usnul.

Na problém přišel Hanousek až v lednu. „Tu věc jsem urgoval a ke svému zděšení zjistil, že to není připravené,“ popisuje náměstek primátora, který po krizi hradecké vlády vypověděl v listopadu se svým hnutím Změna a Zelení koaliční smlouvu. Stal se náměstkem opozičním a čelí tlakům na své odvolání.

Primátor: Došlo k pochybení

Na program úterní rady města se stihla připravit výběrová řízení na MŠ Třebechovická a Lužická, kvůli potížím v zadávací dokumentaci však stále chybí výběrové řízení na MŠ Sluníčko.

Město zareagovalo žádostí o prodloužení termínu pro dokončené výběrové řízení, ale podle Hanouska hrozí, že Hradec soutěž nestihne dokončit do června, kdy mají rekonstrukce začít, a že ministerstvo zastaví řízení o dotaci.

„Došlo k pochybení, tedy k nevypsání soutěže, nemá smysl se vymlouvat,“ přiznává primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Podle něj se však hrozbu ztráty dotace podařilo odvrátit a Hradec bude moci od června do září stavět.

Náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS) odmítá tvrzení, že problém vznikl kvůli jeho odboru. „Zásadně odmítám, že to bylo pochybení investičního odboru. Naopak já bych mohl tvrdit, že nespolupracuje odbor školství,“ řekl.

Investiční odbor je v tom podle primátora nevinně.

„Objektivními příčinami pochybení je značná absence pracovníků právě na investičním oddělení. Už dva roky je vypsáno výběrové řízení na další zaměstnance, jenže odborní pracovníci tohoto zaměření nejsou. Na druhou stranu jsem rád, že pan náměstek Hanousek si problému všiml, na lapsus upozornil a chtěl bych poděkovat i investičnímu oddělení, že bleskově zareagovalo. Oddělení dotací okamžitě vyřídilo prodloužení termínu a máme slíbeno, že o dotaci nepřijdeme. Prodlužování termínů je zcela běžná věc a já bych chtěl uklidnit, že město o dotační prostředky nepřijde. Upozornění přišlo tak brzo, že situaci ještě šlo napravit,“ řekl.

Také Hanousek míní, že štěstím v neštěstí byla krátká reakce investičního oddělení na vypsání dvou výběrových řízení, ale na „oslavy“ je podle něj příliš brzy.

„Jsem zklamán, že nečinností je ohrožena nejen dotace, ale i realizace. Doufám, že se podaří zázrak a realizace těchto akcí bude možná. Vůbec ale není jasné, co bude s druhou etapou MŠ Sluníčko, kde se už teď ukazují problémy, které mohly a měly být dávno odstraněny,“ uvedl.

Náměstek nesouhlasí s vysvětlením primátora, že za problémem vězí personální krize. „Je mi líto, ale nedostatek pracovníků není argumentem, že nebylo vypsáno výběrové řízení. Je zoufalé, když investiční náměstek netuší, co za akce k přípravě má v rozpočtu,“ řekl.

Nepřátelské vztahy

Mezi náměstky Bláhou a Hanouskem nelze hovořit o přátelské atmosféře. Jejich vztahy se vyhrotily, když subjekt Změna a Zelení vypověděl koaliční smlouvu a Hanousek odmítl dobrovolně rezignovat na post náměstka i radního.

„Panu Hanouskovi dnes věřím už jen dobrý den, a ještě podmíněně. On nemaje práci obchází po magistrátu a jako pátá kolona hledá nějaká rádobykontroverzní témata. Odbor dotací požádal o prodloužení, což je standardní krok, když dojde k nějakým administrativním nesrovnalostem. Je také třeba říct, že odbor investic je zasažen koronakrizí, střídá se v práci a jeho akční schopnost je omezená,“ zdůrazňuje Bláha.

Školky Třebechovická a Lužická na Slezském Předměstí by se měly dočkat zateplení a rekuperace, práce mají stát více než 23 milionů korun. Zateplování však přinese překážku. Školku si totiž oblíbili netopýři, pro které se po dobu prací musí postavit budky, aby se neodstěhovali.

„Provedeme opláštění budov, stavbu střešních konstrukcí a pokládku krytin, elektroinstalační práce, větrání a klimatizaci. Takové úpravy přispějí k zatraktivnění a zlepšení podmínek pro provoz a výuku,“ připomíná investiční náměstek primátora.