iDNES.cz

Malým pacientkám pomáhá i Žeryk. V Náchodě otevřeli dětskou gynekologii

  18:18
Dětská gynekologie je nezastupitelný obor, ambulancí je však nejen v Královéhradeckém regionu málo. Jednu na konci roku otevřeli v Oblastní nemocnici Náchod.

Ambulance dětské gynekologie v Oblastní nemocnici Náchod | foto: Nemocnice Náchod

Ordinující lékařkou je Pavlína Brátová s atestací v dětské gynekologii. Na zdejším gynekologicko-porodnickém oddělení pracuje už dvacet let. Stejně dlouhá je rovněž doba, po kterou na tomto oddělení byla ambulance dětské gynekologie kvůli nedostatku personálu uzavřena.

„Jsem velmi ráda, že máme v nemocnici dětskou gynekoložku, těchto specialistů je velmi málo. Paní doktorka Brátová je skvělá lékařka na správném místě,“ uvádí primářka dětského oddělení náchodské nemocnice Alice Mílová, která se specializuje na dětskou endokrinologii zabývající se například poruchami růstu.

„V dětské endokrinologické ambulanci potřebujeme vyšetření pacienta na dětské gynekologii například při poruchách puberty nebo menstruace a také při řešení potíží, jako jsou výtoky, bolesti břicha, krvácení či úrazy genitálu, vítáme přítomnost dětského gynekologa. Spolupráce funguje i obráceně, pokud si dětský gynekolog všimne čehokoliv, co je v kompetenci dětských lékařů, může nám pacienta předat,“ upřesňuje primářka.

Nová ambulance sídlí na gynekologicko-porodnickém oddělení. K vyšetření je potřeba žádanka od praktického dětského lékaře.

„Ambulance je určena dívkám od narození do devatenácti let, tedy stejně jako pediatrie, avšak od patnácti se už děvčata mohou registrovat u gynekologa pro dospělé. Většinou k nám přicházejí dívky s doporučením od dětského praktického lékaře nebo od urologa či chirurga. Tento postup je určitě nejvhodnější, pediatr či specialista nejlépe posoudí, zda je v daném případě vhodná mezioborová spolupráce,“ popisuje gynekoložka Pavlína Brátová.

Velmi důležitá je empatie, dostatek času a spolupráce s maminkami.

Pavlína Brátová, lékařka

Dětské pacientky se k ní nejčastěji dostanou se srůsty. Dalšími častými důvody jsou záněty, bolesti v podbřišku, nepravidelnost menstruačního cyklu, poruchy dospívání, tedy předčasná či opožděná puberta, cysty vaječníků.

„Ale také nádory rodidel, které se naštěstí v dětském věku objevují jen vzácně. Dále poskytujeme poradenství ohledně antikoncepce, podílíme se ve spolupráci s dětským endokrinologem na hormonální substituci dívek v případě, že je to potřeba. Dětský gynekolog také navrhuje lázeňskou terapii u dívek po operacích v malé pánvi,“ pokračuje.

Pomůže komunikace a hračky

Řada dívek, které lékařka vyšetřuje, netuší, co je čeká, mnohé se bojí. Velkou roli hraje správná komunikace, pomohou i hračky.

„Velmi důležitá je empatie, dostatek času, spolupráce s maminkami. Pokud dcery na vyšetření předem připraví a vysvětlí jim, co přibližně je čeká, děvčátka mnohem lépe spolupracují. Aby se u nás pacientky cítily dobře, máme ambulanci vyzdobenou hračkami a k lepší vzájemné spolupráci nám slouží i dřevěné loutky Hurvínka a Žeryka,“ prozrazuje Brátová.

Podle lékařky k tomu, že některé dívky odcházejí nevyšetřené, protože nezvládnou přemoci strach, dochází jen velmi vzácně: „Ráda bych zdůraznila, že nejde o bolestivé vyšetření, ale je samozřejmě velmi intimní, a o to víc je důležitá příprava a správné vysvětlení úměrné k věku dívenky.“

S novým přístrojem CT přišla do náchodské nemocnice umělá inteligence

Dětská gynekologie je nezastupitelná, v mnoha případech ji nemůže nahradit gynekologie pro dospělé. „Malé holčičky nejsou zmenšené ženy. Dívčí genitál má svá specifika, zcela zásadní je, v jakém období vývoje se pacientka nachází, zda je, nebo není pod vlivem pohlavních hormonů,“ upozorňuje gynekoložka.

Dětských gynekologických ambulancí je málo, obor prošel dramatickým vývojem.

„Česká republika je kolébkou dětské gynekologie, v druhé polovině minulého století byla rozvíjena na vysoké úrovni. Jenže v roce 2009 byla se změnou struktury vzdělávání lékařů jako atestační obor zrušena a po čase znovu obnovena. Mě tento obor vždy zajímal, ale cesta k němu pro mě byla i kvůli těmto systémovým změnám poměrně zdlouhavá,“ přiznává lékařka.

zpět na článek