V Hradci Králové zachytili jako první v ČR variantu koronaviru známou z Konga

  14:22,  aktualizováno  16:14
Fakultní nemocnice Hradec Králové zachytila jako první v ČR variantu koronaviru B.1.640, která se poprvé objevila loni v září v Kongu. Onemocněl jí muž z Královéhradeckého kraje a další čtyři členové jeho rodiny.

Fakultní nemocnice Hradec Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Vzorek byl u muže odebraný 29. prosince 2021 pro podezření na variantu omicron, k sekvenaci jsou připraveny ještě vzorky dvou příbuzných. Způsob nákazy u muže nyní prověřují hygienici,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička. 

Muž nakažený variantou B.1.640 je z Královéhradeckého kraje, ale není v hradecké nemocnici hospitalizovaný.

Podle hygieniků se nakazilo covidem pět lidí v jedné rodině. Prvním z pozitivních na covid byl osmadvacetiletý muž pracující v Praze, který přijel do Královéhradeckého kraje 18. prosince. Muž neměl žádnou vazbu na zahraničí. 

„První příznaky se u něj objevily 22. prosince. Postupně onemocněli další čtyři rodinní příslušníci, a to dvě ženy a dva muži. U jednoho z mužů byla následně potvrzena varianta B.1.640,“ řekla ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

Všichni nakažení podle ní udávali klasické příznaky covidu-19, tedy kašel, únavu, bolesti kloubů a svalů, teplotu či rýmu. Ve dvou případech hlásili i ztrátu čichu. Žádný z nemocných nebyl v těžkém stavu.

Kategorie WHO

WHO rozlišuje u potenciálně nebezpečných variant koronaviru tři kategorie:

  1. znepokojivé varianty
  2. varianty, jimž je třeba věnovat pozornost
  3. sledované varianty

Výskyt další varianty onemocnění covid-19 na území České republiky potvrdila laboratoř hradecké fakultní nemocnice pomocí celogenomové sekvenace. Data nemocnice poskytla Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Varianta B.1.640 byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) poprvé hlášena loni v září z Konžské demokratické republiky a od listopadu je zvlášť sledována. 

Odhalena byla od té doby v různých státech v necelých čtyřech stovkách případů, nejvíce jich je hlášeno z Francie.

B.1.640 spadá do kategorie sledovaných variant koronaviru (viz box), společně se dvěma dalšími, zatímco omikron, který začíná převažovat ve stále větším počtu zemí, je v první kategorii.

Sedmnáct variant, které WHO od začátku pandemie sledovala, vykazovalo krátkou životnost nebo se ukázaly jako málo nebezpečné a už jim není věnována zvláštní pozornost.

Autoři: ,