iDNES.cz

Dvůr Králové zaplatí kvůli pozemku na čističku dva miliony, rozhodl soud

  16:44
Dva miliony korun musí podle nového rozhodnutí krajského soudu zaplatit Dvůr Králové majiteli pozemku, na němž plánoval postavit novou čističku odpadních vod. Ze stavby nakonec sešlo a město odkoupilo po dlouhém sporu starou čističku.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Radnice smlouvu uzavřela v roce 2007, soud nyní rozhodoval o její platnosti. Krajský soud v roce 2020 žalobu zamítl, dovolání vlastníka odmítl i Nejvyšší soud. Avšak Ústavní soud, ke kterému majitel podal stížnost, předchozí rozsudky zrušil.

„Jde o záležitost sjednanou před téměř patnácti lety tehdejším vedením města a jak se časem ukázalo, pro město byla smlouva nevýhodná. V tuto chvíli ještě rozhodnutí nenabylo právní moci, vyčkáme doručení jeho písemného vyhotovení,“ uvedl starosta Dvora Králové Jan Jarolím (ANO).

Město zváží dovolání k Nejvyššímu soudu. „Rozhodnutí krajského soudu však bereme na vědomí a respektujeme ho,“ dodal starosta.

Dvůr Králové chtěl novou ČOV stavět kvůli sporům s bývalým majitelem čistírny, které vygradovaly v roce 2012, kdy splašky tekly tři dny do Labe. Firma WWTP DKNL tehdy podala na město návrh na exekuci kvůli údajnému dluhu, radnice zase provozovatele obvinila, že tají náklady na čištění.

Obě strany se neshodly na výši záloh za čištění odpadních vod a soudily se. Provozovateli hrozila až milionová pokuta, majiteli polovina. Nakonec dostali sankce „jen“ 250 a 150 tisíc korun.

Spor skončil odkoupením

Spor definitivně skončil v roce 2019, kdy se město s firmou Evorado Import domluvilo na odkoupení čističky. Zaplatilo za ni 120 milionů korun, dalších 38 milionů doplatilo za čištění splašků mezi lety 2014 a 2019.

Cenu 120 milionů nabídlo Evorado Import, podle starosty nebylo možné smlouvat. „Majitel nám hned na začátku řekl, že o jiné ceně se vůbec nebudou bavit, že to takto leží na stole a je na nás, jestli to za tuto částku chceme koupit,“ řekl tehdy starosta.

Dvůr Králové obdržel několik nabídek, v roce 2015 vlastník chtěl včetně údajného nedoplatku za čištění splašků 300 milionů korun. Radnice ale odmítla astronomickou sumu zaplatit. Dlouholetý spor o výši záloh ukončil až v roce 2019 hradecký krajský soud.

Majitelem čističky odpadních vod (ČOV) se stala městem stoprocentně vlastněná organizace, na koupi areálu si MěVaK od banky vzala stomilionový úvěr, který bude splácet dvacet let. Zastupitelé navíc tehdy schválili navýšení základního kapitálu organizace o dvacet milionů korun.

Autor:
zpět na článek