Zastupitelé odmítli proměnu chrtích dostihů na haly, místní tleskali

  10:50
Zastupitelé Praskačky na Hradecku vyslyšeli názor obyvatel obce z nedávné ankety a odmítli návrh na změnu územního plánu. Znemožnili tak proměnu někdejšího závodiště chrtů na pozemky s výrobními i skladovacími halami a bytovou výstavbu.

Verdikt si v pondělí večer přišlo poslechnout několik desítek místních obyvatel, kteří po odmítnutí návrhu zastupitelům tleskali. Tři zastupitelé byli proti změně, zbývajících sedm se zdrželo hlasování. Nikdo nehlasoval pro změnu územního plánu, a zastupitelé tím nepřijali návrh předložený vlastníky závodiště.

Chrtinci v územním plánu dál zůstane charakter sportovní plochy. Pozemky vlastní místní společnost Stock-Trade Industry, jež obci předložila návrh na proměnu. Závodiště nyní sice může doznat změn, ale pouze v souladu s regulemi územního plánu.

Obec na Hradecku uspořádala anketu o chrtích dostizích u příležitosti voleb do Evropského parlamentu. Z 520 voličů se jich k chrtinci vyjádřilo 312, a 234 z nich se změnou územního plánu ve prospěch výstavby tří skladovacích a výrobních hal nesouhlasilo. Se záměrem nemělo problém jen 73 hlasů.

„Děkujeme zastupitelům, že akceptovali většinový názor občanů. Chceme žít v klidné obci, a ne v obci se sklady,“ řekla odpůrkyně výstavby hal Petra Škopová.

Zatím bez smysluplné budoucnosti

„Jsme spokojeni, ale dokud ten problém nebude zažehnaný a pro chrtí závodiště se nenajde hezké a smysluplné užití, asi si nikdo z nás neoddychne,“ doplnila Barbora Hedánková, které s rodinou patří nová řadovka přímo u závodiště.

Podle ní by pozemek s oválem, na kterém se poslední závod běžel před 12 lety, měla získat obec a postavit tu například školu.

O někdejším závodišti chrtů s mezinárodním renomé svědčí v Praskačce už jen pískový okruh zarostlý trávou. V ráji sázkařů se poslední závod běžel před 12 lety, poté majitel pozemků Zdenek Grondol svůj byznys přestěhoval do pražského Motola.

Autor: