iDNES.cz

Boni pueri zamířili s chrámovou hudbou do Vídně, doprovodí i Lucii Bílou

  16:40
Královéhradecký chlapecký sbor Boni pueri si vydobyl stálé místo ve Vídni. Od září má za sebou dva koncerty, další dva sbor v rakouské metropoli ještě čekají. Chlapci znovu také koncertují se zpěvačkou Lucií Bílou, předvánoční program mají nabitý.

Na čtyřicet chlapců Boni pueri za řízení dirigenta Marka Štilce zpívalo ve vídeňském barokním kostele Karlskirche velké oratorní dílo Leopolda Hoffmanna Requiem. (2. 11. 2022) | foto: archiv Českého chlapeckého sboru Boni pueri

Sbor nedávno v Bruselu získal titul kulturních velvyslanců sborové federace při Evropské unii. Vídeňské angažmá je tak další poctou.

Sbor tam provedl dvě díla Leopolda Hoffmanna, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů chrámové hudby ve Vídni 2. poloviny 18. století.

„To, že během čtyř měsíců absolvujeme čtyři náročné koncerty ve Vídni, je pro nás velkou ctí. Pracovali jsme s naším dirigentem Markem Štilcem a oběma varhaníky Robertem Fuchsem a Vartanem Agopianem na oratorních dílech Leopolda Hoffmanna, 11. září jsme provedli dílo Missa solemnis Aloysii, 2. listopadu Requiem. Jsme velmi rádi, že naším domovským koncertním sálem se stal nádherný kostel sv. Karla Boromejského, Karlskirche, který patří k barokním skvostům Vídně,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák.

Sbor nezapomíná ani na domácí posluchače. „Requiem zařadili i pořadatelé hudebního festivalu Lípa Musica do svého programu, a tak se stalo, že kluci provedli v září obě tato dvě náročná oratorní díla během 36 hodin. Věřím, že jsme v chlapeckých sborech unikátem,“ říká Pavel Horák.

S úzkou koncertní sestavou se v polovině října vrátil z evropského festivalu chlapeckých sborů v Sofii. V Bulharsku, kam se sjely další chlapecké sbory, hradečtí zpěváci pod taktovkou Marka Štilce a za klavírního doprovodu Vartana Agopiana dokázali, že patří k evropské špičce. Jako jediní ze sborů, mezi nimiž byli i zpěváci z Rejkjavíku či Mexica, byli oceněni samostatným koncertem a jejich vystoupení přenášela i tamní televize.

S Lucií Bílou je pojí silný vztah

Do konce roku zbývá Boni pueri odzpívat ještě patnáct koncertů, část se zpěvačkou Lucií Bílou a klavíristou Petrem Maláskem.

„Moc rádi jsme Lucčinu nabídku na obnovení spolupráce a na společné turné přijali. Od podzimu do Vánoc s ní odzpíváme celkem 15 koncertů a další nás čekají v příštím roce. Mezi námi je silná vazba, začali jsme spolupracovat před pětadvaceti lety a máme za sebou 400 vystoupení, některá z nich pomáhala finančně podpořit poškozené ničivými povodněmi,“ popisuje ředitel.

„Jde o úplně jiný formát koncertu, než na jaký jsme běžně zvyklí, ale je zvolen citlivě, moderně, náročně, kluky to moc baví, mohou pracovat na zajímavé muzice s opravdovými profesionály. Neuzavíráme se žádným žánrům, často klukům říkám, že chci, aby nahlédli do různých oblastí muziky, pak si budou umět lépe vybrat,“ vykládá Pavel Horák.

Obvykle Boni pueri v adventním čase koncertují v Asii. Letos to nevyjde, protože covidová opatření v Japonsku a Jižní Koreji, kam sbor jezdí pravidelně, překazila pořadatelům plány. Proto mohl sbor přijmout pozvání do Vídně, kde pod záštitou českého velvyslanectví a rektorátu kostela Karlskirche odzpívá samostatný vánoční koncert.

„V nejkrásnějším čase 22. prosince si nás budou moci Vídeňané poslechnout v samém centru. Pořadatelé pro nás připravili něco nepředstavitelného. Ve městě, které se samo může pyšnit svým výborným chlapeckým sborem, budeme zpívat 90 minut našeho vánočního repertoáru. Už nyní máme zprávy, že se za námi chystají krajané i posluchači z Čech a Slovenska,“ dodává ředitel.

Boni pueri budou 12. prosince ve Vídni i u předávání předsednictví EU nástupnické zemi. Švédské velvyslanectví je pozvalo do katedrály sv. Štěpána.

„To je právě to místo, kde působil jako regenschori hudební skladatel Leopold Hoffmann, na pozici jeho asistenta pak sám Mozart. Kruh se uzavírá a přestože v katedrále nebudeme zpívat Hoffmannovo dílo, moc se tam těšíme, pozvání je pro kluky velkou odměnou a oceněním náročné práce,“ říká Pavel Horák. Po Novém roce sbor odlétá do Ománu, USA, Japonska a Jižní Koreje.

Autoři: ,
zpět na článek