iDNES.cz

V Krkonoších lyžaři parkují zdarma i za 300 korun. Kdo se zdrží, ušetří

  5:04
Ceny za parkování v zimních střediscích v Krkonoších se velmi liší. Zatímco v nejdražším Špindlerově Mlýně je parkování u sjezdovek zadarmo, v Malé Úpě lyžaři zaplatí 140 korun za den. Obec tam však zvýhodňuje hosty, kteří přijedou na více dnů.

Zaplněné parkoviště na Hromovce ve Špindlerově Mlýně (30. 12. 2019) | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Přestože Špindlerův Mlýn má pověst drahého střediska a přezdívá se mu český Aspen, za parkování u sjezdovek lyžaři překvapivě neutratí ani korunu.

Všechny parkovací plochy na Hromovce i Medvědíně jsou v zimní sezoně bez poplatku. Na záchytném parkovišti P1 u Labské přehrady s kapacitou 250 vozidel, které je od špindlerovského centra jen kilometr, dokonce lze auto nechat přes noc.

Parkovací plochy s kapacitou tisíc míst má od města pronajaté společnost Melida, která provozuje skiareál. Za pronájem Špindlerovu Mlýnu ročně platí více než deset milionů korun, od lyžařů však parkovné nevybírá.

„Uvědomujeme si, že skipasy nejsou nejlevnější, a proto lyžaře nechceme zatěžovat dalšími výdaji,“ říká ředitel skiareálu René Hroneš. 

Špindlerův Mlýn připravuje lyžařské propojení Svatého Petra a Medvědína soustavou nových lanovek a sjezdovek, nástupním centrem do skiareálu se stane parkovací terminál pro více než 200 automobilů na parkovišti P1 u Labské přehrady. Jakmile bude projekt za stovky milionů korun, na který Melida v závěru loňského roku získala kladné stanovisko EIA, hotov, systém parkování dozná změn.

„Až vybudujeme terminál, budeme systém parkování přehodnocovat, protože určitě změní potřebu pohybovat se po středisku auty,“ poznamenává Hroneš.

Běžkaři na Horních Mísečkách zaplatí, zabírali místa sjezdařům

Zcela jiná situace je za kopcem na Horních Mísečkách, které se Špindlerovým Mlýnem lyžařsky propojuje medvědínská lanová dráha.

Od loňské zimy na ploše, kam se vměstná 160 automobilů, parkují zadarmo pouze držitelé věrnostní karty Gopass se zakoupeným skipasem. Ostatní, tedy běžkaři a turisté, platí za den 300 korun. O dva kilometry níže na velkokapacitním parkovišti v Dolních Mísečkách se přitom neplatí nic.

Zavedení poplatku Melida zdůvodnila tím, že chce zajistit místa pro své klienty, tedy sjezdové lyžaře. Velkou část parkujících v Horních Mísečkách, které jsou hlavním centrem běžeckého lyžování v Krkonoších, dříve totiž tvořili právě běžkaři a turisté.

„Cílem zavedení poplatku nebylo vydělat na lyžařích. Do loňské zimy to fungovalo tak, že v sedm ráno obsadili parkoviště běžkaři, a tak naši klienti, kterým prodáváme skipasy, neměli kde parkovat,“ uvádí René Hroneš.

Zimní parkování v Krkonoších

Špindlerův Mlýn zdarma

Janské Lázně 70 korun

Černý Důl zdarma

Pec p. Sněžkou, Velká Úpa 120 korun, vícedenní hosté 70 korun

Horní Mísečky 300 korun, majitelé karty Gopass se skipasem zdarma

Malá Úpa 140 korun

Mladé Buky zdarma

Benecko P1 a P4 zdarma, centrální P2 a běžkařské P3 70 korun

Herlíkovice zdarma

Strážné 70 korun

Vrchlabí (Vejsplachy) zdarma

(Uvedené ceny jsou za 24 hodin.)

Z parkoviště v Dolních Mísečkách, kam se běžkaři po zavedení vysokého poplatku přesunuli, se do horní části střediska na běžecké tratě dostanou skibusem.

Delší pobyt = levnější parkování

V v areálech SkiResortu Černá hora-Pec, pod který spadá šest středisek a 50 kilometrů sjezdovek, jsou různé sazby. Zatímco v Černém Dole, kde je rozšířené parkoviště s kapacitou 400 aut, se neplatí nic, v Janských Lázních 70 korun, v Peci pod Sněžkou a Velké Úpě 120 korun.

Držitelé karty hosta na dvě a více nocí však uhradí stejně jako na Černé hoře 70 korun za den. Totožnou částku zaplatí lidé také v jednom z nejmenších krkonošských středisek Strážném.

V Janských Lázních je podle starosty Jiřího Hradeckého tisíc placených parkovacích míst, které z velké části obsazují jednodenní lyžaři, zhruba stejný počet je před hotely a penziony. Lyžařská parkoviště má od města pronajata skiareál, zastupitelé schválili jako nejvyšší možnou sazbu 70 korun.

„Stanovili jsme přijatelnou cenu, aby návštěvníci v Janských Lázních neměli důvod nechávat auta mimo vyznačená parkoviště,“ podotýká starosta Hradecký (nestraník).

Malá Úpa zvedla cenu od prosince kvůli omezenému počtu míst

Parkování se prodraží návštěvníkům Malé Úpy, která v prosinci zavedla nový ceník. Zimní sazba je pro parkoviště u Sportcentra, v Zátiší a ve Spáleném Mlýně 140 korun, v létě o 40 korun méně. Dosud lidé v zimě platili za celodenní lístek stokorunu. Na slevu dosáhnou týdenní hosté, v zimě vytáhnou z peněženky 560 korun, tři dny parkování tedy mají zdarma.

„Máme omezený počet parkovacích míst. Údržba a obsluha parkoviště jsou nákladné, chceme je časem vylepšit a všechno něco stojí. Myslím si, že zdražení je rozumné,“ vysvětluje starosta Karel Engliš (nestraník).

Dosud měl hlavní parkoviště v nájmu skiareál, od letošní zimy je provozuje obec. Celkem se na ně vejde 370 aut. Zvýšení poplatku a zvýhodnění vícedenních hostů jsou nástrojem obce, ve které žije pouze 140 stálých obyvatel, k regulaci návštěvnosti.

„Potřebujeme především zajistit místa pro hosty, kteří do Malé Úpy přijedou na týden a jsou ubytováni v boudách, které nemají vlastní parkoviště,“ říká dále starosta.

Na Benecku mají návštěvníci čtyři parkoviště, dvě z nich - v centru obce a u nástupu na běžecké trasy - jsou zpoplatněná, sazba je 70 korun za den. Kromě Černé Dolu a Svobody nad Úpou mohou lyžaři zadarmo parkovat také v Mladých Bukách u Trutnova nebo v Herlíkovicích.

Bez poplatku je rovněž parkoviště u běžkařského okruhu Vejsplachy ve Vrchlabí. V Rokytnici nad Jizerou se platí pouze na ploše označené P1, která se nachází blízko dolní stanice lanovky Horní Domky, a to maximálně 180 korun za den. Ostatní parkoviště P2 až P4 jsou zdarma, u dvou z nich je stokorunou zpoplatněno noční stání od 19 do 7 hodin.

Na přelomu roku čelila krkonošská střediska dopravnímu kolapsu:

30. prosince 2019

zpět na článek